Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi kuruluşu olacak mı?

Başlık sizi şaşırtabilir çünkü bugüne kadar haberlerimizde, yazılarımızda; ‘Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu’ ifadesini kullanırken, şimdi ne oldu da böyle bir başlık attık?

Hatta Genel Müdür değişince ‘sizin de mi’ görüşünüz değişti de diyebilirsiniz.

Şimdi sizi 2018 yılına götüreceğim.

1 Ağustos 2018’de ‘Çiftçiye Kanunsuz Faiz’ başlıklı manşet haberimizle, kamuoyu bir tarafa Tarım Kredi’den kredi kullanan ortaklarının bile haberdar olmadığı bir faiz uygulamasını ortaya çıkarmıştık.

Çiftçi ortaklardan normal şartlarda alınan faizin yanı sıra bir de ‘Kaynak Kullanım Ücreti’ adı altında ikinci bir faiz daha alındığını hem çiftçiler hem de kamuoyu Milli Gazete sayesinde öğrenmişti.

O dönem Tarım Kredi Kooperatiflerindeki arkadaşlarımız, ‘Kaynak Kullanım Ücreti’ adı altında alınan ikinci bir faiz kaleminin gerekçesini; ‘Ziraat Bankası’ndan sağlanan finansmanın ticari faiz oranıyla kullandırıldığı için özellikle indirimli tarımsal kredilerde mecburen böyle bir kredilendirmenin yapıldığını, aksi takdirde Tarım Kredi’nin diyelim ki yüzde 20 faiz ile sağladığı finansmanı yüzde 10 faiz ile çiftçiye kullandırmasının mümkün olmadığı’ şeklinde açıklamışlardı.

Bu savunma içerik olarak haklı görülebilir ama çiftçinin, kamuoyunun ve siyasetin bu uygulamadan haberinin olmaması düşündürücüdür.

Diğer yandan Ziraat Bankası da o dönem gazeteye gönderdiği açıklamada, Bankanın çiftçiye kullandırdığı indirimli tarımsal kredilerdeki faiz oranı ile Tarım Kredi Kooperatiflerine finansman sağlanmasının mümkün olmadığı belirtilmişti.

Bunun gerekçesi de Tarım Kredi Kooperatiflerinin bünyesinde bulunan iştirakler gösterilerek, “Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde pek çok sanayi kuruluşunu barındırmakta olup tarımsal üreticilere hizmet vermekle birlikte tarımsal üretici ya da çiftçi değildir” denilmişti.

Yani, bankanın Tarım Kredi Kooperatiflerine kullandırdığı finansmanın sadece çiftçilere kullandırılmadığını, bu finansmanın aynı zamanda iştiraklere de aktarıldığı için indirimli tarımsal kredilerin faiz oranıyla finansman sağlamanın mümkün olmadığı kaydedilmişti.

Ziraat Bankası da bu savunmasında haklıydı.

Aslında yaptığımız bu haberle Türkiye’de çiftçinin girdi maliyetlerinin bizzat çiftçi örgütleri tarafından nasıl yükseltildiğini de öğrenmiş olduk.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kurulan iştiraklerin çiftçiye nasıl bir fayda sağladığına dair elde somut bir veri bulunmuyor.

Ancak net olan bir şey var ki; bu iştiraklerden dolayı Tarım Kredi ortakları, Ziraat Bankası’ndan kredi kullanan çiftçiye göre krediyi daha yüksek faizden kullanmak zorunda kalıyor.

Gelinen noktada, eşinin üstündeki binayı bile kurdurulan paravan şirketler üstünden Tarım Kredi’ye kiraya veren Poyraz’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile bir gece darbesiyle görevden alınarak yerine Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın getirilmesi, tam nokta atışı bir atama oldu.

Öyle ki, ‘Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu mu değil mi’ tartışmasında Hüseyin Aydın’dan daha isabetli bir isim atanamazdı.

Çünkü Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan sorunu en iyi kendisi biliyor.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin gerçekten bir çiftçi kuruluşu olabilmesi için öncelikle çiftçinin kredi maliyetini yükselten iştiraklerle Merkez Birliğinin arasına sağlam bir duvar örülmesi gerekiyor.

