Asidoz olan hayvana nasıl bir rasyon uygulamalıyız? sorudetay

Soruyu soran: Mehmet köçer 13 Temmuz 2019
Soru:

Hocam canlı 400 kilo ağırlığında bir tosun 1 aydır asidoz oldu. Sürekli iyileşip 2 veya 3 günde tekrar asidoz oluyor. Ne önerirsiniz? Yemi azalttım sonuç yine değişmiyor. 11 tane tosundan hepsi iyileşti bir tek o hayvanım tam düzelmedi. Elimde arpa besi yemi ve sadece yonca var nasıl bir rasyon önerirsiniz? Diğer hayvanlar canlı 500 kilo.

Cevap:

Sayın Mehmet Köçer,

Aslında bu hayvanınızın da düzelmesi gerekirdi fakat bazı hayvanlar sadece kendilerine mahsus olmak üzere hızlı asidozise giriyor, bazı hayvanlar ise isteseniz de asidozis durumunu oluşturamıyorsunuz. Bu hayvanınızın da tükrük salyası üretiminde bazı sıkıntılar olabilir veya kaba yemi yemek istemeyebilir. Bu hayvana en az 7 gün olmak üzere sadece kuru yonca beslemesi yapınız.

Daha sonra yarısı yonca diğer yarısı arpa ve besi yemi olmak üzere bir besleye geçiniz. Bundan 1 hafta sonra eğer hayvanınız 400 kg canlı ağırlıktan fazla ise yoncayı %30 düzeyine azaltarak diğer kısmının daha fazla arpa ezmesi olmak üzere arpa ezmesi ve besi yemi ile besleyiniz. Asidozisten korunmak için sodyum bikarbonat ve magnezyum oksit ile canlı maya hayvanların rasyonlarına katabilirsiniz.

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

nurettingulsen@tarimdanhaber.com