Tarımda makinalaşma, arazide toplulaştırma bekliyorlar

Kayseri Şeker pancar çiftçisi, tarımsal beklenti çıtasını yükseltti.

Tarımda makinalaşma, arazide toplulaştırma bekliyorlar
banner200
banner217

Kayseri Şeker'e sözleşmeli pancar ekimi yapan pancar üreticisinin, talepleri de beklentileri de değişti. 4 yıl öncesinde zor günler geçiren, ürününün karşılığını bile zamanın da alamayan pancar çiftçisi, gelinen noktada ihtiyaçları olan gübre, tohum ve mazot desteklerini zamanında almanın mutluluğunu yaşıyorlar. Bu sorunları artık gündemlerinden düşen pancar üreticisinin şimdi gündeminde, makinalaşma, modernizasyon ve arazilerinin toplulaştırılması gibi konular var.

Ekim günlerinde konuşan pancar çiftçileri taleplerini şu şekilde dile getirdiler:

Adem Ceviz Gömeç Köyü Çiftçisi: Arazilerimiz parçalı olduğundan toprak tahlillerimi de sıhhatli olamıyor. Arazi toplulaştırmanın bir an evvel yapılmasını bekliyoruz. 5 traktörüm ve bir çok tarım alet ekipmanım var 700 dönüm arazi işliyorum. Toplulaştırma olursa arazilerimiz parçalanmaktan kurtulur ben de 2 traktör ile işimi görürüm. Sulamada ise açık kanal yerine kapalı devre sulama sitemi bekliyoruz. İşçi maliyetinin fazla olması nedeniyle pancar ekimini bırakmıştık. Şimdi makinalaşma sayesinde ve Başkanımız gelince işlerimiz rayına girince paralarımızın tıkır tıkır ödenince pancar ekimi cazip hale geldi. Şimdi Pancar ekimi yoğunlukta, çocuklarımızın geleceğini pancarda görüyoruz dedi.

Ali Mehmet Aydoğdu Gömeç Köyü Çiftçisi: Tarımda makinalaşma, arazide toplulaşma bekliyoruz. Bu nedenle arazi toplulaştırma sisteminin bir an önce tamamlanmasını istiyorum. Toplulaştırma sonrası insan gücü ihtiyacı azalıyor. Şimdi vahşi sulama yapıyoruz. Tek parça olacak arazilere basınçlı sulama sistemi ile birlikte gelmesi bizim Avrupa ile rekabet edebilmemiz fazla verim alıp daha iyi sonuçlar almamız için gerekli olduğuna inanıyorum. Şimdi yaklaşık dekardan 8 ton verim alabiliyoruz. O zaman bu oran daha da artacaktır.
Pancar tohumunda özellik arıyoruz. Kültür analizi yapılmış tohumları tercih ediyorum. Kayseri Şeker'deki olumlu gelişmeler sayesinde yurt içinde ve yurt dışında itibarımızın arttığını görüyoruz. Bunun bize de çok faydası oldu. Paramızı iki ay önce almaya başladık ilerde pancar tesliminden bir ay sonra verilecek. Köyümüzde pancar ekimine rağbet arttı. İnsanlar pancar ekmek istiyorlar. Bunlar çok güzel bir gelişmedir, değerlendirmek gerekir.

Selim Gürek Gömeç Köyü Çiftçisi; Arazimiz küçük ve parçalı olduğu için yakıt sarfiyatı ve zaman kaybımız söz konusudur. Arazi toplulaştırma işinin bir an önce tamamlanması gerçekleşirse O zaman basınçlı sulama sistemi daha iyi olur, verimimiz artar. Arazi toplulaştırması biz çiftçiler, Kayserimiz ve ülkemiz açısından çok önemli.
Bizler tarım alet ve ekipmanlarımızı daha da modernize etmeye ihtiyacımız olduğunun farkındayız. Toplulaştırma gerçekleşirse Köydeki evimizin bahçesinde tuttuğumuz tarım alet ve ekipmanlarımız bile tarlamızın başına koyarız.

Dadağı Muhtarı Hanifi Baykan:Pancar çiftçisiyim. Toprak analizimize göre gübre veriyoruz. Fabrikanın verdiği tohumları kullandığımız için şeker oranımız da iyi geliyor. Kayseri Şeker'in yaptığı hizmetler, desteklemeler sayesinde ayakta durabiliyoruz. Bu destekler olmazsa ekim yapamayız.

Hüseyin Dikmen Mahzemin Köyü Pancar çiftçisi; 2015 yağışlar güzeldi gübremizi, mazotumuzu aldık, taleplerimizin hepsi yerine geldi. Daha fazlasını isteyemiyoruz.

Caner Doğru Ebiç köyü çiftçisi: İhtiyaçlarımız olan gübre, tohum, mazot desteğimizi alabiliyoruz. Çiftçilerimiz arasında imece usulü ile ekimlerimizi yapıyoruz.

Hadi Bayram Dadağı Köyü Çiftçisi: Her şey dört dörtlük her imkanlarımız mevcut Başkanımıza teşekkür ediyoruz. İmece usulü ile 700 dönüm araziyi üç arkadaş birlikte ekime hazırladık dedi.


YORUM EKLE
banner151

banner251