Bu hayvanlar il il ne dolaşıp duruyor? 

Herkese evde kal çağrısının yapıldığı ve şehirlerarası ulaşımın Valilik iznine bağlandığı bir dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tareks Hayvancılığa ait hayvanlar il il dolaştırılıyor!

Hatırlayacaksınız, iki ay bile olmadı.

Tareks Hayvancılığın Yozgat Boğazlıyan’da bulunan çiftliğindeki yaklaşık 800 anaç hayvan, Kırklareli/Lüleburgaz’da Dursun Akdağ’dan kiralanan Yonca Hayvancılık çiftliklerine taşınmıştı.

Bu hayvanlar da yıllık 1 milyon liraya kiralanan çiftliğin boş görünmemesi için taşınmıştı.

İşte bu hayvanlar şimdi de apar topar tekrar Boğazlıyan’a geri götürüldü.  

800 anaç hayvanla birlikte yurt dışından ithal edilen 1200 düve de toplu olarak Boğazlıyan’a taşındı. 

İddia şu ki; bu hayvanlarda Brusella hastalığı çıktı ve bundan dolayı apar topar Boğazlıyan’a tekrar taşındı.

İki ay geçmeden hayvanların oradan oraya taşınması da bu iddiaları kuvvetlendiriyor. 

Ancak biz yine de bu iddiaların doğru olup olmadığını öğrenmek için Tareks Hayvancılık’ın Genel Müdürü Adem Tatlı’yı aradık.

Tatlı’nın bu iddialara verdiği cevaplara geçmeden önce şunu belirtmem gerekiyor.

Bir gazetecinin çiftçiye ait bir şirketin genel müdürünün telefonuna ulaşması kadar kolay bir şey olmasa gerek.

Özellikle bu kişi bir de eski milletvekiliyse… 

Ama durum öyle değilmiş!

Tatlı’nın telefonuna öyle herkes ulaşamazmış özellikle de ben ulaşamazmışım!

‘Telefonumu nereden buldun?’ diye bir de sorguya çekildik!

Açık söyleyeyim, meslek hayatımda bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmamıştım.

Demek ki; yaptığımız haberlerden bir hayli rahatsız oluyorlar.

Bu rahatsızlıklarının nedenini de anlamış değilim.

Haberlerimiz de bir yanlışlık varsa doğrusunu gönderirsiniz onu da haber yaparız.

Ama bugüne kadar Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleriyle ilgili yaptığımız haberlere bu arkadaşlar bir cevap dahi veremediler. 

Tatlı’nın iddialara verdiği cevaba gelecek olursak; koronavirüsten dolayı hayvan ithalatı durduğu için yüzde 40 hibeli gebe düve projesi kapsamında bu hayvanları satmaya karar verdiklerini, Boğazlıyan’da dağıtımı daha kolay olacağı için 2 bin tane hayvanın Kırklareli/Lüleburgaz’daki çiftlikten Boğazlıyan’daki çiftliğe taşındığını söyledi. Hayvanlarda Brusella hastalığının da söz konusu olmadığını belirtti. 

Şimdi burada sormamız gereken sorular var.

Diyelim ki bu hayvanları ithalat durduğu için satmaya karar verdiniz. O zaman bu hayvanların hepsi neden Boğazlıyan’a taşındı?

Edirne’den, İzmir’den üreticiler bu hayvanları almak istediğinde tekrar Yozgat’tan buraya mı taşıyacaksınız?

İkinci soru olarak koronavirüsten dolayı hayvan ithalatı daha yeni kapandı. Yüzde 40 hibeli düve projesinin ise 31 Eylül’e kadar süresi var. Hibe projesinin bitimine daha bu kadar uzun süre varken yangından mal kaçırırcasına bu karar değişikliğinin nedeni nedir?

Üçüncü bir soru olarak da taşınan hayvanların birçoğu anaç hayvan. Yani düve bile değil. Anaç hayvanlar da yetiştiriciye yüzde 40 hibe kapsamında gebe düve diyerek mi satılacak? 

