Mısır, ayçiçeği, şeker pancarı tohumunda da babayiğit aranıyor! 

Tohumun asıl cefasını çeken, üretimini yapan çiftçinin üyesi olduğu Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği, Antalya’da geniş katılımlı bir çalıştay yaptı.

Çalıştaya Türkiye genelinde yaklaşık bin 600 çiftçi katıldı.

Çalıştayla birlikte Alt Birliğe üye 45 bin tohum üreticisi çiftçi ‘Uygulamalı çiftçi eğitim projesi’ kapsamında eğitimden geçirilecek. Bununla ilgili protokol de Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği tarafından imzalandı. 

Çiftçinin daha bilinçli üretim yapabilmesi için verilecek eğitimlerin mutlaka bir katkısı olacaktır. Ancak tohum üreticisi çiftçiler, tohum şirketlerine sözleşmeli üretim kapsamında tohum ürettikleri için burada üretim sırasında bütün şartları da tohum şirketleri belirliyor.

Bunun için çiftçiye verilecek bu eğitimlerin tohum üretimi sırasında katkısı ne olur bilemiyorum ancak çalıştayla ilgili ben asıl ‘Milli ve Yerli tohumculuk’ sektörü hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

Şimdi bir kesim tohumculuk sektörüyle ilgili çok karamsar bir tablo ortaya koyarken, diğer bir kesimde ise toz pembe hatta İsrail’i bile dize getiren bir bakış açısı hakim. 

Ama tohumda asıl konuşmamız gereken konuları kimse konuşmuyor.

Çalıştayda bunu bir kez daha görmüş oldum. 

Arpa, buğday, domates, hıyar, biber tohumları bir tarafa tohumda asıl katma değeri oluşturan mısır, ayçiçeği, pamuk, şeker pancarı tohumundaki Türkiye’nin zafiyeti kimsenin gündeminde yok. 

Bu konuyu sürekli gündeme getirmemize rağmen bırakın devletin gündemine Bakanlığın gündemine bile aldıramadık.

Tohumda, bardağın dolu tarafından bakanlar ‘Milli ve Yerlilik’ vurgusu yaparken, ülkenin aleyhine olan bu zafiyeti konuşmaması, gündeme getirmemesi gerçekten düşündürücü.

Özellikle mısır, ayçiçeği ve şeker pancarında piyasada karşılık bulan Türkiye’nin kendine ait tohumları bulunmuyor.

Geliştirilen tohumlarda kavanoz çeşit olarak piyasada bir karşılığı olmuyor. 

Gönül ister ki, Türkiye’nin yerli otomobilde gösterdiği kararlılığı tarımın en stratejik alanı olan tohumda da göstersin.

Sayıları bir elin parmağını geçmeyen yerli firmaların inanç ve azmiyle bugün Türkiye tohumda belli bir noktaya gelmiş olsa da mısır, ayçiçeği ve şeker pancarında yaşanan zafiyeti biran önce gündemimize almamız gerekiyor. 

Öyle tohum şirketlerinin sayılarının çokluğuyla övünmekle bir yere gidemeyiz. 

Yabancılar ülkemizde kendi tohumlarını üretir satar, biz de onların yaptığı tohum ihracatıyla övünürüz! 

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 1 yıl Önce

SADETTİN İNAN BEY’İN AKLI SELİM OLDUĞUNU BİLİYORUM. DOLAYISIYLA BU “YERLİ OTOMOBİL BABAYİĞİTLİĞİ” KONUSUNA DAHA TEMKİNLİ YAKLAŞMALI... İŞKEMBEYİ KÜBRADAN YAPILAN SALLAMALARA ALDANILMAMALI... GELELİM TOHUMCULUKDA YAŞANAN KEPAZELİĞE... YÜZDEYÜZ TÜRK SERMAYELİ TOHUM ŞİRKETLERİNİN ÜÇ BEŞ TANESİ HARİÇ GERİDE KALANLARIN ŞİRKET MİRKET OLMADIĞINI SADECE KURU KALABALIK OLDUĞUNU BAKANLIK DA GAYET İYİ BİLİR... BİRŞEYLER YAPMAK İÇİN DEBELENEN ÜÇ BEŞ TÜRK ŞİRKETİ DE ANCAK BU KADAR BECEREBİLMEKTEDİRLER... ESAS MESELE TÜRKİYE’DE BİLİME, ÖZELLİKLE MÜSPET BİLİME SAYGI VE KIYMET VERME KALMADIĞI İÇİN, SADECE KRAL VE KRALDAN ÇOK KRALCI OLAN YARDAKÇILARININ CİRİT ATTIĞI BİR ÜLKE HALİNE GELDİĞİMİZ İÇİN, ÜNİVERSİTELERİMİZDE HÜR DÜŞÜNCE VE KORKUSUZ BİLİM İNSANLIĞI DİBE VURDUĞU İÇİN, KISACASI MEMLEKETİN İÇİNE ÖYLE BİR EDİLDİĞİ İÇİN... NE TOHUMCULUKTA NE OTOMOTİVDE BİR YERLERE GELMEMİZ ŞİMDİLİK MÜMKÜN OLMAZ... NE ZAMAN Kİ TEKRAR ADAM OLURUZ (ŞU GÜNLERDE ZOR GÖRÜNÜYOR), O ZAMAN BİR ŞEYLER OLUR..