Madem bu iştirakler bu kadar önemli ise çiftçi için sağlanan finansmandan değil kendi imkânları ile ayakta durmaları gerekiyor.

Hem de bu yolla çiftçinin kaynakları da amiyane tabirle hovardaca kullanılmamış olur.

İşte bunun için Hüseyin Aydın’a önemli bir görev düşüyor.

Gerçekten, sorunu da en iyi bilen birisi olarak Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye kullandırılması gereken finansmanla iştirakler arasına sağlam bir duvar örerek, çiftçinin kaynaklarının iştiraklerde hovardaca kullanılmasının önüne geçerse hem çiftçi kazanır hem de Türkiye. Kendisi de Tarım Kredi tarihine büyük bir iz bırakır. Çiftçinin de bedduasını değil duasını alır.

Bu dileğimizle kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
YENİ GENEL MÜDÜR BEYE
YENİ GENEL MÜDÜR BEYE - 4 ay Önce

1-TARIM KREDİ KOOP ORTAKLARINA ANASÖZLESMEDE YER ALAN KÂR PAYI DAĞITIMI YAPILMALIDIR 2-SERMAYE PAYLARI ÇOK YÜKSELDİ SEMAYE PAYLARINA FAİZ, KÂR VERİLMELİDİR 3-YÖNETİM KURULUNA BİR DÖNEM SEÇİLME ŞARTI GETİRİLMELİ ÖZELLİKLE BÖLGELERDE 15 YIL 20 YIL YÖNETİME TEKRAR TEKRAR SEÇİLENLER VAR BİR DÖNEM OLMALI 4-GENEL MÜDÜRLÜK VEYA BÖLGE BİRLİKLERİNDE İŞTİRAK YÖNETİMİNE BİRDEN FAZLA GÖREVLENDİRME VE HUZUR ÜCRETİ İŞİ BİTİRİLMELİ 5-ÖZELLİKLE BÖLGE KONTROLÖR LERİ HİÇ TAYİN OLMUYOR BÖLGELER ARASI TAYİNLERİ ACİLEN YAPILMALIDIR BUNLARIN ADALETLİ DENETİMİ YOK HEP AYNI BÖLGE AYNI KOOPERATİF ADAMINA GÖRE DENETİM (istisnadeler kaideyi bozmaz) 6-TARIM KREDİ BİRLİKLERİ ÜRÜN ALIMI KOOPERATİF ÜZERİNDEN YAPIYOR BÖLGELERİN VE KOOPERATİFLERİN MİLYARLARCA ALACAĞI VAR İLK DÖNEM FAİZ BİLE ÖDEMEDİ LER ÖBÜR TARAFTAN 2 KOLONYA4 TORBA YEME KONTROLÖR PERSONELE FAİZ VURDU BUNUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ 7-BÖLGE BİRLİKLERİNDE EMMİ DAYI VEYA SİYASİ REFERANSLI MÜDÜR YARDIMCISI OLUP BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BEKLEYENLERİN LİYAKAT DURUMU GÖZDEN GEÇİRİLMELİ VE BUNLAR AYNI YÖNETMEN GİBİ İMTİHANA TABİ TUTULMALIDIR BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISI OLMADA İMTİHAN ŞARTI OLMALIDIR 8-TÜM MARKET, HOLDİNG, GIDA VS BURALAR İLE İLGİLİ DENETİMLER, SÖZ KONUSU SAYIMLAR YAPILMALI VE BURALARI BAĞIMSIZ DENETİM VE TEFTİŞ YAPMALI ÇIKAN TÜM OLUMSUZ HABERLER CEVABEN KAMU OYU İLE PAYLASILMALI ŞEFFAF OLMALI 9-TARIM KREDİ BAŞTA GÜBRE VE DİĞER EMTİALAR ÇİFTÇİYE DAHA UYGUN FİYATA VERİLMELİDİR 10-YENİ ATANAN GENEL MÜDÜR BEYE HAYIRLI UĞURLU OLSUN ALLAH YARDIMCISI OLSUN ALLAH RIZASI İÇİN ÇİFTÇİNİN HAKKINI GÖZETEN BİR POLİTİKA YÜRÜTMESİNİ DİLERİZ

