TARIMDAN HABER ÖZEL / Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün Bartın’da belirlenen havzalarda desteklenecek ürünleri sizler için derledik.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi - sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 üründe (buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytin-zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkileri) mazot-gübre, sertifikalı tohumluk kullanım, fark ödemesi, yem bitkileri, fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları yürütülüyor.

Tarım Havzalarında desteklenecek ürünlerin belirlenmesi amacıyla; iklim, toprak, topoğrafya, su kısıtı, istatistiki veriler, ekim nöbeti ve il/ilçe müdürlükleri ile STK önerileri birlikte değerlendirilerek ürün listeleri oluşturuluyor.

Buna göre Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Bartın’da 4 havza bulunurken, bu havzalarda desteklenecek ürünler şunlar…  

Bartın-Amasra: Arpa, Buğday, Fındık, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Bartın-Kurucaşile: Buğday, Fındık, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Bartın-Merkez: Arpa, Ayçiçeği (Yağlık), Buğday, Fındık, Kuru Fasulye, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Çiftçiye yüzde 75 hibe destekli tohum destekleri başladı! Çiftçiye yüzde 75 hibe destekli tohum destekleri başladı!

Bartın-Ulus: Arpa, Buğday, Fındık, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Bartın Destek