Bu soruları sormaktaki maksadımız, Tareks Hayvancılık Genel Müdürü, aynı zamanda eski milletvekili olan Adem Tatlı’nın Brusella hastalığı iddialarına karşı verdiği cevapların, öyle ayağı yere basan cevaplar olmadığı için soruyorum.

Zaten bunu da kısa bir zaman içinde göreceğiz. 

Hayvanların Brusella hastalığından dolayı taşındığı iddiaları doğru çıkar, Yozgat Boğazlıyan’daki çiftlik karantina altına alınırsa sayın Genel Müdür siz asıl o zaman çiftçinin telefonlarına nasıl cevap vereceksiniz?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem'in Tatlı Yalanları
Adem'in Tatlı Yalanları - 1 yıl Önce

Hayvanlarda hastalık çıktı ve bu hasta hayvanları ortaklara sattılar. Daha sonra da işin içinden çıkamayacaklarını anladıklarında geri toplamak istediler. Ancak kanunlar gereği bölgenin karantina altın alınması gerekiyor. bunu da yapmadılar. sadece geri çağırdıkları hayvanlar değil belki de geri toplanana kadar bir sürü hayvana bu hastalıklar bulaştı. yazıklar olsun. mahvettiniz hayvancılığı. bu iş yk üyelerine imza parası ateşlemekle olmaz.

fahrettin poyraz eserinle gurur duy. siyasi emellerin için bu kurumu mahvettin. siyasi emellerin batsın.

doğru
doğru - 1 yıl Önce

bu proje çiftçi için hazırlanmış bir şey değil öyle bir şey olsa anfadan akpartili bld bşk mustafa tuna tarafından kovulan ve hakkında anfa eski genel müdürünün çantacısı lakablı kişiyi bu projeye almazlardı adem bey bunu bilerek aldı acaba neden sn bakan bunları sorsun tarım kredi gn md ne biz akpartililer iş bekliyoruz bu partiye biz gönül verdik ama adem ttalı talimat aldı galiba akpartileri alma ak parti tarafından kovulanları al diye

YÖNETİM UYUMA
YÖNETİM UYUMA - 1 yıl Önce

BURANIN YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUAZ SAKA ACABA BU İŞLERDEN HABERİ VAR MI? HER ŞEYDE OLDUĞU GİBİ BU KONUDA DA SALAĞA MI YATIYOR YOKSA GERÇEKTEN HABERİ YOK MU? MUAZ EFENDİ SEN BİR DE BAŞ MÜFETTİŞSİN GARDINI AL YOKSA HER ŞEY SANA DÖNER. SENDEN DE GEREĞİNİ BEKLİYORUZ. TAREKS HAYVANCILIĞIN YÖNETİM KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ SADECE ORDA MAAŞ ALMAK İÇİN Mİ OTURUYOR? SAYIN BAKANIM BUNLARA Bİ SORUVER REZALETLERİN HEPSİ ORTAYA ÇIKSIN.

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Sadettin birde bu ziraat odaları ne işe yarar? Kandil mesajları ve bayram tebrikleri gibi fuzuli işler dışında şahsen hiçbir faydasını göremediğim ziraat odası birde mesaisini daraltmış. Çiftçiyi terbiye etmeye yeminliler sanki. Artık çiftçinin sırtından geçinen bir parazit olduklarını düşünmekten başka çare bırakmadılar.

Az Kaldı
Az Kaldı - 1 yıl Önce

Az kaldı öğrenmenize ha gayret! Hayvansal üretimin başı, ortası ve sonu Hayvan Sağlığıdır.

Anıl
Anıl - 1 yıl Önce

Tareks çiftçi ye zarar vermekten başka amacı yok tek bildikleri ithal her yer büyükbaş hayvan daha ne ithalı

Yok Hayır
Yok Hayır @Anıl - 1 yıl Önce

Sanmıyorum, bak ithalatı da becereme misler.

Sayın editör
Sayın editör - 1 yıl Önce

Sayın EDİTÖR Devlet büyüklerimin dikkatine adlı yorumumu lütfen yayınlayın

Yalan
Yalan - 1 yıl Önce

Yapılan yorumlar iftiradan başka bir şey değil


banner251