İBB: Yağlık ayçiçek tohumu dağıtacak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte toplam 68 bin 600 dekar alanda üretim yapan 1592 çiftçiye, 2 bin 541 torba yağlık ayçiçek tohumu dağıtacaklarını söyledi.

İBB: Yağlık ayçiçek tohumu dağıtacak
banner282

Ayçiçek tohumu dağıtımına Silivri’den başladıklarını söyleyen İmamoğlu, “Yaşadığımız süreç, aslında tarımsal üretimin, gıda güvencesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize ispat etti. Ne yazık ki ülkemizde izlenen yanlış politikalar, tarımda bizi dışa bağımlı hale getirdi. Az önce Başkanımız, ‘Saman deyip geçmeyin' dedi. Vallahi deyip geçemiyoruz. Onu bile ithal ediyoruz çünkü. O kadar acı bir politika süreci var” diye konuştu.

İTHALATA 20 MİLYAR DOLAR ÖDEDİK

Girdi fiyatlarının sürekli arttığını, üreticinin alın terinin karşılığını alamadığını vurgulayan İmamoğlu şöyle devam etti: “Tabii bu, tarımın sürdürülebilirliğini de tehdit ediyor. Çiftçimiz, son yirmi yıl içinde iki Trakya büyüklüğündeki toprağa ekmekten vazgeçti ülkemizde. Çiftçi ortalama yaşı ne yazık ki 57'ye yükseldi. Yani köylerimiz boşaldı. Gençler, çiftçilikle uğraşmaz oldu. Son 20 yılda, 2,5 milyon ton ayçiçeği ve türevleri ithalatı yaptık ve karşılığında da yaklaşık 20 milyar dolar ödedik. Yani ithalata döndük. Daha da acısı, dünya ayçiçeği ve türevleri ithalatında tek başına üretimin yüzde 37'sini gerçekleştiriyoruz. Yani bu alanda dünya lideri olduk ithal etme alanında.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 19:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
WAHWUT
WAHWUT - 2 ay Önce

BEYEFENDİ ÖNCE KENDİ BİR TANIMLARSA BEYANLARINI ONA GÖRE DİKKATE ALACAĞIZ. KENDİLERİ BB BAŞKANI MI, MUHALEFET LİDERİ Mİ, BAĞIMSIZ CUMHURBAŞKANI ADAYI MI?

Osman
Osman - 2 ay Önce

Kesin sallıyordur