16:09 Hayvancılık

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatının 13,5 liradan, 14,65 liraya çıkarıldığını duyurdu. Yeni fiyat 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

14:39 Edirne

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı ve Bitki Islahı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, buğdayın ne kadar dane yapacağını belirlediği dönem olan başaklanma dönemine girdiğini belirterek, bu dönemde yağacak yağışların verimde belirleyici rol oynayacağının altını çizdi.

13:12 Konya

Konya Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen, kışın yeterli yağış olmadığını ancak Nisan, mayıs yağışlarının önemli olduğunu belirterek, "Bu dönemde beklediğimiz yağışları alabilirsek buğdayda geçen yılki rekolteyi yakalayacağız" dedi.

00:21 Tarım

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünün 22 yıldır üzerinde çalıştığı ve Parla ismi verilen yeni buğday çeşidi, tescillendi. Yeni buğday çeşidinin diğer buğday çeşitlerine göre 100, 150 kilogram daha verimli olduğu kaydedildi.

2 gün önce Hayvancılık

Yapılan yoğun ithalata rağmen et fiyatları yükselmeye devam ederken, fiyat artışının bir rastlantı olmadığı ortaya çıktı. Sektörde yaşanan sorunları görenlerin 8 ay önceden et fiyatının kaç liraya çıkacağını çok rahat öngörebileceğini ortaya koyarken, Bakanlık bürokratlarının bu öngörüden yoksun olması ise liyakatsizliği gözler önüne serdi.

2 gün önce Tarım

Çiftçi kuruluşu Gübretaş, 2023'ün 4. çeyreğinde 1 milyar lira zarar açıklayarak yeni bir rekora imza atarken, gübre üretim ve satış miktarının düşmesiyle birlikte gübre piyasasında pazar payını da hızla kaybediyor. Türkiye'nin tarımsal üretimi için önemli bir fonksiyonu bulunan Gübretaş'ta bu yaşanılanlar, ülke tarımı için de kaygı vermeye başladı.

3 gün önce Tarım

Gübretaş’ın 2023 yılı faaliyet raporu yayınlandı. Faaliyet raporunda Türkiye’de 2023 yılında 6,6 milyon ton kimyevi gübre tüketildiği belirtilerek gübre piyasasının 2022 yılına göre yüzde 14 büyüdüğü kaydedildi.

3 gün önce Tarım

Adana Kozan'da havaların sıcak gitmesiyle birlikte hasat erken başlarken, tarlasına mısır yerine soğan eken çiftçinin yüzü güldü. Hasat edilen soğan tarlada kilosu 17 liradan satılıyor.

4 gün önce Hayvancılık

Yapılan yoğun ithalata rağmen et fiyatlarında tansiyon bir türlü düşmüyor. Bayram öncesi Ankara’da Angus sığır kesim fiyatı 330 liraya çıkarak, kesim fiyatları yeni bir rekor kırarken, Et ve Süt Kurumu’nun ithalat hamlesi de piyasanın ateşini düşürmeye yetmedi. Güncel yağlı ve yağsız kesim fiyatı kaç lira oldu? Detaylar haberimizde...

5 gün önce Güncel

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, “Güçlü Türkiye’nin yolu güçlü tarımdan geçer” düsturuyla, başta Türkiye Yüzyılı’nı “Üretimin ve Üreticinin Yüzyılı” yapmak için ter döken üreticilerin ve Bakanlık personeli ile ailelerinin bayramını tebrik etti.