Genç çiftçi projesinde neler oluyor?

Sözde köyleri tekrar canlandırmak, üretim yapmak istediği halde imkanı olmayanları desteklemek amacıyla 2016 yılında başlatılan Genç Çiftçi Projesi, kelimenin tam anlamıyla bir fiyaskoyla sonuçlandı.

Proje kapsamında harcanan kaynaklarla, elde edilen çıktı değerlendirildiğinde elimize, devlet kaynaklarının tarumar edilmesinden başka bir şey geçmedi!  

Tarım Bakanlığının; ‘Genç çiftçi projesinden yararlandı, iş sahibi oldu’ gibi alımlı haber servisleri kimseyi yanıltmasın.

Elbette 3 yıl içinde binlerce kişinin yararlandığı projeden birkaç güzel örnek çıkacaktır.

Ancak genel fotoğrafa baktığımızda bu proje ile köyler, gençler değil sadece birileri ihya oldu! 

Hepsi o kadar! 

Zaten Bakanlığın elinde de 3 yılda verilen yaklaşık 1,5 milyar lira destek kapsamında, bu desteklerin hayvancılık ve bitkisel üretime nasıl bir geri dönüşümü olduğuna dair bir veri bulunmuyor. 

Hatırlayacaksınız, genç çiftçi projesindeki şaibe ve yolsuzlukların en sıkı takipçisi olmuştuk.

Ardahan Jandarma Komutanlığı’nın Genç Çiftçi Projesindeki yolsuzluk şebekesine karşı yaptığı operasyonlarda zaten bizi haklı çıkarmıştı.

Ancak gelinen noktada cezaevinde firma ayağında neredeyse tutuklu kimse kalmazken, kamu ve bürokrasi tarafına ise hiç dokunulmadı!

Bakanlık müfettişlerinin hala incelemelerini devam ettirdiklerini duyuyoruz fakat bu saatten sonra yürütülen soruşturmalardan kamu ve millet adına bir şey beklemek saflık olur. 

Neden diyeceksiniz? 

Şaibeli hayvan alımlarına rağmen ve yürütülen soruşturmada bir numaralı şüpheli konumda bulunan TİGEM eski yöneticileri bile kamuda rahat bir şekilde başka bir etkin göreve atanabiliyorsa yürütülen soruşturmadan nasıl bir sonuç bekleyebilirsiniz? 

TİGEM’in mevcut yönetimi de yürütülen soruşturmayı (artık iş bilmezliklerinden olsa gerek) sulandırmak için ellerinden geleni yaptılar. 

Bakanlık müfettişleri ve Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı, delilleri toplayarak Genç Çiftçi Projesindeki yolsuzluğun bütün boyutlarını ortaya çıkarmaya çalışırken, TİGEM yönetimi de firmanın dağıttığı ve delil niteliği taşıyan hastalıklı ve sahte küpeli hayvanları değiştirmeye kalkıyor! 

Soruşturma devam ederken yapılan bu işlem düpedüz delil karartmaya girmesine rağmen TİGEM Genel Müdür Yardımcısı ve Hukuk Müşaviri, bu durumu gayet sıradan bir prosedürü yerine getiriyormuş edasıyla bize cevap veriyorlar! 

Daha öncesinde nedense öyle demiyorlardı! 

‘Sahada dağıtılan sıkıntılı hayvanlar bizi ilgilendirmiyor, hayvanların tedarik işini TİGEM, dağıtımını ise Tarım Reformu Genel Müdürlüğü yapıyor. Dolayısıyla hastalıklı hayvan dağıtılmışsa bunun sorunlusu TİGEM değil Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’ diyerek topu Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne atıyorlardı. 

Ancak ne olduysa, TİGEM tam da soruşturma sürecinde sahada dağıtılan sahte küpeli hayvanlarla ve mağdur olan üreticiyle ilgilenmeye başlıyor! 

TİGEM’in hastalıklı ve sahte küpeli hayvanları değiştirmek için Tarım İl Müdürlüklerine gönderdiği yazı da devleti dolandırmakla suçlanan firmanın elini kuvvetlendiriyor ve hemen oldubittiye getirilerek suç unsuru oluşturan hayvanlar değiştirilmek isteniyor! 

Allah’tan Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı durumu hemen fark ediyor da Tarım Bakanlığına ‘bunun delilleri karartmaya gireceğini’ belirten bir yazı yazarak sahte küpeli hayvanların değiştirilmesinin önüne geçiliyor. 

