SADETTİN İNAN / Et fiyatlarını düşürmek için sözde yoğun bir ithalat yapan Et ve Süt Kurumu’nun tamamen yaptığı ithalattan elde ettiği et ürünlerine ortalama yüzde 25 zam yapması uygulanan politikalardaki çarpıklığı bir kez daha gözler önüne serdi.

VATANDAŞ SAATLERCE KUYRUKTA BEKLEMEK ZORUNDA KALIYOR!

Vatandaş, artan et fiyatlarından dolayı ESK’dan bir kilo kıyma veya kuşbaşı alabilmek için saatlerce sıra beklerken, ESK’nın et fiyatlarına zam yapması tepkileri de beraberinde getirdi.

KIYMAYA YÜZDE 21, KUŞBAŞINA YÜZDE 23 ZAM YAPILDI!

Et ve Süt Kurumu mağazalarında daha önce 229 liradan satılan kıyma fiyatına yüzde 21 oranında zam yapılarak 279 liraya, 259 liradan satılan kuşbaşı fiyatına da yüzde 23 oranında artış yapılarak 319 liraya çıkarıldı.

ZAM SONRASI ESK MAĞAZALARINDA SATILAN ET FİYATLARI

Sığır Bifteğin fiyatı 325 liradan, 405 liraya, pirzolanın fiyatı 380 liradan, 450 liraya ve bonfilenin fiyatı da 540 liradan 600 liraya yükseltildi. Buna göre en düşük fiyat artışı yüzde 11 ile sığır bonfilenin fiyatı artarken, en yüksek fiyat artışı yüzde 24,6 ile biftekte yapıldı.  

TAVUK ETİNE DE ZAM YAPILDI!

Et ve Süt Kurumu mağazalarında satılan tavuk eti çeşitlerine de yüzde 25 oranında zam yapıldı. Buna göre tavuk kanat 110 liradan, 138 liraya, tavuk but 67 liradan 74 liraya, tavuk göğüs 68 liradan 85 liraya ve tavuk pirzola 90 liradan 113 liraya çıkarıldı.

Tasarruf tedbirleri eski Tarım Bakanlarına uygulanacak mı? Tasarruf tedbirleri eski Tarım Bakanlarına uygulanacak mı?

SABAH 1 SAAT VATANDAŞLAR MAĞAZALARA ALINMADI!

ESK’nın zamlı fiyat listesi bugünden itibaren başlarken, sabah saatlerinde mağazaya gelen vatandaşlar yaklaşık bir saat içeriye alınmadı. Bu süre içinde ürünlerin etiketleri değiştirildi.

ESK DA ZAM YAPACAKSA İTHALAT NEDEN YAPILIYOR?

ESK’nın özellikle kırmızı et ürünlerine zam yapması dikkat çekti. Yerli besiciden hayvan kesimi yapmayan ESK, mağazalarında sattığı kırmızı et ürünlerinin tamamı ithal etten karşılanıyor. ESK’nın ithal ettiği ülkelerde bir artış olmamasına rağmen, başta kıyma ve kuşbaşı olmak üzere bütün kırmızı et ürünlerine ortalama yüzde 25 zam yapması tepkilere neden oldu.

YAPILAN ZAMMIN FARK EDİLMEMESİ İÇİN SATIŞ LİSTELERİ YAYINLANMIYOR!

Diğer yandan ESK, mağalarda satışını yaptığı ürünlere yapılan zammın kamuoyu tarafından farkedilmemesi için fiyat listelerini yayınlamaması da dikkat çekiyor. Geçmişte güncel fiyatlar, ESK'nın web sayfasında yayınlanırken, bu uygulamaya mevcut genel müdür döneminde son verilerek, güncel fiyat listeleri yayından kaldırıldı.  

TARIMDAN HABER'in ulaştığı, ESK’nın eski ve güncel et satış fiyat listesi…

Esk Eski Fiyat Listesi

Esk Yeni Fiyat Listesi