TİGEM’de 6.7 milyon lira kimin cebinden çıkacak?

Devlette işler böyle yürüyor!

İhale-mihale yapmadan milyonluk hayvan alım işini veriyorsunuz bir firmaya ondan sonrası hak getire!

Kamu zarara uğramış, çiftçi mağdur edilmiş kimsenin umurunda olmuyor!

Ne hesap soran var, ne sorgulayan!

Kısacası koltukta oturduğunuz sürede ne yaparsanız yanınıza kar kalıyor! 

Bir süredir genç çiftçi projesiyle ilgili bir şeyler yazıp çizmiyoruz.

Takip ediyoruz, acaba yetkililer ortaya çıkan vahim skandallar üzerine bir şeyler yapacaklar mı diye ama nafile!

Ortaya çıkardığımız bariz yolsuzluklar bir tarafa yeni skandallara da imza atılmaya devam ediliyor!

TİGEM eski Genel Müdürü İsmail Şanlı yani nam-ı diğer ‘Kaymakam Genel Müdür’ ile eski Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Tekin döneminde ihalesiz bir şekilde yapılan hayvan alımında en fazla iş verilen firmalardan birisiyle ilgili Jandarmanın başlattığı operasyon kapsamında büyük yolsuzluk soruşturması devam ederken, diğer firma ise hayvanları sözleşme süresinde çiftçiye teslim edememişti. 

Yani bu firmalardan birisi proje üzerinden üreticiyi, devleti dolandırırdığı iddiasıyla yargılanırken, diğer firmanın da bu işler için yeterliliği olmadığı ortaya çıktı. 

Şimdi bunların hepsi;

Olabilir! 

Adamlar ne yapsınlar işi vermişler ama alan firmalar sözleşmeye aykırı davranmışlar! 

Deyip geçmemiz mi gerekiyor?  

Yoksa arkadaş gelin bakalım;

Siz bu firmaları nasıl belirlediniz? 

Kriteriniz neydi? 

Bu firmalarla ilgili hiç mi araştırma yaptırmadınız? diyerek... 

TİGEM gibi Türkiye’nin en köklü bir kuruluşunu zarara uğratmaktan, hükümetin iyi niyetle başlattığı projeyi şaibeli hale getirmekten ve her şeyden önemlisi çiftçiyi mağdur etmekten dolayı bunların hesabını teker teker sormak gerekmiyor mu?  

Vicdan sahipleri, ülkesini, vatanını, milletini sevenler elbette ikincisinin olması gerektiğini söyleyecektir.

Ama dedim ya, sözde hepimiz vatanseveriz ancak burnumuzun dibinde oluşan kamu zararı ve çiftçi mağduriyeti nedense kimseyi ilgilendirmiyor!

Durumun vahametini şöyle anlatayım: 

3 yıllık uygulanan genç çiftçi projesi 31 Aralık’ta sona erdi.

Yeni bir karar alınır mı alınmaz mı bilmiyorum ancak genç çiftçi projesi uygulaması şu anda bitmiş durumda.

Ama gelin görün ki, geçen yıldan çiftçiye verilmesi gereken 27 bin hayvan hala hak sahiplerine verilemedi.

Sözleşme şartlarını yerine getirmeyen firmanın veremediği hayvanları vermek için geçtiğimiz aylarda Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ile bir anlaşma yapılsa da fiyatlar arttığı için bu da çözüm olmadı. 

Şimdi de TİGEM, Resmi Gazete’de ihale ilanına çıktı. 27 bin küçükbaş hayvan için iki grup halinde ihale yapılacak. Yapılacak ihalede de hayvan başı oluşacak en iyimser rakam ise bin liranın altında olmayacaktır. 

Pekâlâ, geçen yıl Nisan ayında yapılan ancak o dönemki genel müdür tarafından şaibeli bir şekilde iptal edilen ihalede oluşan ortalama hayvan alım fiyatı neydi?

750 lira...

Burada şu notu hatırlatmam gerekiyor.

Bilindiği üzere bu hayvanların alımıyla ilgili önce bir ihale yapılmış ancak sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden bu ihale iptal edilerek,  hayvanları teslim edemeyen firmaya daha yüksek fiyattan doğrudan alım yöntemiyle verilmişti.

Görüleceği üzere geçen yıl iptal edilen ihale ile bu yıl yapılacak ihalede hayvan başı arada en düşük 250 lira fark oluşacak. 250 lirayı 27 bin hayvanla çarptığınızda ise TİGEM’in kasasından en az 6.7 milyon lira daha fazla para çıkacak. 

Yani hayvan alım işi yeterliliği olmayan firmaya değil de yapılan ihale eski genel müdür tarafından iptal edilmeyip, hayvan alımı şaibesiz bir şekilde ihaleyi kazananlara verilmiş olsaydı hem çiftçi hayvanlarını çoktan teslim alarak mağdur olmayacaktı hem de TİGEM 6,7 milyon lira zarara uğramayacaktı.

Şimdi kamu vicdanının rahatlaması adına yetkililerin en azından bu zararı sorumlularından karşılanması için adım atması gerekiyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 12 ay Önce

Şube müdürü ve daire başkanları dahil tüm bu işle uğraşanların hepsinin mal varlığı ve yaşam tarzları incelenmeli

TOPUZ
TOPUZ - 12 ay Önce

GENEL MÜDÜR VE MUKTEDİR OLANLARA MENFAATLERİ UĞRUNA DİRENMEYİP USULSÜZLÜKLERE GÖZ YUMAN BAŞTA TEFTİŞ KURULU BAŞKANI VE DİĞER SORUMLULAR HESAP VERMELİDİR.

çoban
çoban - 12 ay Önce

nerde binliralık koyun akkaramanın piyasası 1400- 1800 tl hayvanın yaşına cinsine göre bir kuzulamış koyun 1800 tl

Erol yüce
Erol yüce - 12 ay Önce

Doğrusu yetgililerin sor gulaması gerekiyor 10 .04 .2018 tarihindeki yapılan ihale rakamlarına baksınlar herşey meydana cıkacak saygılar

Mesut kanarya
Mesut kanarya - 12 ay Önce

Sayın büyük lerim genç çiftçi purejesinden hastalıklı dağ hayvanı verdiler kimseye sesimi duyuramıyorum bitirdiniz milleti haram zıkkım olsun

Mesut Urkay
Mesut Urkay - 12 ay Önce

Sadece bu değil ki bütün kademeler güçlü denetlenebilir mekanizma yok onu kontrol edecek zeki eleman çok zor cezai yaptırımlar yok. Boşluk batar bu ülke. Ben yaklaşık 400 dönüm toprak formasyonuna göre çavdar olur destekleme 900 TL aldık 250 oda kesti haraç. Sıcak üstüne böyle işin.

KT
KT - 12 ay Önce

27.000 de yavru kaybı var. geçen sene dağıtılmış olsaydı, çiftçinin elinde şuan 27 bin tane yavru olacajktı

Halit Koç
Halit Koç - 12 ay Önce

Tarim bakanlığının yaptıkları vaatlere inanarak 2 yıldır çığlığın eksiklerini giderip küçükbaş talep edecektik tüm açıklamaları asılsız imiş tam tersine kurumlar bizden para istiyor tigem kosgep tarım il kimse kıçını kürsüden kaldırmıyor hazirladigim çiftliğe bütün varımı koydum kimse köy işlerine bir müddet yanaşmasın zaten hayvancılıkta yabancı şirketlere verilir hazırdan memleketce yeriz 0543 879 79 59