Fahrettin Poyraz Tarım Bakanı mı olacak? 

Ocak ayında kabinede bir değişiklik beklenirken, kulislerde konuşulanlara göre siyasi geçmişi olmayanlar yeni kabinede olmayacak.

Bu isimlerin yerine de eski Bakan ve milletvekilleri yani siyasi isimlerin getirileceği konuşuluyor. 

Yeni kabinede hangi eski Bakan ve milletvekillerinin yer alacağını da daha çok Babacan ve Davutoğlu’nun kuracağı iki parti belirleyecek.  

Yani anlayacağınız herkes bir beklenti ve hesap içinde. 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın son günlerde ‘500 market’ ile parlatılmaya çalışılması da ister istemez ‘Fahrettin Poyraz Tarım Bakanı mı olacak?’ sorusunu akıllara getiriyor. 

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel olarak Tarım Kredi’nin marketinden alış veriş yapması, partisinin Meclis’teki grup konuşmasında da Tarım Kredi’nin açacağı 500 marketten övgüyle söz etmesi, Anadolu Ajansının da 500 marketin haberini belli aralıklarla servis etmesi, kabine değişikliği öncesinde eski milletvekili olan Poyraz’a bir hayli artı puan kazandırmış durumda. 

500 marketle bir taraftan Poyraz parlatılırken bir taraftan da tarım ve gıda da yaşanan ‘aracılar sorunu’ bu marketler sayesinde çözülerek vatandaşa daha ucuz gıda temin edileceği şeklinde verilerek hükümetin de bir icraatıymış gibi sunuluyor. 

Anlayacağınız bu 500 market konusu hem Poyraz’ın hem de hükümetin işine geliyor.

Ne var bunda diyebilirsiniz? 

İşte bende buna dikkat çekmek istiyorum. 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin öncelikli asli görevi, toplu alımlarla çiftçiye ucuz girdi temin etmek...

Pekâlâ, bu görevini yerine getirebiliyor mu?

Mesela çiftçi gübre, yem ve tohumu Tarım Kredi’den daha uygun fiyata temin edebiliyor mu?

Ben bu soruya buradan bir cevap vermek istemiyorum ancak Sayın Cumhurbaşkanı köylerde bir anket yaptırarak Tarım Kredi çiftçisinin bu konuda yaşadığı mağduriyeti kendi gözleriyle görebilir. 

Çiftçiye ucuz girdi temininde görevini tam anlamıyla yapamayan Tarım Kredi Kooperatifleri, kuracağı marketlerle vatandaşa nasıl ucuz gıda temin edecek?

Açılacak 500 marketin bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik A.Ş başta olmak üzere Tarım Kredi’nin iştirakleri, bugün zarar eden KİT konumuna dönmüş durumda. Bu şirketler iyi mi yönetiliyor, kar mı, zarar mı ediyor kimse bilmiyor?

Durum öyle vahim ki bugüne kadar kötü yönetimden dolayı zarar eden şirketlere sermaye artırım yoluyla çiftçinin kaynakları aktarılarak buradaki zararların üstü hep örtülmüştü.

Ama kimse ne hesap sordu ne de yöneticiler bunun hesabını verdi! 

Sadece 2014 yılında Tekirdağ Bölge Birliğindeki Tarım Kredi Gıda A.Ş’deki yolsuzluk ve kötü yönetimden dolayı çiftçinin 500 milyon lirası buharlaştı gitti!

O dönemki ne Merkez Birliğinin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyeleri ne de şirketin yönetim kurulu üyelerine herhangi bir sorumluluk bile doğmadı. 

Görüyorsunuz değil mi? Ne bir denetim, ne bir takip ne de hesap soran var!

Şimdi çıkmışlar 500 market kurarak, üreticinin ürününü doğrudan alıp bu marketlerde vatandaşa daha uygun fiyattan gıda maddelerinin satılacağından bahsediyorlar. 

Madem Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Sayın Fahrettin Poyraz bu kadar şeffaf o zaman 500 marketin kurulacağı Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin bilançosunu, gelir gider cetvelini bir açıklasın da çiftçi ortakları ve kamuoyu bu şirketin nasıl yönetildiğini bir görsün! Birlik A.Ş’nin ne kadar borcu, ne kadar alacağı var? Alacakları borçlarını karşılıyor mu? 

Diğer yandan Tarım Kredi Merkez Birliğinin 2017 yılı faaliyet raporu yayınlanmışken, 2018 yılına ait faaliyet raporu neden yayınlanmıyor? Gerçek mali bilgilerin ortaya çıkması istenmediği için mi 2018 yılı faaliyet raporu yayınlanmıyor? 

Pekâlâ, 500 market nasıl kurulacak?

Yine ortakların kaynakları yani sermaye artırılarak kurulacak. Yani bedelini çiftçi ortaklar ödeyecek. 

Benim asıl korkum, acaba 500 market gerekçe gösterilerek, yapılacak sermaye artırımıyla batık durumundaki Tarım Kredi Birlik A.Ş kurtarılmak mı isteniyor? Çünkü denetim ve hesap verebilirlik olmadığı için Tarım Kredi’de en kolay iş, sermaye artırarak (çiftçi ortaklarının kaynaklarının iştiraklere transfer edilerek) bu zararların üstünün örtülmesidir. 