Abdullah Yaman
Abdullah Yaman @YENİ GENEL MÜDÜR BEYE - 4 ay Önce

Sadakaci armut a koop zarar ettigi zaman 1 krs teşvik alamaz öğrenme gel

Sadaka
Sadaka @YENİ GENEL MÜDÜR BEYE - 4 ay Önce

Her yıl performans primi olarak 8 maaşa kadar alanlar, zarara da ortak olacaklar mı? Diyor. Son 10-20-30 yılı alalım ve ortalama ikramiye miktarını söyleyelim isterseniz de korkutmaktan kastınız belli olsun. Mal çiftçinin, hakkı olanı istiyor, sadaka istenmiyor.

Balıkesir bölge lojman
Balıkesir bölge lojman @YENİ GENEL MÜDÜR BEYE - 4 ay Önce

Lojmanda olan hadiseleri incelesin ilk.. bay yamanın müdürü kime ne yapmis?. Boyraz efendi geliyor gelmekte olan..

Gereksiz
Gereksiz @YENİ GENEL MÜDÜR BEYE - 4 ay Önce

Tarim kredi ortaklarına kar payı vermiyor ama zarara da ortak etmiyor. Yarın bir gün zararı talep etse kac kişi para verecek ?

Mustafa BOZGEYİK konuşmasına izin verilirse
Mustafa BOZGEYİK konuşmasına izin verilirse - 4 ay Önce

Sayın Genel Müdürüm Merkez Birliği Hüseyin AYDIN beraber inşAllah konuşup bire araya gelirlerse inşAllah tarım kredi yem yolsuzluk olayını, İzmir şubedeki yeme karışma olayını, kimlerin yalanlara ve iftiralara maruz kaldığını, kimlerin mobbingler maruz kaldığını, ar ge biriminin eksiklerini ve hatalarını söyler amin. Bekleyin tarım kredi yem Genel müdürlüğündeki giden Ömer Musa Hasan Fehmi KİNAY Dilşad çelebi Ferhat Erdoğan enes durmaz Halit Öztürk Ahmet Arıkan, ARGE şubedeki Oğuzhan karataş Ömer Vardar Burak Erdoğan harun Talha Urfa şubedeki Ferit sezer ik personeli Hakan iş kanuna uymamak neymiş mahkemlerde hesap vereceksiniz inşAllah çetin Erdoğan mail niyee kapalı EBYS niye kapalı yazdıklarıma yargı yolu açıktır.

Mustafa BOZGEYİK bulursa tamamdır herşey
Mustafa BOZGEYİK bulursa tamamdır herşey - 4 ay Önce

Sayın Genel Müdürümüz yolsuzlukları bulan, e ihale sistemini getirilmesine emeği olan, iş sözleşmesi , görev tanım belgesi, İzmir yem karışmasını bulan, kendisine asılsız iddialar ve yalan söylüyorsun diye iftira atanlar, görev ve mevkilerini kullanıp haksız hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde itibarlastirilip Şanlıurfa şubeye gönderilen Mustafa BOZGEYİK bulsun herşey çözülür. Bu yazdıklarıma yargı yolu açıktır.

