Tarım Kredi Kooperatiflerinde neler oluyor?

Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye’nin önemli bir tohum firmasının CİMER’e yaptığı şikâyeti gerekçe göstererek, bu tohum firmasının aleyhine tazminat davası açarken, davadan da sessiz sedasız çekildiği ortaya çıktı. Söz konusu tohum firması da bir açıklama yaparak, “Genel Müdürün kişisel takıntısı sonucu açılan davada Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ne kazandı?” diye sordu. 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde neler oluyor?
banner200
banner217

Hububat ve bakliyat tohumunda Türkiye’nin önde gelen firması olan Olgunlar Tohumculuk, kamuoyunu bilgilendirme adına yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz sert bir dille eleştirilerek, “Genel Müdürün kişisel takıntısı sonucu açılan davada Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ne kazandı? Gerçekte hiçbir şey! Üstelik bir sürü para da harcandı. Şimdi bize, Allahtan korkun, kuldan utanın, harcadığınız para bir çiftçi olarak bizim de ortağı olduğu kooperatiflerin parasıdır. Unutmayın ki harcadığınız o parada ve aldığınız o ücretlerde bütün çiftçilerin hakkı var” ifadelerine yer verildi. 

TARIM KREDİ'NİN KURUMSAL İMKANLARI KİŞİSEL HIRSLAR İÇİN Mİ KULLANILIYOR? 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürünü kurumun itibarını korumaya, adalete ve kurumun asıl sahibi olan çiftçiye saygıya davet eden Olgunlar Tohumculuk, Genel Müdürün kişisel bir tutumla firmaları aleyhine Tarım Kredi Kooperatiflerine mal satamaz hale getirmek, satılan malları da iade ettirmek ve sektörde aleyhlerine kanaat oluşturmak için girişimlerde bulunduğunu iddia etti. 

CİMER'E ŞİKAYET ETTİĞİ İÇİN DAVA AÇILDI 

Bu iddialarını da CİMER üzerinden ilgili makamlara inceleme yapılması için gönderdiklerini dile getiren Olgunlar Tohumculuk, “Ancak maalesef bu hak arama çabamız bile Genel Müdürün kişisel takıntısının en büyük ispatı olarak mahkemeye taşındı. Hiçbir gerçeğe dayanmadığı halde CİMER üzerinden yaptığımız başvuruda dile getirdiğimiz bazı konularla ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Merkezinin kurumsal kimliğine hakaret ettiğimiz iddiası ile aleyhimize dava açıldı” denildi. 

SOMUT BELGE SUNAMAYINCA AÇTIKLARI DAVADAN GERİ ÇEKİLDİLER 

Devam eden dava sürecinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin somut hiçbir belge ve bilgi sunamadığı ve iddialarını ispatlayamadığı belirtilen açıklamada, son yapılan duruşmada ise Tarım Kredi Kooperatiflerinin davadan çekildiği için dosyanın hakim tarafından kapatılmasına karar verildiği kaydedildi. 

AÇIKLAMADA GENEL MÜDÜR HAKKINDA ŞOK İFADELER

Açıklamada, “Haklı davamızda şimdi soruyoruz” denilerek, Genel Müdür Fahrettin Poyraz sert bir dille eleştirilerek, şunlar kaydedildi: 

“Genel Müdürün kişisel takıntısı sonucu açılan davada Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ne kazandı? Gerçekte hiçbir şey! Üstelik bir sürü para da harcandı. Şimdi bize; Allahtan korkun, kuldan utanın, harcadığınız para bir çiftçi olarak bizimde ortağı olduğu kooperatiflerin parasıdır. Unutmayın ki harcadığınız o parada ve aldığınız o ücretlerde bütün çiftçilerin hakkı var. 

Diğerleri çiftçiler adına konuşmak haddimiz değil ama kendi adımıza kooperatife ödediğimiz paraları helal etmiyoruz. TKKMB Genel Müdürünü kurumun itibarını korumaya, adalete ve kurumun asıl sahibi olan çiftçiye saygıya davet ediyoruz. 
Takdir tohumculuk kamuoyunun ve ortak olan çiftçilerindir. Saygılarımızla"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 19:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 2 hafta Önce

Bu haberi okurken şaşırdım fahrtn oyraz siyasetten geldimi gelmedi geldiyse vkil Ken hangi hizmetleri yaptı siyaset devletle milleti aracısımıdır tarım kredi kooperatifi fleride devlet millet çifci ye hizmet etmek midir sizin ve idareciler çofciligin ne olduğunu nasıl yapıldığını ilaç gübre ve benzeri ürünler hakkında bilgi sahibi olan idarecileriniz varmı idarecilerinizle yakınlık derecenin nedir kurum personeline baskı uygulamalarınız varmı şimdiye kadar sosyal medyayı kullanmayın diyenler ne değistite birden sosyal medyayı kullanma ihtiyacını duydunuz kuruma geldiğiniz den bu yana ne gibi hizmetler yaptınız vekil olmadan öncesi ve sonrası cifcilik yaptınız mı yaptıysanız hangi ürünlerin ekimini yaptınız bu soru yanınızdaki idareci olan akrabalarınıza da soru olarak sordum vekilken 3 dönem yaptınız vekilken aldığınız maaş ne kadar genel mdr Ken aldığınız maaş ne kadar ..

Kemal baba Soyisim Kılıçdaroğlu değil del mi
Kemal baba Soyisim Kılıçdaroğlu değil del mi @Kemal - 2 hafta Önce

Zira Kılıçdaroğlu bile senin sorduğun soruları soramazda onun için sordum soyismi .. kemal baba bir soru da bizim için sorar mısın?? Ziha tanıtıldı ama sipariş geçeceğizde tarım kredinin hangi birimine geçeceğiz ???

