Tarım sektöründe son yaptığımız üç haber sonrası yaşanan derin sessizliğe ve oradan da tarımda kalibre meselesine değineceğim.

Tarım Bakanlığında adrese teslim ihale, Tarım Kredi Kooperatiflerinde yüzde 58 faiz ve yağmalanan 11 bin dekar TİGEM arazisi…

Yaptığımız bu üç haberle ilgili ne Tarım Bakanlığından ne Tarım Kredi Kooperatiflerinden ne de TİGEM’den kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadı.

Konular önemsiz olsa hadi diyelim ama öyle değil.

Eğer bu konular önemsiz olsaydı, Tarım Bakanlığı 2 bin baş besilik hayvan ithalat ihalesini el altından yapmaz şartları önceden belli bir firmaya vermezdi. Çıkar kamuoyuna da şeffaf bir şekilde açıklama yapardı!

Eğer tarımsal kredinin çiftçiye yüzde 58 faizle kullandırılması önemsiz bir durum olsaydı Tarım Kredi Kooperatifleri yüzde kaç faizle kredi kullandırdığını çiftçi ortaklarından bile saklamazdı!

Eğer 11 bin dekar TİGEM arazisinin eski milletvekilinin oğlu tarafından yağmalanması önemsiz bir konu olsaydı, TİGEM Genel Müdürü çıkar kamuoyuna göğsünü gere gere ‘ne var bunda’ der şeffaf bir şekilde açıklama yapardı!

Ama öyle olmadığını herkes biliyor. Çünkü üç olayda da kamunun bilerek ve kasten zarara uğratıldığı düşünülürse yasalarda bunun karşılığı görevi kötüye kullanma suçundan dolayı tarafların görevden alınmasını gerektirir.

Anlayacağınız gündeme getirdiğimiz konular bu kadar hassas.

Peki, Tarım Bakanlığı, Tarım Kredi ve TİGEM’de bu kadar hassas olan konularla ilgili yaptığımız haberler doğru olmaya bilir mi?

Sessizlik bundan dolayı olabilir mi?

İnanın bu ağır iddialar karşısında haberlerimizde bırakın yanlış bilgiyi biraz abartı dahi olsaydı üç kurumda aynı gün çıkar cevap verirdi.

Çünkü yazdıklarımızın sektörde nasıl takip edildiğini en iyi bu kurumdaki yöneticiler biliyor.

Atalarımız ne güzel söylemiş; ‘Sukut ikrardan gelir’ diye…

Anlayacağınız ‘sukut' etmekten başka yapacakları bir şey yok… 

Şimdi gelelim başlıkta kullandığımız kalibre meselesine…

TİGEM’in eski Genel Müdürü İsmail Şanlı, bizim ‘kalibremize gönderme yaptığını’ belirterek,  TİGEM’de yağmalanan 11 bin dönüm arazi özelinde biz bu haberleri ‘muhatap alınmak için’ yaptığımızı bizi de muhatap almadıkları için ‘cevap veremiyorlar’ diyerek algı yaptığımızı söylüyor… 

Devletin en stratejik görevlerinden olan Kaymakamlık ve Vali Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuş bu şahsın kalibresine bakın ki; biz bu haberleri kamu menfaati için değil ‘muhatap alınmak’ için yapıyormuşuz!

Hatta bu şahsın kalibresine göre TİGEM’de 11 bin dönüm arazinin siyasi gücünü kullanarak eski milletvekilinin oğlu tarafından yağlanması yani kirasını ödememesi, 9 bin su borusunun çalınması ve 1,5 yıldır arazinin TİGEM’e devredilmemesine karşılık hiçbir işlem yapılmaması hukuken normal bir işlemmiş!

Ne diyelim, kalibre meselesi…

Kimileri haberlerimiz karşısında 'sukut' etmekten başka bir şey yapamazken, kimileri de kalibresini böyle ortaya koyuyor!

Kaymakam da, vali yardımcısı da olsanız kalibreniz neyse osunuz!