Anadolu merinosuna nasıl bir rasyon hazırlanır? sorudetay

Soruyu soran: Hüseyin çağrı tekin 02 Eylül 2019
Soru:

Hocam iyi çalışmalar ben TİGEM'den alınma Orta Anadolu merinos yetiştiricisiyim. Şu anda 50 adet 5, 6 aylık arası dişi hayvanım var. Ben merasız olarak yapıyorum. Şu anda kuzu oldukları için sabah akşam 500 gr yonca, 500 gr saman, 300 gr arpa ve 200 gr ayçiçek veriyorum. Sizce bu yeterli mi? Koç katımı öncesi 300 gr koyun başı süt yemi gireceğim sizce doğru mu ve yeterli mi? İkinci sorum bir koyunumda arka ayaklarını öne doğru resmen gerine hareketi yapıyor. Özellikle bu sabahları oluyor, biraz iştahsız ne olabilir?

Cevap:

Sayın Hüseyin Çağrı Tekin,

Hayvanlarınızın ve yemlerinizin özelliklerini tam olarak bilemediğim için tam bilgi veremeyeceğim. Hayvanınız benim varsaydığım gibiyse verdiğiniz miktarlar biraz fazla gibi geldi olabilir. Eğer hayvan gelişimini tamamlamasına uzun bir süre var diye düşünüyorsanız yeterli bir rasyon diyebilirim. Eğer gelişiminin sonuna yaklaştı ise arpa ve ayçiçek küspesi biraz fazla olabilir. Bu durumda siz koç katımı için günde 300 gram süt yemi verirseniz bir etkisini gözleyemeyebilirsiniz. Koç katımı öncesi eğer hayvanınız zayıf ise süt yemi veya daha çok arpa ve mısır gibi tane yemlerin etkisi olabilir. Kondüsyonu iyi olan yani yağlı hayvanlarda bu beslemenin zararı olabilir veya etkisi olmaz.     

Diğer hayvanınız için bakır ve selenyum içeren vitamin-mineral tozları kullanabilirsiniz. Aslında tüm süreye kullanmanızda fayda bulunmaktadır. Mineral tozlarını seçerken bakırın fazla olduğu ürünlerden zehirlenme olabileceğini unutmayınız, koyunlar için özel olanları tercih ediniz.

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

nurettingulsen@tarimdanhaber.com