Eylül 2022’ye kadar zam yok diyen genel müdürden şekere yüzde 85 zam! 

Türkiye’nin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikaları, kifayetsiz muhterisler yüzünden resmen bir bataklığa sürükleniyor.

Fabrikalar özelleştirme kapsamından çıkarıldı diye sevinirken, Türkiye’nin üreten gücü, pancar tarımının sigortası olan devasa fabrikalar, liyakatsız ve beceriksiz bir genel müdürün şahsi ve siyasi çıkarlarına göz göre göre heba ediliyor. 

Gerçekten insan üzülüyor. 

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, kullandığı bir cümleden dolayı (o cümlenin de cımbızla çekildiğine yönelik iddialar var) apar topar, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bile beklenmeden görevden alınırken, diğer tarafta yeterli şeker bulunmasına rağmen ülkeyi büyük bir şeker krizine sürükleyen, TÜRKŞEKER’i göz göre göre batıran, kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda TÜRKŞEKER TARIM’ı yağmalayan/yağmalattıran (bu yağmalamayı belgeleri ile ortaya koymuştuk) kifayetsiz Genel Müdür Mücahit Alkan’a ise kimse dokunamıyor! 

Düşünün, yaşanan krizden ve Ukrayna-Rusya savaşından dolayı bütün fiyatlar uçmuş, girdi maliyetleri katlanmış, gıda fiyatlarına saatlik zamların geldiği bir ortamda TÜRKŞEKER Genel Müdürü hiçbir öngörüye dayanmadan çıkıp şeker fiyatlarına 2022 Eylül ayına kadar zam yapılmayacak diyerek açıklama yapmıştı!

Sonrası malum Mart ayının başında TÜRKŞEKER, şeker fiyatlarına sessiz sedasız yüzde 13 zam yaptı. Bu zam da yeterli olmadı, bugün ikinci hem de yüzde 85 oranında yüksek bir zam daha yapılmak zorunda kalındı. 

Bugün yapılan zamla birlikte; ‘Raf Fiyat Garanti’ kapsamında marketlere verilen şeker fiyatlarına yüzde 30, diğer gıda firmalarına satılacak şekere ise yüzde 85 oranında artırıldı.

TÜRKŞEKER’in özellikle gıda firmalarına satacağı şeker fiyatlarına yaptığı yüzde 85 oranındaki zamla kooperatif ve özel şeker fabrikalarının fiyatları bir birine yaklaşmış oldu. Bu zamla birlikte piyasa rahatlayacağı için, şeker krizi de geçici bir süre çözülecektir. 

Nihayet, kifayetsiz Genel Müdür Mücahit Alkan, sorunu yeni fark edebildi ve olması gereken fiyat politikası da hayata geçirildi. 

Nihayet diyorum, çünkü TÜRKŞEKER’in uyguladığı fiyat politikasının bir karşılığı yoktu.

Bu zam yapılmak zorundaydı.

Ancak Genel Müdür Mücahit Alkan, hem Tarım Bakanına, hem Varlık Fonuna hem de sayın Cumhurbaşkanına şirin (!)  görünebilmek için piyasa gerçeklerinden kopuk bir fiyat politikası uygulamış ancak piyasaya da şeker vermeyerek ülkeyi durduk yerde bir şeker krizinin içine sürüklemişti.

Zaten biranda şeker fiyatlarına yapılan yüzde 85 zam oranıyla bugüne kadar uygulanan fiyat politikasının ne kadar çarpık olduğunu kendileri ele vermiş oldu.  

Kamunun yaptığı zammı savunuyor gibi görünebiliriz.

Ancak maalesef uygulanan yanlış politikalar, artan kur ve katlanan girdi maliyetlerinden dolayı üretim pahalılaştığı için şekeri artık 2, 3 liraya tüketmemizin bir imkanı kalmadı.

Bugün kamu fabrikalarında 11 liradan, özel ve kooperatif fabrikalarında 11.5 liradan satılan şekeri, fazla değil yeni hasat döneminde yani Eylül ayında kurda, mazot ve gübre fiyatlarında aşağı yönlü bir seyir olmazsa 20 liranın altında olmasının imkanı yok.

