Erdoğan: Çiftçiyi güçlü şekilde destekleyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarım sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Kuraklığın çiftçiyi etkilediğini dile getiren Erdoğan, çiftçileri güçlü şekilde desteklediklerinin altını çizerek, tarım sektörünün savunma sektörü kadar önemli olduğunu söyledi.

Erdoğan: Çiftçiyi güçlü şekilde destekleyeceğiz
banner200

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, bir yandan yangınlarla diğer yandan sellerle boğuşulan bir yılın ardından şimdi de kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olunduğuna dikkati çekerek, "Ekim ayının sonuna gelmiş olmamıza rağmen ülkemizin önemli bir kısmı halen tarım üretimi için ihtiyacımız olan yağışa kavuşamadı” dedi.

STOKLAR FİYATLARI YÜKSELTİYOR

Kuraklığın, 2020'de pek çok yerde rekoltenin düşmesine yol açtığını anımsatan Erdoğan, dünyadaki genel ekonomik çalkantıların ülkeleri gıda tedariki konusunda endişeye sevk ettiğini, bu durumun da stokları yükseltme eğilimine, dolayısıyla küresel düzeyde fiyatların yükselişine neden olduğunu anlattı.

ÇİFTÇİMİZİ GÜÇLÜ ŞEKİLDE DESTEKLİYORUZ

Bu tablo karşısında tedbirleri aldıklarını vurgulayan Erdoğan, "Öncelikle kendi çiftçimizi en güçlü şekilde destekliyoruz. Hükümetlerimiz döneminde verdiğimiz tarımsal destek rakamı bugünkü fiyatlarla 396 milyar lirayı bulmuştur. Bu yıl gübre desteğinde yüzde 100 artış yaparken mazot maliyetinin yüzde 50'sini karşılamayı sürdürdük. Özellikle arz açığımızın olduğu ürünlerin üretimi hususunda çiftçimizi daha çok destekliyoruz. Bu anlayışla yağlı tohumlu bitkilerin üretimi ve hayvancılık gibi alanlara özel önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

3,6 MİLYAR LİRA HİBE VERİLDİ

Kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programları kapsamında bugüne kadar 13 bin 634 projeye 3,6 milyar lira hibe verdiklerini bildiren Erdoğan, böylece 108 binin üzerinde yeni istihdamın ortaya çıkmasını sağladıklarını söyledi. Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisini hem ürünlerin hak ettikleri fiyattan alımı hem de çiftçilere uygun fiyatlı hububat ve yem bitkisi satışı konusunda etkin şekilde kullandıklarını belirti.

ÇİFTÇİMİZİ KURAKLIK KARŞISINDA KORUYACAĞIZ

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Tarım Sigortası'ndan sonra Gelir Koruma Sigortası uygulamasını da hayata geçirerek çiftçilerimizin alın terini güvence altına almaya gayret gösteriyoruz. Çiftçimizi kuraklık karşısında korumaya yönelik sigortalardaki devlet desteğini verim değerinde yüzde 80'e, primde yüzde 70'e yükselttik. Bu yıl TARSİM kapsamında düzenlenen poliçe sayısı 1 milyon 810 bine, prim desteği miktarı da 1,8 milyar liraya çıktı. Topraklarımızın verimini artıran sulama sistemlerini yaygınlaştırıyoruz. Bugüne kadar 600 baraj ve 1457 sulama tesisi inşa ederek ülkemizin hizmetine sunduk. Hükümetlerimiz döneminde 20 milyon hektar yeni alanı sulamaya açarak yılda 60 milyar liralık zirai gelir artışı sağladık. Geçtiğimiz hafta tamamlanan Su Şurası'nın ardından ülkemizin kısa, orta ve uzun vadeli su stratejilerini kamuoyuyla paylaştık. Elbette son dönemde her kesim gibi çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntıları da yakından takip ediyoruz."

TARIM SEKTÖRÜ SAVUNMA SEKTÖRÜ KADAR ÖNEMLİ

Erdoğan, salgınla birlikte başlayan küresel üretim ve lojistik krizinin, tarım sektöründe gübre, yem ve enerji fiyatlarında çok ciddi artışlara yol açtığına işaret ederek, "Küresel gelişmeler kaynaklı girdi maliyetlerindeki artışları üreticilerimize en az şekilde yansıtmak için her türlü gayreti gösteriyoruz. Üreticilerimizden ricam, tek karış boş araziyi bırakmadan tarlalarını ve seralarını ekmeleri, ahırlarını dolu tutmalarıdır." dedi. Dünyadaki bu dalgalanmanın bir müddet daha süreceğinin anlaşıldığını dile getiren Erdoğan, "Bu zor dönemde yapılan hiçbir fedakarlığın, verilen hiçbir emeğin, dökülen hiçbir alın terinin karşılıksız kalmayacağından emin olmanızı özellikle istiyorum. Açıkladığımız alım fiyatlarını bu anlayışla en yüksek seviyede belirliyoruz. Tarım ürünlerinde fiyat istikrarı ve üretim planlaması için sözleşmeye dayalı yeni modeller geliştiriyoruz. Bizim için tarım sektörü en az savunma sanayi kadar önemlidir. Üreticiyi koruyan, tüketiciyi kollayan bir yaklaşımla çiftçilerimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Meclisimizin de bu konuda üzerine düşenleri yapacağından şüphe duymuyorum” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci burdur
Ciftci burdur - 1 ay Önce

1 gün de deki biz bu işi beceremedik. cımhurbaşkanı hala stokcular diyo 20 yıldır yönetiyorsun yahu sen neyi savunuyorsun. Stokcular varsa SENİN YÜZÜNDEN VAR

Gerçek
Gerçek - 1 ay Önce

Çok destek alıyoruz 16 tl gübre desteği 1.5 kğ gübre eder

Ender
Ender @Gerçek - 1 ay Önce

Gübre desteğini yükseltmeyecekler mazot yükselecek ürünler yükselmeyecek.hala bu AKP'li ye güveniyorsunuz ya söz bitmiştir..devir yalanciya tüike emir verene inanma devri bende buna oy verecem bundan sonra

Turgay DAĞ
Turgay DAĞ - 1 ay Önce

Bu bakanlamı, bütceyi tamamen aktarsan bile bu bakan varken yüzde 10 halka varır. 19 yıldır sana oy veriryordum. Ançak bu bakan sayesinde oy vememeyi düşünüyorum Sn. Cumhurbaskanım

Ciftci
Ciftci - 1 ay Önce

Ahırları nasıl dolu tutucaz yem fiyatları şahlandı aldı başını gidiyor et süt yerinde kaldı. Bizimde bakmak zorunda olduğumuz cocuklarimiz var

yalandan kim ölmüş
yalandan kim ölmüş - 1 ay Önce

futbol takımı gibi parti tutanların lideri ülkeyi bitirdin

Ali baba
Ali baba - 1 ay Önce

En buyuk hizmetin tarim bajanini gorevden almak ulkeye bundan daha buyuk hizmetin olmaz

Feridun
Feridun - 1 ay Önce

Öztürk

Gerçek
Gerçek - 1 ay Önce

Satılmadık yermi kaldı yol köprü hastane hiç biri devleti değil şahısların katarlıların hiç bir iktidar böyle değerlerimizi satmamıştı.


banner251