::)))
::))) @Kemal - 2 hafta Önce

Bilader adama kazik yerden soru sormussun vekilken ne yaptin ne kafar maas aldin burda ne aliyon vs vs o cevap vermez veremez ne yapar onu diyim sorularina yayim yasagi geririr sorulara erisim engeli geririr mahkemeye veriri avkati aciklama yapar derki muvekkilim tüm bu sorularin cevap ini mahkemede aciklayacak MIŞ der konu kapanir hayde dagilin...

Çürük Elma
Çürük Elma - 3 hafta Önce

Eskiden çürük elmaları ayıklayın denilirdi. Şimdi varsa arayın sağlamı bulun

Masalcı
Masalcı @Çürük Elma - 2 hafta Önce

İştirak statüsünde değil, dolayısıyla hukuksal engel yok diye 3 vakıftan birden Yönetim Kurulu Üyeliği ya da denetçi olarak 20 bin lira alıp, yakın yandaşı heyete dahil ederek nasiplendirenler mi hak hukuk öğretecek? Zamanında ücret alınmazdı yahu buralardan, adı üstünde vakıf diye.

Yorumsuz
Yorumsuz @Çürük Elma - 2 hafta Önce

Devletin mumuyla özel görüşme bile yapmayanları hatırlatacağım ama benden daha iyisini bildiğinize eminim.

Dn iman edebyatı
Dn iman edebyatı @Çürük Elma - 3 hafta Önce

Şahsa tahsis makam aracı. Yani sen hafta sonunda, yıllık izinde bile kullan, çiftçi yakıtını koysun, tamir bakım parasını ödesin demek. Niye Tkk ürünleri pahalı dye soruyorlar birde.

Dikili de agac olmak varmış
Dikili de agac olmak varmış - 3 hafta Önce

Zeytin toplayici zat ve avenesi icin bu ücret neki nasilsa tkk parasi verir gider alma denilen murid i aldi tkk mudur yaptı tabi emir nerden geldiyse mecburen sonra adam sti daha dogrusu kurumu batirdi kovdu sanirsin kuruma 41 mil batirani kovarken kurumu kolladi alan sen kovan sen bunun bedeli bumu onu ise alanlar neden hala koltukta hisse senedi altin madeni borsa taisli md makam arabasi ile ailecek tatile gidilirken yapılan kaza yuksek parayla alinan ciflik vs vs vs ancak mahkeme karari ile haber engelle dava ettim orda aciklayacam de onca balli maas yuksek ucret sonra ustune yatin ya ALLAH var ALLAH yarin huzura çıktığında yeminle ne seyh ne hoca kimse kurtaramaz kimseyi bunlar kimsenin babasinin yada kendi mali degil olsa zaten bunca bos belese kimse izin vermez yapmayin ahiret var hesap mizan var ülke me devketime cifciye yazik yeter artik bırakın ALLAH korkunuz varsa terk edin yapan yapacak vatan bayrak devket millet sevgisi olan gercek türk ve müslüman biri gelsin...

Gaziantep Çiftçisi
Gaziantep Çiftçisi - 3 hafta Önce

Tarım Kredi kooperatiflerinin asli vazifesi, üyelerinin menfaatlerini korumaktır. Tarım Kredinin tohum şirketi olan Tareksin kendi adına piyasada tutulan hiç bir tohumu yoktur maalesef. Ne yazık ki Tareksin tohum ticaretinin % 90'ı Cargil, Monsanto, Pioner, Sygenta gibi yabancı şirketlerinin tohumlarıdır. Önemli olan, onlarca yıldır ARGE çalışmaları yapılarak ıslah edilmiş yerli çeşitlere sahip çıkmaktır. Yerli, milli tohum üreten ve dekara verimleri yabancı çeşitleri geçen tohumların çiftçinin ısrarlı talebine rağmen,Tarım Kredi tarafından kişisel, siyasi ve benzeri nedenlerle, karşılanmadığı üzüntüyle müşahade edilmektedir. Milyonlarca euro, doları yurt dışına akıtmak yerine, yerli üreticinin ve milli tohumun korunması ve geliştirilmesi hepimizin görevi olmalıdır. Tarım Kredi yöneticilerinin bazı yerli firmalara karşı bu yanlış tutumunu anlamak mümkün değildir. Burada asıl mağdur olan bu tohumları alamayan çiftçi ve satışları azalan Kooperatiflerdir. Bu vesile ile daha önce de Tarım Kredi yönetiminde görev almış bir ortak olarak Tarım Kredinin ilgili yöneticilerini aklı selime davet ediyorum.

Rüzgar gülü
Rüzgar gülü - 3 hafta Önce

Bakan olmalı. Olsunda memlekette her fert birgün kendininde bakan olabileceğine inansın,morali düzelsin. Şaka desek gülmüyoruz. Gerçek desek hortum gibi geçtiği yeri mahvediyor.

Agah var
Agah var - 3 hafta Önce

Allah sonumuzu hayır etsin çok yazık bu ülkeye ve insanlarına

Senol
Senol - 3 hafta Önce

Allah'tan korkmak, kul hakkı, yetim hakkı, vs bunlar tarım kredide ne alakası var.

Kadir sevim
Kadir sevim - 3 hafta Önce

Bu kurumlar millete hizmet degil milleti sömürüyorlar bence


banner151

banner251