Rekabet Kurumu'ndan 4 yem firmasına yem fiyatlarından dolayı 160 milyon lira ceza!

Rekabet Kurumu, yem fiyatlarında rekabet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Abalıoğlu Yem, C.P Yem, Matlı Yem ve Erişler Yem fabrikasına toplamda 160 milyon lira idari para cezası kesti. Gürsoy Yem, E.R Yem ve RTM Yem ile ilgili somut bilgi ve belgeye ulaşılamadığı için bu üç firmaya idari para cezası kesilmedi.

Rekabet Kurumu'ndan 4 yem firmasına yem fiyatlarından dolayı 160 milyon lira ceza!
banner282

Rekabet Kurumu, yem fabrikalarına yönelik yürüttüğü soruşturmayı sonuçlandırdı. Buna göre, 4 yem fabrikasına ‘Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması’ kapsamında para cezası kesti. 

REKABETİ İHLAL EDEN 4 YEM FABRİKASINA TOPLAM 160 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

Yem fiyatlarındaki fahiş artış ülke hayvancılığına büyük bir darbe vururken, Rekabet Kurumu, 4 yem fabrikasına rekabet şartlarını ihlale ettiği için para cezası kesti. Para cezasının ‘Rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ve kararlar ile hakim durumu kötüye kullanma’ kapsamında kesilmesi dikkat çekti. 

Buna göre kesilen idari para cezaları şöyle... 

  • Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş.’ye 40.516.029,59 TL tutarında,
  • C.P. Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.’ye 44.780.758,04 TL tutarında,
  • Matlı Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye 58.392.233,77 TL tutarında,
  • Erişler Yem San. ve Tic. A.Ş.’ye 15.702.799,53 TL tutarında, 

3 YEM FABRİKASINA CEZA KESİLMEDİ

Diğer yandan soruşturma kapsamında diğer üç yem firmasına (Gürsoy Yem, E.R Yem ve RTM Yem) yönelik somut bilgi ve belgeye ulaşılamadığı için idari para cezası kesilmediği bildirildi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2022, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 4 hafta Önce

REKABET KURUMUNU TEBRİK EDİYORUM,ATI ALAN HIRSIZ KÖPRÜYÜ GEÇTİKTEN SONRA HAYVANCI BATTIKTAN SONRA CEZA YAZMIŞ,AYNİ TÜİK, V.B KURUMLAR GİBİ,ACABA BU KURUMLARDAKİ YETKİLİLER BANKAMATİK'TEN MAAŞLARINI ÇEKERKEN HİÇ AKILLARINA GELİYORMU BEN BU PARAYI AİLEME NASIL YEDİRECEĞİM DİYE,SİZE ALLAH SELAMET VERSİN.

Ali dag
Ali dag - 4 hafta Önce

Bu kesilen ceza üreticiye aslında cebinden ödemez bunlar gene üreticiye kesilir bu ceza

Bitik hayvancı
Bitik hayvancı - 4 hafta Önce

Süt üreticisine dayatmayla yem satan, üstelik süt vadesini 70-80 günlere uzatıp peşinmiş gibi ücretlendiren, sattığı yemi de süt vade deyip üzerine de vade farkını koyan bu firmalara bu cezalar az bile olmuş. Cezayı kesen memurların ellerine sağlık. Bittik artık, iflasın eşiğindeyiz

Emre
Emre - 4 hafta Önce

BU FABRİKALARIN SAHİPLERİ KİMLER BİR ARAŞTIRIN BAKALIM,NASIL BU SUÇLARI İŞLEMİŞLER KİMLER GÖZ YUMMUŞ ,HAYVANCILAR BU ZAMANA KADAR BATARKEN KİMLERİN SESİ ÇİKMAMIŞ.

Emre
Emre - 4 hafta Önce

GEBE HAYVANLAR KESİME GİDERKEN REKABET KURUMU NEREDE İDİ,BU BÜYÜK GÜNAHLARA SİLSİLE İLE KİMLER ORTAK OLDU,BU GÜNAHLAR SİLSİLE İLE HEPİNİZİN YEDİ CEDDİNDEN ÇIKACAK,HAZIR OLUN.

Tarımcı
Tarımcı - 4 hafta Önce

Ey sektörü bilen adamlar şimdiye kadar yem sanayicilerin bu yaptıklarından hiç mi haberiniz olmadı, sayıştaydan Tarım Bakanlığında yem ve mera işlerini Hayvancılık Genel Müdürlüğü yerine ayrı ayrı Genel müdürlüklere, birimlere dağıtan derin abileri ortaya çıkartmasını bekliyoruz

Emre
Emre - 4 hafta Önce

ÇİFTÇİ BATTI,HAYVANCI BATTI,GIDA FİYATLARI ŞAFAK ATTI,REKABET KURUMU BU SAATE KADAR NEREDE İDİ,BU FABRİKA SAHİPLERİ NE İŞ YAPAR Bİ ARAŞTIRIN BAKALIM,GEBE İNEKLER KESİME GİTTİ,HALKIN GARİPLERİN CEBİNE ATEŞ DÜŞTÜ,ŞİMDİ BU BÜYÜK GÜNAH SİZİN 7 CEDDİNİZ DEN ÇIKACAK,ALLAH BUNU SİLSİLEDE KİM SORUMLU VARSA YANINA BIRAKMAZ, BU NOKTAYA GELİNİRKEN SES ÇIKARMAYANLAR BANKAMATİK'LER DEN MAAŞINIZI ÇEKİP NASIL ÇOLUK ÇOCUĞUNUZA YEDİRECEKSİNİZ,ALLAH SİZE VİCDAN SELAMET VERSİN.

Agah var
Agah var - 4 hafta Önce

Bu cezalarla yem fiyatları çok ucuzlar herhalde