Aşırı yağışlardan zarar gören üreticinin zararı karşılandı

Antalya Bölge Birliği'ne bağlı Manavgat Tarım Kredi Kooperatifi tarafından, aşırı yağışlardan dolayı ürünleri zarar gören 38 ortağa tarım sigortası kapsamında 200 bin TL tutarında tazminat ödemesi yapıldı.

banner255
Aşırı yağışlardan zarar gören üreticinin zararı karşılandı
banner200

Manavgat Tarım Kredi Kooperatifi tarafından Manavgat Belediye Gençlik Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen tazminat ödemesi ve tarım sigortası bilgilendirme toplantısına Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Müdürü İbrahim Kamil Kabalar, Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Doyurucuoğlu, Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yeşim Tıravoğlu Demirtaş, Manavgat Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Nabi Küçükkuru ve çiftçiler katıldı.

Bilgilendirme toplantısında konuşan Antalya Bölge Müdürü İbrahim Kamil Kabalar, "Tarım Kredi Kooperatifleri olarak tarım sigortasının önemini çiftçilerimize anlatmak için eğitim toplantıları yapıyoruz. Üreticilerimizin doğal afetler nedeniyle oluşan zararlardan dolayı mağdur olmamaları için devlet destekli tarım sigortalarını yaptırmalarını istiyoruz. Hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz aylarda Antalya'mızda sel, dolu, don ve fırtınadan dolayı ciddi hasarlar meydana geldi. Buna bağlı olarak tarım sigortasının önemi çiftçilerimiz tarafından daha iyi anlaşıldı. Tarım sigortası poliçesinin yarısını devletimiz karşılıyor. Poliçenin diğer yarısını da üreticiler kendileri ödüyorlar. Tarım sigortasının en büyük avantajlarından biri de ortaklarımızın Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanmış oldukları kredilerde faiz indirimi imkânı tanınması. Dolayısıyla çiftçilerimiz tarım sigortası yaptırmakla elde edecekleri faiz indirimleri ve prim desteği ile poliçe bedellerini ücretsiz hale getiriyor, hatta daha az faiz ödeyip kazançlı çıkıyorlar." dedi.

“Antalya Bölge Birliği olarak bölgemizde bulunan üreticilere elimizden gelen en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz." diyen Kabalar, konuşmasını “Şu dönemde narenciye sezonu başlamış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde de sera sezonunun başlamasından dolayı, üretici ve çiftçilerimizle bu tür eğitim ve bilgilendirme toplantılarına ciddi bir şekilde ağırlık vereceğiz." diyerek tamamladı.

Bilgilendirme toplantısının ardından doğal afetler nedeniyle ürünleri zarar gören Manavgat Tarım Kredi Kooperatifi ortağı 38 çiftçiye 200 bin TL tutarında tazminat ödemesi gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
banner151

banner251