TARIMDAN HABER ÖZEL / Ulusal Süt Konseyi, beklenen Aralık ayı çiğ süt üretim maliyetini açıkladı. Buna göre çiğ süt üretim maliyeti Aralık ayında, bir önceki aya göre 33 kuruş artarak 11,16 liraya yükseldi. Ulusal Süt Konseyi, Kasım ayı çiğ süt üretim maliyetini 10,83 lira olarak açıklamıştı. Aralık ayı çiğ süt üretim maliyetini TÜSEDAD 14,80 lira, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği ise 12,43 lira olarak açıklamıştı.

SÜT FİYATINI DÜŞÜK BELİRLEMEK İÇİN EN DÜŞÜK MALİYET HESABINA USK YAPIYOR!

Ulusal Süt Konseyi, üreticinin süt maliyet hesabını en düşük hesap eden kurumların başında geliyor. Süt parası üreticiye peşin ödenmediği halde USK, maliyet hesabında süt fiyatlarının üreticiye peşin ödenmiş gibi hesap ederek, maliyet hesabına vade farkını koymuyor. Bu da süt maliyet hesabının düşük çıkmasına neden oluyor. Maliyet hesabı, sütte referans fiyatın belirlenmesinde ana unsur olduğu için, düşük hesap edilen maliyet, süt fiyatlarının da düşük belirlenmesine ve üreticinin zararına üretim yapmasına neden oluyor.

'Kurban alınacak adres kurban pazarlarıdır!' 'Kurban alınacak adres kurban pazarlarıdır!'

GIDA KOMİTESİ'NİN PAZARTESİ YA DA SALI GÜNÜ TOPLANMASI BEKLENİYOR!

Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı maliyet hesabının ardından gözler Gıda Komitesi'ne çevrilmiş durumda. Gıda Komitesi’nin bu hafta toplanması beklenirken, bu beklenti haftaya kaldı. Gıda Komitesi’nin Pazartesi veya Salı günü toplanması beklenirken, süt fiyatlarının da Gıda Komitesi toplantısının hemen ardından açıklanması bekleniyor.

USK'NIN AÇIKLADIĞI MALİYET FİYATI REFERANS FİYAT İÇİN DE ÖNEMLİ BİR İŞARET OLDU!

Ulusal Süt Konseyi’nin Aralık ayı çiğ süt üretim maliyetini 11,16 lira olarak açıklaması da, açıklanacak süt fiyatı için önemli bir işaret oldu. USK’nın açıkladığı maliyet hesabı ile Tarım Bakanlığının üzerinde çalıştığı maliyet hesabının bir birine örtüşmesi dikkat çekerken, bu maliyete yüzde 20 kar eklendiğinde, çiğ süt referans fiyatı 13,4 liraya karşılık geliyor.

SÜT FİYATI USK'NIN BU MALİYET HESABINA GÖRE AÇIKLANIRSA İNEK KESİMLERİ HIZLANIR!

Çiğ süt referans fiyatının 13,5 lira olarak açıklanması durumunda, bu fiyat üreticinin sorununu çözmeyeceği gibi tepkiye neden olacak. Çünkü USK’nın, 6 ay önce açıkladığı referans fiyata sadece 2 lira artış yapılmış olacak. Son 6 aylık dönemdeki enflasyon düşünüldüğünde, çiğ sütte yapılacak 2 liralık bir artış, üreticinin beklentisini karşılamayacağı gibi, inek kesimlerini daha da hızlandıracak.

Maliyet