......
...... @Mustafa BOZGEYİK bulursa tamamdır herşey - 4 ay Önce

Tekerleği de sen bulmuştun değil mi :)

YENİ GENEL MÜDÜR BEYE
YENİ GENEL MÜDÜR BEYE - 4 ay Önce

TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDE BÖLGE BİRLİKLERİNDE DENETİM GÖREVİ YAPAN KONTROLÖRLERİN BÖLGELER ARASI TAYİNLERİ MUTLAKA OLMALIDIR BUNLAR ADAMINA GÖRE KAFALARINA GÖRE DENETİM YAPIYORLAR LÜTFEN BU YÜRÜRLÜĞE KONULMALIDIR AYRICA KONTROLÖR DİREK BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISI VEYA BÖLGEMÜDÜRÜ YAPILMAMALIDIR (istisnadeler kaideyi bozmaz ) BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISI SINAVA TABİ TUTULMALIDIR VER YÖNETİMİN ELİNDE İSİM BIR AY SONRAKİ KARARDA MÜDÜR YARDIMCISI OLMASINN

Cevaben
Cevaben @YENİ GENEL MÜDÜR BEYE - 4 ay Önce

Kontrollerle birlikte kooperatifçiler de bölgelerarası, müfettişler de ülkeler arası tayin yapılmalı (istişareler kaideyi bozmaz)

Tebrikler...
Tebrikler... - 4 ay Önce

Son derece yerinde bir tespit. Tarım Kredi özüne dönmeli, önceliği kendi üyeleri ve kooperatifleri olmalıdır. Hatta Merkez Birliği başta gübre olmak üzere, tarımsal girdileri herkese açık ihale ile açık artırma ile satın almalı, Tarım Kredi iştirak ve şirketleri de bu ihaleye girmelidir. İşte o zaman çiftçi ucuz gübre, ilaç, tohum alabilecektir. Tarım Kredi'den iştiraklere sermaye artırımı derhal durdurulmalı, iştirakler üretim veya ticaret yapacaksa özel şirketler gibi ayakta duracak tedbirleri kendileri almalıdır. Tarım Kredi kuruluş amacına uygun olmayan faaliyetlerden çekilmelidir. Kurumda ve iştiraklerinde her bakımdan yeniden yapılanmaya gidilmeli ve derhal tasarruf tedbirleri uygulanmaya başlanılmalıdır.

Tebriklere küçük düzeltme
Tebriklere küçük düzeltme @Tebrikler... - 4 ay Önce

"açık artırma ile satın alınmalıdır" yerine "açık eksiltme ile satın alınmalıdır" olacak, özür.

ADALET YERİNİ BULMALI
ADALET YERİNİ BULMALI - 4 ay Önce

Genel Müdür fahrettin poyraz görevden alındı bittimiii Poyraz beyin yaptığı tüm işlerde Yönetim kurulu üyeleri imza attı ve onay verdi TÜMÜ beraber hesap vermelidir Adalet yerini bulsun lütfen

Ya la ka ve tekerlek
Ya la ka ve tekerlek - 4 ay Önce

Tekerleği Kimin bulduğu belli, o yazıları da belgeler ile belli sen kan emen vampir kimi kimlerin fikir düşünce ve emeklerine sağlık çıktık onu söyle, Allah c.c. hiç kuşkusuz tam güveniyoruz nasıl olsa inşAllah sende gideceksin acaba böyle yeri bulabilir misiniz bence gaybı Allah c.c. bilir ve inşAllah bulamazsınız he şunu unutmayın herşeyin bir sonu vardır. Sizinde bu ve bunun gibi kurumlarda şirketler de bir yer bulamiyaniirsiniz sen git FETÖCÜ imamlar ile fotoğrafları olan abilerin gelsin gerçi onlar gitmeye başladı sıra sizde inşAllah it havlarmis kervan yürür mus çöplerden çok kemik var şimdi onlarla karnını doyurman vaktin

Kapsam dışı ağaları
Kapsam dışı ağaları - 4 ay Önce

Ne adamsınız ya…
Yazanların hepsi kapsam dışı
Çünkü kapsam içi sadece çalışır
Garip kooperatifçi be yapsın
Ağalar keyfinde,kooperatifçiler iş başında
Doymadınız ha
İrfan geldi hepinizi müdür yaptı be kadar müfettiş varsa
Bir kalbur samanı iki eşeğe bölüştürecek kapasite yok sizde
Kim istediği yere gelmezse ifşa ediyorsunuz
Ama bir gün kapsam dışı içi olayı da biter önümüzdeki aylarda
Bakalım ne yapacaksınız