Görüyorsunuz değil mi!

Devletin jandarması, savcısı, genç çiftçi projesini suiistimal ederek, çok sayıda vatandaşı dolandırıp, devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle firmaya yönelik büyük bir operasyon yapıyor, TİGEM ise ‘bu firmayla ilgili bize bir talimat gelmedi’ diye sözde mağdur olan çiftçinin mağduriyetini gideriyorum görüntüsü adı altında delil niteliğindeki hayvanları değiştirmeye kalkıyor! 

Ne diyelim, demek ki birilerinin yolsuzlukla mücadeleden anladığı bu olsa gerek! 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur Oz
Onur Oz - 12 ay Önce

Sizlerde olmasanız bunlardan kimsenin haberi olmayacak. Hll olsun

Dragon
Dragon - 12 ay Önce

bu tür bedavadan hayvan dağıtma projeleri tamamen yalan dolan...zaten milletimiz de hileye hurdaya meyilli,,gidin diyarbakıra urfaya antep'e dağıtılan hayvanlar ertesi gün kebaçılara gitti....

Erkul serin
Erkul serin - 12 ay Önce

Devletin verdiği hayvanları nın hepsi çöp bize dolandırdılar hala buza gibi duruyorlar bize 5 değilde 3 tane ithal simental verselerdi şimdiye buzalı olurdular hepsinin Allah belasını versin

dragon
dragon @Erkul serin - 12 ay Önce

kardeşim bedavadan hayvan almışsın daha ne istiyon...

Mustafa durgun
Mustafa durgun - 12 ay Önce

Duyduğumuz bu haywanlari alıp telef oldugunu gösterip weyahutta direkt olarak satıp sermaye yaptığı yönünde nasılsa denetim olmadığından kimsecikler mahsur görmedi esas köye donupte benim gibi üretim için uğraş weren gençler değilde nasılsa oy sandığında garanti görülen menfaatciler zaten o hakkı kendinde görüyor çok yazık bulunduğum ilçede 499. kişi olarak başvuru yapmıştım oysa il genelinde 6 kişiye werilen baştan başa watandasiyla dalga geçen sözde bir destek programı fakat içi bombos göz boyamadan başka bir numarası olmayan insanların hayallerini sömüren gereksiz icraatlar silsilesinin bir örneği..
gelde bu ülkede alın teriyle bişiyler yapmaya çalış çalışicaz çalışicaz tabii tek gayem atalarımız bu topraklar için kanıyla canıyla bedel ödemiş olmasıdır onun bir karşılığı zaten olamaz ben ise kendi adıma mağrur duruşumundan wazgeçmeden uretime dewam edicem her şeyin başı üretimde üretim warsın kaybedelim en azından gelecek adına zaten bir awuc topluluk olarak mücadelemizi werelimde kıymet bilinmesin ayrıca başımızdaki herşeyi eline yüzüne bulastiran dewlet in imkanlarını kullanıp kendine yontan ve sahtecilik konusunda çanak tutan gerçek yönde bu işe emek weren onların hakkını gasp eden yöneticileride Allaha hawale ediyorum..

Sadettin Yıldız
Sadettin Yıldız - 12 ay Önce

Benim bildiğim 2 aile var 6 adet hayvan verdiler apar topar yapılmayacak yerlere ağır yaptılar hayvanların ayakta duracak halleri yoktu hepsi hasta birazı telef oldu ahırların hertarafı dökülüyor zaten göstermelik Di hayvanları ahıra bile koymadılar hayvan alan arkadaşlar heryerde başvurdular muhatap bulamadılar şu anda ne ağır nede hayvan kaldı 00 elde var 0 gitti devletimin paraları yazıklar olsun

Ali   bahadır
Ali bahadır - 12 ay Önce

Verilenler dana 6 bin saydılar 2 etmezdi nigdede geçen yılki mallar birileri halkı dolandırıyor birilerinize zengin ediyor araştıran yok soran yok çoğuda hasdaydi

HDM
HDM - 12 ay Önce

Herkose başında yolsuzluk hırsızlık ve rüşvet bunun hesabını millet sormasa bile Allah muhakkak soracak.

Kadir erturk
Kadir erturk - 12 ay Önce

Ahırım olmasina ragmen bas vuruyom cikmiyor yoncama gelesiye var sayin tarim bakanimdan yardimci olmasini rica ediyorum fazla deyil bes buyuk bas versin bes yil icinde geri odeyim saygilarimla insAllah cevap gelir


banner251