Tarımda ne durumdayız? Maalesef içler acısı bir durumdayız!

Eski CHP Milletvekili Faik Tunay, YouTube kanalında tarımın can çekiştiğini belirterek, “Eskiden sayın Cumhurbaşkanımızı çevresindekilerin yanlış yönlendirdiğini düşünüyordum. Ancak bu kişileri de siz getiriyorsunuz, siz görevlendiriyorsunuz” dedi. 

Tarımın neden can çekiştiğine dair iki örnek veren Tunay, bir dönüm buğdaya devletin 65 lira destek verdiğini ancak gübreye gelen zamlarla bu desteğin buharlaşıp gittiğini belirtti. Diğer yandan süt fiyatlarında da üreticinin ürettiği süte 2 yıl zam yapılmadığını, en son yapılan zamla yüzde 21 artış yapıldığını ancak sadece yem fiyatlarına yüzde 56 zam geldiğini kaydeden Tunay, “Ne demek istiyorum. Verilen destekleri inkar etmiyorum. Ama ithalat çılgınlığı, artan fiyatlar, yanlış politikalarla cepten çıkan para desteklerden çok daha fazla. Bu şekilde tarım ve hayvancılık gitmez. Sayın Cumhurbaşkanım sizi yanlış yönlendiriyorlar. Eskiden şöyle düşünüyordum, Tayyip bey herşeyle ilgilenemiyor, göremiyor, etrafındakiler yanlış. Ama bu insanları da siz getiriyorsunuz, siz görevlendiriyorsunuz. Bakın tarımı şaha kaldırmazsak ülkenin ileri gitmesi mümkün değil" dedi.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 9 ay Önce

Vekilimiz doğru söylüyor, çiftçi sahipsiz, çiftçi içler acısı, ben bir akp li vekilin halk içinde gezdiğini görmedim. Gören duyan varsa söylesin, halkadan koptular, tarım bakanina kalırsan her şeyde birinciyiz. Sunuda söylese de gübre, ilaç, tohum, fide,yedek parça, faizde dünya birincisi olduğumuzu, buna hangi çiftçi dayanabilir, varmı böyle bir örnek,girdiler yüzde yüz olacak, ürün fiyatı aynı çiftçi içler acısı,.

Mustafa Koçak
Mustafa Koçak - 9 ay Önce

Tabanı Dinleyen yok Desteklemeler ile kredi vermelerle bu iş olmaz Acilen bilinçli ve ürün Ekim programı yapılmalı taban dinlenmeli

Vakıf ve Gübretaş
Vakıf ve Gübretaş - 9 ay Önce

Tkk'nın tepe idarecilerinden yakın yandaşın adına hesap açıp, Gübretaş hissesinden zengin olmayan varmı? Vakıf sahibi olduğu hisseleri neden sattı? Satılmasına karar verenler kendi hisselerini satmışlarmıdır peki, yoksa vakıf satarken almaya devammı etmişlerdir? Düşecek diye sattılarsa kendileri neden almış olabilirler, hisse fiyatı çıkacak idiyse neden ucuza sattılar?

Sulama maliyeti bizi batiriyor
Sulama maliyeti bizi batiriyor - 9 ay Önce

Sulamaya destek diyorlar proje parası dosya parası bayiler bindiriyor yani sulama desteğini neden doğrudan vermiyorsunuz

Salih BEŞLİ
Salih BEŞLİ - 9 ay Önce

mükemmel

banner34
1 kg peynir nasıl 100 lira olur? 
1 kg peynir nasıl 100 lira olur? 
  • 1.7B kez görüntülendi.

banner251