Tarım Bakanına Suriyeli tüccara kaptırılan 4 milyon lirayla ilgili 6 soru!

Milli Gazete’nin gündeme getirdiği Tarım Kredi Kooperatiflerinde Ak Parti Milletvekili Adayı Enes Şişman’ın Suriyeli tüccara kaptırdığı 4 milyon lira TBMM gündemine taşındı.

Tarım Bakanına Suriyeli tüccara kaptırılan 4 milyon lirayla ilgili 6 soru!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Marketlerin Suriyeli tüccara kaptırılan 4 milyon lirası Meclis gündemine taşındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına soru önergesi verildi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından verilen soru önergesinde; “Tarım Kredi Kooperatiflerinin, dolayısıyla çiftçimizin uğradığı zarar söz konusu kişiden tanzim edilecek midir?” denildi.

SURİYELİ TÜCCARA 4 MİLYON LİRA KAPTIRDI

Bilindiği üzere 2018’de yapılan seçimlerde Ak Parti’den Ankara Milletvekili adayı olan ancak milletvekili seçilemeyen Enes Şişman, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ankara Bölge Müdürlüğüne kapsam dışı uzman olarak işe alındı, daha sonra Tarım Kredi Marketlerin ürün tedarik işini yapan Tarım Kredi Birlik AŞ’ye Dış Ticaret Koordinatörü olarak görevlendirildi. Suriye’den zeytin alım işine bakan Şişman’ın, ürünü teslim almadan Suriyeli tüccara 4 milyon lira ödeme yaptığı, ancak Suriyeli tüccarın ürünü teslim etmeden kayıplara karıştığı ortaya çıkmıştı. Bu durum, Tarım Kredi’de krize dönerken, Suriyeli tüccara kaptırılan 4 milyon liranın ise nasıl tahsil edileceği bilinmiyor.

Tarım Kredi Marketlerin 4 milyon lira zarara uğramasına neden olan skandalı TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vererek, Meclis gündemine taşıyan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili olarak Bakan Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

1) Söz konusu kişi hangi eğitim ve çalışmalarından dolayı uzman olarak işe alınmıştır? Enes Şişman’ın eğitim durumu nedir?

2) Ürünü almadan ödeme yapmak gibi bir uygulamanız başka alınlarda da uygulanmakta mıdır?

3) Söz konusu kişi hakkında hangi disiplin kurulu kararı alınmıştır?

4) Tarım Kredi Kooperatiflerinin, dolayısıyla çiftçimizin uğradığı zarar söz konusu kişiden tanzim edilecek midir?

5) Söz konusu kişi halen Tarım Kredi Kooperatiflerinde görev yapmakta mıdır?

6) Almadığı ürünün parasını ödeyen, AK Parti’den milletvekili adayı olması ölçütüyle uzman atayan Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin borçlarını da faizsiz, anapara ödemelerini 4 yıla yayarak, ödenebilir biçimde yapılandırmayı düşünüyor mu?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2022, 23:31
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı
Hakkı - 4 ay Önce

Bölge Birliğinde işe başlatıldı ancak işe gelmeden maaşını aldı. Bölge Müdürü bu duruma tepkisiz kaldı.

Diyet
Diyet @Hakkı - 4 ay Önce

Ödüyecektir diyetini.haksız yere bölge avukatının iş akdini fes etti. daha ne fırıldakları var.

Hakkı
Hakkı @Hakkı - 4 ay Önce

Bölge müdürü neye ses çıkarmışki buna çıkarsın. Genel Müdürün bir numaralı eyyamcısı Ankara'da Bölge Müdürlüğü yapamaz yoksa

Cemil
Cemil @Hakkı - 4 ay Önce

O zaman zararı bölge Müdürü ödesin

Şehmuz
Şehmuz - 4 ay Önce

Bırakın hesap sorulmayı gönderildiği yerde sahip çıkılır.

Suriyeeee
Suriyeeee - 4 ay Önce

Tkk nin suriyede yaptiklari anlatilsa neler var neler. Parayi suriyeli tuccara vermismis.. Yalan.. para kendilerinde.. Gecin bu yalan dolanlari. Suriyede urunler ciftciden alinmasi gerekli. Bunuda oradaki meclisler gozetiminde yapulmasi gerek. Ne tuccari nere kacacak tuccar.. Yalan dolan hepsi.. Zsytinyagi alimini bakanin danismanlari birebir takibinde..bunu bilmeyen yok.. Tkk birlik daha oncede mercimek alimlarinda yolsuzluk yapti olayi allttaki birine yikip konuyu kapattilar.. Mercimekte hepsi analiz yapilmadan yurda sokuldu.. Bunlari kim yapri. Analizsiz gumrukleme yapmadan senelerce tonlarca mercimek alindi.. Hepsi bakanin danismanlarinin takibiyle olduuuuu.. Parayi suriyeli tuccara vermislermisssss.. Kim inanir size.. Bu alyin ustu ortulurmemeli aksine olay aciga cikarilmali..

suriyeliymişmiş
suriyeliymişmiş - 4 ay Önce

Şeytana papucunu ters giydirme diye buna diyorlar. Kendiniz çaldınız kendiniz yediniz değilmi. Suriyeli yandı kül oldu değilmi. Gerçekten bir isim varsa o isimde gerçekse Türkiye o adamı çok rahat bulur.

Hop güm gittiler ha ha
Hop güm gittiler ha ha - 4 ay Önce

Daha bu bir tanesi pekiyi diğerleri

Kemal
Kemal - 4 ay Önce

Önceki sorulara verdikleri cvp gıbı yalan beyanla cevap verirler arpa gunes poyraz ekıp olarak kurumu bılerek zarara ugratıyorlar.....

tarım bakanı
tarım bakanı - 4 ay Önce

adama sormazlarmı sen tarımı düzeltme yangınları söndürme muğla yansın uçaklar bozuk ...sen utanmadan istanbulu konuş altın takarlar sana..istanbulda akp nin kontrolundeki yollar hava alanları Allahtan ,,,,,ibb nin baktığı yollar imamoğlundan demi arkadaşlar ....

@kapanır aldırma
@kapanır aldırma - 4 ay Önce

tk birlik yöneticileri iyi bilir. başkasına çamur atar işi kapatırlar . tk gıdayı denetleyen mehmet ve yahya birlik genel müdürlüğünde onlar işi bilir . iki sahte rapor işi kapatırlar sonra beşyüz milyon çöpe gider rapor rapordaki kişilerle yahya altınkaya özel görüşme yapar iş kapanır. mehmet güneş işi kapatır çok fazla havanda suya gerek yok. ALLAH DA VAAR..

Yahya
Yahya @@kapanır aldırma - 4 ay Önce

TK gıda da gorev yapan bayan bosuna bırlıkte satın alma muduru olmadı eskıye dayalı hesaplar m.gunes uzun zamandır ızınlı olay patlak verınce aceba ne oldu bur sırket genel müdürü 40 gundur nasıl izin kullanıyor..