Uzun bir süredir fiyat artışı yaşanmayan karkas kesim fiyatlarında son haftalarda yaşanan artışlar dikkat çekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, et fiyatlarında sözde spekülasyon bulunduğunu gerekçe göstererek, Avrupa ve Güney Amerika’dan toplam 20 bin baş kasaplık hayvan ithalatı yapmıştı. Ancak yapılan kasaplık hayvan ithalatı da karkas kesim fiyatlarındaki yükselişi durduramadı.

KARKAS KESİM FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Karkas kesim fiyatları uzun bir süredir artmazken, son haftalarda yaşanan artışlar et fiyatlarını da yükseltiyor. Karkas kesim fiyatlarının artmasında ana neden olarak maliyetlerdeki artışlar ve ülkede yeterli kesimlik hayvan bulunmaması gösteriliyor.

Hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar, Türkiye’yi büyük bir et krizi ile karşı karşıya bırakırken, karkas kesim fiyatlarında önlenemeyen yükseliş, yeni kasaplık hayvan ve et ithalatını gündeme getirecek.

TARIM BAKANLIĞININ ÇİĞ SÜT FİYATLARINI BELİRLEME YETKİSİ YOK!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılında kurlarda yaşanan artışla birlikte yem fiyatlarında ciddi artışlar olurken, çiğ süt fiyatlarında aynı oranda artışlar yapmaması ülkede ciddi dişi hayvan kesimine neden olurken, bu da ülkede kesimlik hayvan sayısının da azalmasına neden oldu. Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ süt fiyatını artan maliyetler karşısında belirleme yetkisinin olmaması ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruyor.

UKON BÖLGELER ARASI KARKAS KESİM FİYATLARINI YAYINLADI!

Karkas et fiyatları 6 Haziran’dan buyana yayınlanmıyor! Karkas et fiyatları 6 Haziran’dan buyana yayınlanmıyor!

Ulusal Kırmızı Et Konseyi, 16 Şubat 2023 tarihi itibariyle kombinalar ve kesimhanelerden alınan haftalık yağsız dana ve yağsız kuzu fiyatlarını yayınladı.

et fiyatı

DANA KARKAS 8.6 LİRA, KUZU KARKAS 4.7 LİRA YÜKSELDİ

Bir önceki hafta dana karkas kesim fiyatı ortalama 16 lira yükselerek 155.24 liraya çıkmıştı. Karkas kesim fiyatları geçen hafta da 8.6 lira yükselerek ortalama 163.87 TL oldu. Kuzu karkas kesim fiyatları ise 4.7 lira yükselerek ortalama 141.26 liradan 146.03 liraya çıktı.

EN YÜKSEK ARTIŞ AKDENİZ BÖLGESİNDE OLDU

UKON tarafından yayınlanan haftalık karkas kesim fiyatlarına göre en yüksek artış Akdeniz Bölgesi’nde yaşandı. Akdeniz Bölgesi’nde bir önceki hafta ortalama 145 lira olan dana karkas kesim fiyatı, geçtiğimiz hafta 17.5 lira birden artarak 162.5 liraya çıktı.

Dana karkas kesim fiyatı Marmara Bölgesi’nde 10 lira, Ege Bölgesi’nde 8 lira artarken, İç Anadolu Bölgesi’nde ise sadece 4 lira arttı.

İTHALATA RAĞMEN FİYATLAR ARTIYOR! TARIM BAKANLIĞININ HAYVANCILIK POLİTİKASI İFLAS ETTİ!

Et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için Et ve Süt Kurumu, Macaristan’dan 5 bin, Güney Amerika’dan ise 15 bin kasaplık hayvan ithalatı yaptı. İthal edilen kasaplık hayvanlar Türkiye’de kesilerek Et ve Süt Kurumu satış mağazaları ile Tarım Kredi Marketlerde satışa sunuldu. İthalata rağmen karkas kesim fiyatlarının yükselmeye devam etmesi, Tarım ve Orman Bakanlığının uyguladığı hayvancılık politikasının iflas ettiğini gözler önüne seriyor.