Antalya’da sebze ve meyve ticaretine yönelik eğitim!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliğiyle 'Sebze ve Meyve Ticareti'ni düzenleyen 5957 Sayılı Kanun' hakkında üreticileri bilgilendirmek amacıyla eğitim düzenlendi.

banner255
Antalya’da sebze ve meyve ticaretine yönelik eğitim!
banner200

Antalya Bölge Birliği'nce organize edilen eğitim, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tarım Ürünleri Ticareti Daire Başkanı Hakan Çalış,Antalya Bölge Müdürü İbrahim Kamil Kabalar, Bölge Müdür Yardımcıları Sezai Yıldırım ve Mustafa Doyurucuoğlu, Bölge Birliği Yönetmenleri, Bölge Birliği'ne bağlı Üretici Örgütü Belgesi'ne sahip kooperatif yetkilileri ve üreticilerin katılımıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Eğitimin açılışında konuşan Antalya Bölge Müdürü İbrahim Kamil Kabalar; “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak, ortaklarımızın hangi şartlar altında tarımsal üretim yaptıklarını, üretilen ürünlerin pazarlanması, satışı ve tahsili konusunda sıkıntılarının olduğunu biliyoruz. Son yıllarda sebze ve meyve fiyatlarında üretici fiyatı ile tüketici fiyatı arasındaki farkın giderek ciddi bir şekilde açıldığını da görüyoruz. Bu amaçla, üreticilerimizin uygun fiyattan ürünlerini satması, tüketicilerin de uygun fiyatla ürünleri almasının önündeki engelleri tespit etmek, üreticilerimizin sorunlarını Bakanlığımız yetkililerine iletmek ve çözüm yolları aramak için bu toplantıyı organize ettik.” dedi.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tarım Ürünleri Ticareti Daire Başkanı Hakan Çalış ise, “Bakanlık olarak, yeni hal kanunu hakkında bilgi vermek, karşılaşılan sorunları tespit etmek için sebze ve meyve ticaretinin aktörleri olan üretici, aracı, komisyoncu, perakendeci ve tüketicilerle görüşüyoruz, Yaptığımız toplantılarda sebze ve meyve fiyatları konusunda tarafların önerilerini dinliyoruz. Ürünlerin üretici'den nihai tüketici'ye ulaşmasındaki fiyat farkının sebeplerini araştırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda üreticilerimizin görüşlerini almak için buradayız.” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrasında, Hakan Çalış tarafından, 5957 Sayılı Kanun, Toptancı Hallerinin İşleyişi, Kanunun üretici örgütlerini getirdiği avantajlar ve yükümlülükler konusunda sunum yapılırken katılımcıların soru ve talepleri değerlendirildi.

Toplantı sonrasında Yurtpınar ve Aksu Tarım Kredi Kooperatiflerini ziyaret eden Daire Başkanı Hakan Çalış'a kooperatiflerin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verildi.

YORUM EKLE
banner151

banner251