Bakan Pakdemirli'nin gayriresmi danışmanı Ecmel Ercan gündemden düşmüyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin gayriresmi danışmanlığını yapan Ecmel Ercan, gündemden düşmüyor. Kanunsuz bir şekilde atanarak Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlında 10 ay görev yapan Ercan'ın, görevde olduğu dönemde yaptığı kiralık araç alımı ihalesinde kamuyu zarara uğratan işlemlerinin Sayıştay raporlarına girmediği ortaya çıktı.

Bakan Pakdemirli'nin gayriresmi danışmanı Ecmel Ercan gündemden düşmüyor!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığında kanunsuz bir şekilde atanarak bu görevini yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü ortaya çıkan Destek Hizmetleri Dairesi eski Başkanı Ecmel Ercan, gündemden düşmüyor. Bakan Pakdemirli’nin danışmanlığını yapan Ercan, halen önemli kararlarda etkin bir pozisyonda bulunurken, Ercan’ın Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı olduğu döneminde yapılan ihale ve satın almalar soru işareti oluşturmaya devam ediyor. Cumhuriyet’in haberine göre, Ercan’ın görevde bulunduğu dönemde yapılan kiralık araç alımı ihalesinde kamuyu zarara uğratan işlemlerinin Sayıştay raporlarına girmediği kaydedildi.

Cumhuriyet’in ulaştığı belgelere göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca, 2018’in son aylarında “Bakanlık hizmetlerinde kullanılmak üzere binek otomobil ve kamyonet cinsi hizmet taşıtının 12 ay süreliğine kiralanması” işinin ihalesine çıkıldı.

Açık ihale usulü yapılan ihaleye, yalnızca HDY Filo Kiralama firması katılarak, 50 tane Toyota Corolla, Wolkswagen Passat ve Fiat Doblo marka araba kiralanması işine, 1 milyon 497 bin TL teklif verdi. Ancak, ihale teklifi hesaplanırken, Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketi Birliği’nin yayımladığı “2018 ocak kasko değerinin” baz alınması gerekirken, araç fiyatları, sözleşmenin yapıldığı tarihe göre hesaplandı.

Birlik tarafından belirlenen kasko fiyatına göre hesaplama yapılsaydı, araçların 1 milyon 366 bin TL’yi geçmeyecek şekilde kiralanması gerekecekti. Ancak Daire Başkanlığı, sözleşmeyi 1 milyon 497 bin TL üzerinden imzaladı. Bakanlık, böylelikle 131 bin TL’lik kamu zararına uğratıldı.

Bakanlığın harcamalarını denetleyen Sayıştay denetçilerince ise konu dikkate alınmadı. 2019 Yılı Sayıştay Raporları’na bakıldığında, daire başkanlığına kanunsuz atama ile gelen Ecmel Ercan’ın imzasıyla yapılan araç alım işindeki kamu zararına ilişkin bir bulguya rastlanmadı.

KANUNSUZ ATAMANIN YAPILDIĞI DÖNEMLE İLGİLİ HİÇ BİR İŞLEM YAPILMADI

Ticaret hukukçuları ise Ercan’ın, Bakanlığa özel sektörden kanunsuz atama ile geldiği için onun döneminde yapılan ihale, sözleşme, ödeme imzalarının “mutlak butlan” (yok hükmünde) olduğunu savunarak, o dönem daire başkanlığınca yapılan işlemlerin denetlenmesi gerektiğini bildirdi. Hukukçular, Devlet Denetleme Kurulu’nun, daire başkanlığının işlemlerini denetlemesi gerektiğine dikkat çekti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 13:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Nur TÜRK
Fatma Nur TÜRK - 11 ay Önce

bu haberleri duyunca bu sektörün içinde sizinle birlikte bulunduğum için kendimden bile iğreniyorum , millet kan ağlıyor ürettiği ürünlerinden para kazanamıyor zararına üretim yapmak için canla başla borç batağına saplanmış vaziyette

personel
personel - 11 ay Önce

bakan bey lutfen artik ekibinizi ve getirdiginiz burokratlari alin terkedin bakanligi personel ve sektor rahat bir nefes alsin....tutun ve alkolde daire baskanlari hakkinda teftis kurulunca suc duyurusunda bulunmus bu insanlar ve kurumun baskani hala neden gorevde bunlari burda hala gotevde tutanlarda savciliga verilmesi lazim...

Ali
Ali - 11 ay Önce

Bunlara Toros bile çok kimin parası milletin sordunmu hayır millet kabulediyormu etmiyoruz asla verin milletin hakkını hesaplaşma böyle olur helalleşme de böyle olur

Tekirdağ
Tekirdağ - 11 ay Önce

Tarımdan haber yayıncısı kardeşim Sayıştay raporuna girmese ne olur ALLAH’ın meleklerinin raporunda varya önemli olan bu rapor.Bunlar ölüme ahirete inanıyormu acaba merak ediyorum.Bir de Tarım kredidekileri merak ediyorum Sadettinbey yazmaya bıktı ne olacak iyiki ahiret hesabı var

Bakanlık Çalışanı
Bakanlık Çalışanı - 11 ay Önce

2 Aydır geciken promosyona ne oldu? Hangi tarihte yenilenmesi gerektiği 3 senedir bilinmiyor muydu? Bu kadar öngörüsüzlük, vizyonsuzluk olabilir mi? Neden Personel Genel Müdürlüğünün işi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca yürütülür? Bu beceriksizliğin sorumlularından hesap sorulacak mı?

Tam ak partili
Tam ak partili - 11 ay Önce

Beyefendi zaten yuzunun nuruyla belli hizmet icin gelmis
Fakir fukaranin hakkini korumaya gelmis.
Ve ak partiye oy verenler bu yoneticiler icin oy veriyor.
Yani oy verenleri dusunuyorum ve o oylarin gücüyle makamda oturup devletin parasini yönetenleri.
Yazik ettiler bu muslumanlara bu partilere bu insanlara. Bitirdiler herkesin inancini

Coni
Coni - 11 ay Önce

Tarımdan haber senin Allah belanızı versin yorumun yarısına makaslama yapmışsın

Havva baydemir
Havva baydemir - 11 ay Önce

Ben bir aracımı satıp kocaeli Trim.kiredi kopek atıf ini borcunu haksız yere 2 kat ödeyerek bu açıklarım kapattık sayın Bakanım Rica ediyorum çiftçinin özelliklere bayan çiftçilerin sesini duyun bakanım saygilar


banner151

banner251