Tarım sektörünün incisi Tohum Sanayicisi
Tarım sektörünün incisi Tohum Sanayicisi - 1 yıl Önce

DEĞERLİ GAZETECİ SADETTİN İNAN’I TEBRİK EDİYORUM. “TOHUM SANAYİCİSİ” DENEN BİRİLERİNİN İPİNİ YİNE ÇOK GÜZEL YAKALADI VE PAZARA ÇIKARDI... TARIM SEKTÖRÜMÜZÜN SAHTEKARI EN BOL ALANLARINDAN BİRİSİ HİÇ ŞÜPHESİZ TOHUMCULUK ALT SEKTÖRÜDÜR... DOLAYISIYLA ŞU GERÇEKLERİN ASLA UNUTULMAMASI GEREKİR; Sertifikalı tohum en büyük YALANDIR... TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİYE SATILAN TESCİLLİ ÇEŞİT/SERTİFİKALI TOHUMLARIN ÇOK BÜYÜK BİR KISMI YA UYDURUK ÇAKMA SERTİFİKALIDIR ÇÜNKÜ TARLA KONTROLLERİ VE LABORATUVAR TESTLERİ YAPILMAMAKTADIR YADA ÇEŞİT TESCİLİ YAPILMIŞ OLSA BİLE PİYASADA ÇİFTÇİYE SATILAN İLE TESCİLLİ DENEN ÇEŞİT FARKLIDIR, ESAS SAHTECİLİK BURADADIR. SERTİFİKALI TOHUM DİYE DİYE YILLARDIR ÇİFTÇİYİ KANDIRIYORLAR... KAZ GİBİ YOLUYORLAR.... TOHUMCULAR BİRLİĞİ DE ALT BİRLİĞİ DE PİYASADAKİ ÇAKMA SAHTE TOHUMLARIN EN ÖNEMLİ SEBEBİDİRLER... Bu birliklerin yöneticileri tohumculuğumuz için harcayacağız diye topladıkları milyonlarca lirayı Antalya’da yaptıkları eğlence ve bedava içmekten başka anacı olmayan uyduruk çalıştaylarda ve yurt dışında yaptıkları pahalı gezilerde çıtır çıtır yemektedirler... ALLAH KORKUSU OLMAYAN BİRLİK / ALT BİRLİK YÖNETİCİSİ BU GÜRUH KENDİ ÇIKARLARI İÇİN HER ŞEYİ MÜBAH VE MEŞRU GÖRMEKTEDİRLER...

Diyanet İşleri Bakanlığı
Diyanet İşleri Bakanlığı - 1 yıl Önce

Damat beyin imam hatip mezunu bir arkadaşını Tarım bakanı yapın,bak tarımsal veriler nasıl uçuyor.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Guzel konuya deginmissiniz.kaleminize saglik. Ulkemizde tohum deyince TAGEM ve TIGEM geliyor. Peki bunlarin ust duzey yoneticileri kim. Tarimsal Strateji belirleyenler kim. Onlari ortaya bir koyalim. Bildigimiz kadariyla tarim disi her meslekten insan var. Herkes yol alirken bizler geri gidiyoruz gibi geliyor. ne olur isi ehline teslim edin. Kaybeden ulkemiz gelecegimiz

Babayiğit
Babayiğit - 1 yıl Önce

Türkiye'nin babayiğidi var arkasında savcıları hakimleri güvenlk güçlerini almış yğidimiz istediğini hapse attırır istediğini ihya eder ..emrindeki hakim savcı emniyet kuvvetlerinin maaşını emekçiye ödetir işadamları ila arası çok iyidir işçiyle muatap bile olmaz.yerine göre işçide dövdü zo guldakta.ama yiğidimiz işte

Hasan
Hasan @Babayiğit - 1 yıl Önce

Kardeş artık puanını oyları sevenlerini kaybediyor Araplar seviyor konut alan araba vatandaşlık veriyor

Tahir Gorgen
Tahir Gorgen - 1 yıl Önce

Simdi yerli otomobil falanda. Onu zaten Turkiyede herkez alamaz. Ve sanmiyorumki gercek olsun. Yonetim yalan ile isini goturuyor hep.

Su elektrikli traktor vardiya, akkusu 50bin dolar imis yani 300bin lira. Bu yeni otomobilerdede 100tane mühendisin bunu gerceklestirdigini Erdogan soyluyorda ortada 1 tanesi bile suana kadar yok. Baskalari otomobili anlatiyor. Yani bu otomobil Turkiyede Yapilmadi.

Neyse.

Simdi yerli Tohum hakkinda cok konusulduda. Evrim yani cesitlerin degismesi dogal genetik mutasyon demek. Hayatta kal veya neslin tukensin vesaire.

Benim anlamadigim surasi: yerli tohumda baya bir para getirisi var. Ben misal Sonmezi gecen 1600tlye almadim. Comert bugday aldim 2100tlye.

Simdi bu bugdayi ektim. 17kilo Dap attim. Suluyacagimda.

Ve anladigim kadariyla bu bugday cogaltilmaya calisiyor imis.

Sunu diyim: nah alirsin benden bunu.

Suan bugday fiyati uctu. Zatenki belirlenen fiyat az idi. Gelecek yil yine aynisini yapacaklar.

Cezalara vesaire yuzde 21,8 zam. Yani enflasyon rakami bu. Asgari ucretin zami yuzde 15 ve herkezi uyuttular.

Ben gelecek yil yuzde 21,8den asagiya zami kabul etmiyorum, zatenki arpa fiyati Kibristan 200tl/ton asagida idi.

Gomecegim bugdayimi arpami simdiden soyleyim. Bocrta yapmadim ve yapmiyacagim. Birseyde almam. Cunku bu yonetime vesaire guvenmiyorum.

Tahir Gorgen
Tahir Gorgen - 1 yıl Önce

Tuh onceki yorumumda unuttummu ne.

Yani tohum urutmek icin. Ve yeni istenilen tohumu bulmak icin. Ben olsam gercek uzmanlara yaklasir idim. Ve inaniyorumki disarida bunun basarisina ulasmak icin, ciddi rakamlar soz konusudur.

banner251