Dilerim, Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın siyasi ikbal uğruna kapalı ve şeffaf olmayan bir ortamda alınan kararlarla hayata geçireceği Tarım Market uygulaması da Tarım Kredi Gıda gibi acı bir neticeyle sonuçlanmaz. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ VE ONUN İŞTİRAKİ OLAN TARKİM, TAREKS, TARNET VD. KURULUŞLAR TÜRK ÇİFTÇİSİNİ SÖMÜREN, KANINI İLİĞİNİ EMEN YOLSUZLUK MERKEZLERİDİR. BU DURUMU EN İYİ BİLEN GAZETECİLERDEN BİRİ DE HİÇ ŞÜPHESİZ SADETTİN İNAN’DIR... İNAN’IN BİLDİĞİNİ BAŞTAKİ BİLMEZ Mİ, ELBETTE BİLİR... EEE ÇARK BÖYLE DÖNÜYOR DEMEK Kİ.. AMMA UNUTMAYIN, BİR DE ALLAH’IN ADALET DEĞİRMENİ VARDIR, YAVAŞ DÖNER AMA ÇOK İNCE ÖĞÜTÜR... KORUK YİYEN DEDENİN TORUNUNUN DİŞLERİ MUTLAKA KAMAŞIR...

Uyanın Efendiler
Uyanın Efendiler @HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

Allah rızası için birileri FP'nin başında olduğu Gübretaş'ın kaç yüzmilyonlarca lira zarar ettiğini açıklasın, Tk Birliğin bölge birliklerinden aldığı ürünlerin parasını ödeyemediğini, Tarkim'de Tarnet'te olan bitenleri, Beyfendi ve avanelerinin üç vakıftan birden aylık onbeşbin lira hüplettiklerini, sürekli ertelenen alacaklara rağmen alacakları performans priminin bile 100 bin lirayı bulduğunu anlatsın birisi mesela. Ama zatı devletlerinin sakalı ve ağzında sakız ettiği arkasında Beyfendi var... Bunlar varsa başka şeye de ihtiyaç yok zaten!!!

Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Tarım kredi yi haletti şimdi bakanlık Türk çiftçisi yandı, Tekirdağ Tarım kredi ye gittim Üre gübre 1,90 TL geri döndüm Yiğiter firmaya gittim 1,63 TL depoya teslim aldim,Anliyin artık hizmeti birde bizim yerimiz yazıklar olsun

FP/MS/DA
FP/MS/DA - 1 yıl Önce

Kul hakkı yiyenlere bakanlık çok yakışır...

Metın akdağ
Metın akdağ - 1 yıl Önce

O bakan olursa tamamen bıterız

Ahmet poyraz (sadettin bey bu şaka mı?)
Ahmet poyraz (sadettin bey bu şaka mı?) - 1 yıl Önce

Tarkim deki yolsuzluk ne oldu oda kapatıldı mı? Orada neler dönüyor oluyor ekip sağlam iş yapıyor.Derin bey ve ekibi var onları takipte kalın çünkü neler gidecek neler Allah sorsun hesabını...

Hazin Kalinses
Hazin Kalinses - 1 yıl Önce

Çok güzel bir yazı. Bence tk birliğin bilançosu değil. Tüm ilgili kurumların bilonçosuna bakılmalı. TK Birliğin durumunu kapatmak için makyajlı bilanço gönderirler. TK birliğin yönetim kademesindeki kişilerinde özgeçmişine bakılmalı. Başka yerlerde soruşturma geçirmiş mi? Bölgelerin TK birlikteki alacağı ne kadar? Bu alacağa faiz işletiyor mu?

Tarım maliyetleri çok yüksek
Tarım maliyetleri çok yüksek - 1 yıl Önce

Tarım Kredi Market açmaktan önce Asıl amacı olan çiftçiye hizmete yönelmeli , Gübre , Mazot, ilaç v.s yi çiftçiye daha ucuza satabilir Kredi verirken düşük faizle verme yönünde çalısma yaparsa çifçiye ve memlekete daha faydalı olacaganı düşünmekteyim.Sonuçta Ülkemizde market problemi yok BİM ve A101 gibi marketlerle protokol imzalayıp bu marketlerın raflarında Tarım Kredi ürünleri satılabilir hem ekstra maliyet çıkmamıs olur hemde vatandasımız Tarım Kredi Ürünlerine daha rahat ulasmıs olur.Malesef çiftçimizin maliyetleri bu şekilde olursa yakında tarım yapacak çiftçi bulamıyacagız köylerimiz boşalacak tarım kredi yerli üretimin yapılamadıgı yerde açtıgı marketlerde ne satacak yabancı ülkelerin ürettiği ürünlerimi Lütfen Çiftçilerimizin maliyetlerini düşürün bu mesele marketten daha önemli

melih
melih - 1 yıl Önce

ilk önce 500 market kuurlacak ve daha sonra tarım birlik a.ş bu marketleri bim gibi satmaya calışacak ve orada saterken de bazı ust duzeyle rant elde edecekler. ama bu ben ce başlarını yiyecek. ayrıca fahretin poyraz bakan verilmediği için de zaten ali babacan ile çalışacak. bakın görun bence .


banner251