Anlaşılacağı üzere 6 ay sonra bugünkü fiyatları bile arayacağız.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Liyakat yoksunu
Liyakat yoksunu - 2 ay Önce

Gazci mucahitin Ankara seker fabrikasina yaptirdigi milyonluk kamelyalarin karisina tahsis ettigi aracin paralari milletin sirtindan çıkacak.Koltugu dolduracak kapasitesi olmayan afamin gurirdan yanina yaklasilmiyor.ulkedeki seker krizinin baş aktoru..

Mücahit Alkana Sormak Gerek
Mücahit Alkana Sormak Gerek - 2 ay Önce

Türk Şeker Tarım AŞ. Genel Müdürü (İlk Atanan) neden görevden alındı. Bu Genel Müdür görevden alındıktan sonra Tarım AŞ nin stoklarında ki Buğday, Arpa, Mısır, Nohut ve Bakliyat ürünleri nasıl satıldı. Daha sonra bu satışlara onay vermeyen yöneticilerde işten uzaklaştırldımı. Tüm bu stoklar komisyoncu F.D aracılığı ile sattın mı. Ülkemiz pahalılıkla mücadele ederken bu stoklar üretim yapılıp enflasyonla mücadele edilse idi memleketin yararına olurmuydu. Örnek bu stoklar ile daha ucuza yem, makarna ve un üretilirmiydi. Elenmiş nohut komisyoncu ile yarı fiyatına satılacağına tüketiciye daha ucuza verilirmiydi. Bu satışlar hangi yönetmelikle ve nasıl yapıldı. Sadece komisyoncunun belirlediği bir sanayiciye 50 bin ton buğday ve arpa satıldımı. En can alıcı soru ise neden tüm bu satışlar komisyoncu ile satıldı. Bu komisyoncu günlerce şirket çalışanı gibi Türk Şeker AŞ de mesai yaptımı. Bu işleri danışmanların Ercan Yeşilyurt, Cumhur Yıldırım, Talip Atçi (Gmy) ve şimdiki Genel Müdür Muhammet Gümüşsoy ile yaptın mı. Hani Çuval Şekere Eylül ayına kadar zam yoktu. Allah rızası olmayan işler ayağına dolanır işte böyle. Bursa Yıldırımlardan Belediye başkanı olmak istiyor arkadaşlar tüm faaliyetleri de onun için yapıyorlarmış (danışmanlarının söylemi)

Writer
Writer @Mücahit Alkana Sormak Gerek - 2 ay Önce

Her şey alenen ortada iken Türkşeker gibi nadide bir kurumun başında bu üst yönetim nasıl görevde kalabiliyor !!!???

Fettah
Fettah - 2 ay Önce

Yine ayak oyunları, çiftçinin pancarini bedavaya aldınız. Sırtımızdan vurgunu vurdunuz.

Agah var
Agah var - 2 ay Önce

İthal eder çözeriz herşeyde olduğu gibi

Veysel çakır
Veysel çakır - 2 ay Önce

Geçensene Taban fiyat 500 olsaidi şimdi şeker yüzde 40 ucuz olurdu
En büyük yanlış çöpcüyü baştacı yapmadan kaynaklanıyor bu konularda Cumhurbaşkanı yanıltılıyor etrafı daha şeffaf kişiler açık olmalı aşağının sorunu yykarıca düzgün aksemiyor kanaatim.

Tosun
Tosun - 2 ay Önce

Eskiden şeker mi vardı ya

Yere yakın Mahmut
Yere yakın Mahmut - 2 ay Önce

Şeker eskiden ölmüş bitmişti, şimdi küllerinden üflenince yeniden doğuyor,zarar eden şirket süper kar ediyor neyini beğenmiyonuz

Misafir
Misafir - 4 hafta Önce

Rabbım sizi mubarek günlerde ıslah etsin ,bu iftiralarinizda boğulun insAllah,biz şimdiye kadar böyle çalışkan genel mudur görmedik,özellikle sadettin inan beyefendi yazdıklarını kanıtla,( 1 lira haram para cebine girdiğini) hodri meydan diyorum ,bu arada yorum yapanlar işten atılan zavallılar mi? Biliyorum yayınlanmaz ama belki kendinize gelir silkelenirsiniz .Ben de artık sizin para yediğinizi düşünüyorum muhalif kanattan ispatlayamam ama sizin gibi çamur atar izi kalsın yapabilirim,ama bizim Allah korkumuz var Rabbım sizede nasip etsin yazık yazık