Trakya'da ayçiçek ekim alanlarında yaşanan çayır tırtılı istilası giderek büyüyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Tarımdan Haber'in uyarısı üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaparak çayır tırtılına karşı drone ile ilaçlama operasyonunun devam ettiğini ve arazilerin büyük kısmında çalışmaların tamamlandığını belirtmişti. Ancak sahadan incelemelerde bulunan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, çırtıl tırtılı istilasında büyük bir felaket yaşandığını, yeterli drone bulunmadığını ve drone ile ilaçlanan alanlarda tırtılın yüzde 35'inin halen canlılığını koruduğunu belirterek, Bakan Kirişçi'ye seslenerek acilen kriz masasının oluşturulmasını istedi. Diğer yandan yaşanan felaketi yerinde görmek için Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil'in yarın Tekirdağ'a gideceği öğrenildi. 

TRAKYA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ 

Trakya’da “Sarı Gelin” olarak bilinen ayçiçek tarlalarında “çayır tırtılı” istilası başladı. Yaklaşık 800 bin ton ayçiçek rekoltesi beklenen Trakya’da, yağ üretimi açısından büyük risk ortaya çıktı. Çayır tırtılı istilasına karşı bölgeye çok sayıda drone ve uçak gönderilmesini, Trakya’nın “afet bölgesi” ilan edilmesini, çiftçi zararının tarımsal sigortadan karşılanmasını isteyen CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye acilen Kriz Masası kurması çağrısını bulundu.

TARIM KREDİ'NİN ELİNDE 2 TANE DRONE VAR O DA KAPANIN ELİNDE KALIYOR

Aygun, “Ankara’dan oturmakla kriz yönetilemez. Bölgeye gelin, vahameti görün. Şu anda Tarım Kredi Kooperatifi’nin sadece 2 drone’u var. Kapanın elinde kalıyor. Üstelik ilaçlama yapılan yerlerde bile tırtılın yüzde 35’i halen canlılığını koruyor. Drone ve ilaçlama parasını da çiftçi cebinden karşılıyor” eleştirisini yaptı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da çayır tırtılı istilası olan tarlaları ziyaret etti. Süleymanpaşa İlçesi Banarlı Mahallesi’ndeki çayır tırtıllarının hızla yayıldığını söyleyen Aygun, Banarlı Muhtarı Recep Akyurt, Çiftçiler Yakup Kahya, Ali Özkan ve Sefer Üner ile tek tek tarlaları gezdi.

BAKANI ARAYARAK ACİL YARDIM TALEBİNDE BULUNDU

Aygun, iki gün önce Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’yi telefonla aradığını ve acil yardım çağırısı yaptığını anımsattı. Aygun, “Bu telefon konuşmasının ardından il tarım müdürlüklerine verilen talimat çerçevesinde Tekirdağ’a ve bölgemize droneların ulaştırılacağı söylendi. Üreticilerimizin ilçe tarım müdürlüklerine ve en yakın tarım kredi kooperatiflerine drone ile ilaçlama konusunda başvuru yapması istendi. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Müdürlüğü’ne sadece 2 drone gönderilmiş. O da yetmiyor. Kapanın elinde kalıyor” dedi.  

“SAHADA BÜYÜK KRİZ VAR!”

Bölgedeki drone’u alabilen şanslı isimlerden biri olan Süleymanpaşa Baharlı Muhtarı Recep Akyurt, kendi mahallesini havadan ilaçladıklarını, ancak bunun dahi yetersiz olduğunu belirterek, “İlaçlamaya rağmen tırtılların yüzde 35’ü canlılığını koruyor. Başımız büyük dertte” diyerek kaygısını aktardı.

ANKARA'DA OTURARAK KRİZ ÇÖZÜLMEZ

CHP Tekirdağ Vekili Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye seslenerek, “Ankara’dan oturarak, sıkıntı çözülemez. Bölgeye gelin ve sorunun vahametini anlayın. Tarlalarda Ayçiçek kalmayacak!” dedi.

KRİZ MASASI KURULARAK İLAÇLAMA TEK ELDEN YAPILMASI GEREKİYOR

Aygun, Kriz Masası kurulması gerektiğini, ülkedeki dronlerin acilen bölgeye sevk edilmesini isteyerek, “Kriz Masası kurulmalı ve ilaçlama tek elden yapılmalı. Çünkü çiftçinin, özellikle küçük çiftçinin baş edebileceği ve çözebileceği bir sorun değil. Tırtıl, hızla diğer tarlaları istila etmeye başladı” diye konuştu.

Trakya’nın afet bölgesi ilan edilerek, zararların tarımsal sigortadan karşılanmasını isteyen Aygun, “Trakya, sarı gelinin üretim merkezidir. Ayçiçek yağı burada üretilir. Ancak tırtıl, çiçeğin fotosentez yaptığı tüm noktaları hızla sömürüyor. Ayçiçeklerin yaşaması imkânsız hale geliyor” bilgisini verdi.

Aygun, bölgeden normal koşullarda 800 bin ton ayçiçek rekoltesi beklendiğine işaret ederek, “Sanırım bu hedefe ulaşılamayacak” uyarısını yaptı.

Tarımsal ilaçların çok pahalı olduğuna da işaret eden Aygun, “İlaçlama, arıları da koruyarak profesyonel yönetim altında tek elden yapılmalı. Çiftçi drone ve ilaçlama parasını karşılamakta zorlanıyor. Devlet bu masrafı karşılamalı” dedi.

Ayçiçek tarlalarında üretim yapan Çiftçiler Yakup Kahya, Ali Özkan ve Sefer Üner ise Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarına işaret ederek, “Borçlarımızı ödeyemez hale geleceğiz. Çok zor durumdayız” diye dert yandılar.