Tarım Kredi'de Genel Müdürün ilgi alanına girmeyen kanunsuz faiz! Çiftçi isyan ediyor

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan 'Kanunsuz Faiz'in faturası çiftçiye çıkmaya devam ediyor. Faizler düştüğü için şu an hissedilmeyen kanunsuz faiz uygulamasında, indirimli tarımsal krediler ticari faiz oranıyla kullandırılarak çiftçiden haksız yere faiz alınıyor. Sakarya'nın Kaynarca ilçesindeki Tarım Kredi Kooperatiflerinin yüksek faizine isyan eden çiftçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yardım istediler.

Milli Gazete tarafından 2018 yılında ortaya çıkarılan Tarım Kredi Kooperatiflerindeki kanunsuz faiz uygulamasının faturası çiftçiye çıkmaya devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinde, indirimli tarımsal krediler ticari faiz oranıyla kullandırıldığı için çiftçiler normal belirlenen faizlerin de üstünde bir faiz ödemesiyle karşı karşıya kalıyor. Şuanda faizler düştüğü için kanunsuz faiz uygulaması çiftçi tarafından hissedilmese de Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü bu soruna hala bir çözüm bulmadı. 

Halk54.com'dan Emre Çatal'ın haberine göre, Kaynarca'da bir tarım kooperatiften kredi alan çiftçiler ortaya konan faiz tablosuna isyan etti. Faiz ödemeye yetişemediklerini belirten çiftçiler, “Bizi bitirdiler” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Kaynarca’da çiftçilerin desteklenmesi için faaliyet gösteren Kulaksız Tarım Kredi Kooperatifi’nden çiftçiler kredi çekti. Çiftçiler, kredi çekilmesinin ardından iddiaya göre, yüzde 60 oranında fahiş faiz nedeniyle tarlasını, traktörünü satmak zorunda kaldı. Çiftçiler, traktörlerini satmasına rağmen borçlarını bitiremedikleri için adeta isyan etti. Halk54.com’u arayan çiftçiler mağdur olduklarını ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın kendisini tanıdığını ileri süren Zeki Şendoğan isimli çiftçi, “Tarım krediden 90 bin TL kredi çektim. 120 bin lira ödedim. Daha benden 130 bin lira isteniyor. Yeri mi, traktörü mü sattım. Satacak hiç bir şeyim kalmadı, perişanız. Yüzde 60 faiz uyguluyorlar. Faizin altında eziliyoruz. Yuvam yıkıldı, yuvam dağıldı. Allah aşkına Sayın Cumhurbaşkanımız bizi kurtarsın. Herkesi kurtarsın. Ben İstanbul Bakırköy Belediyesi'nden 2011 yılında emekli oldum. Çiftçiliğe başlamıştım. Cumhurbaşkanımız beni Zeki olarak tanır. Beni kesseler bile yine AK Partiliyim" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞINA ŞİKAYET EDECEĞİM; NEREYE GİDERSEN GİT!

Faiz uygulamasından kurtulmak istediklerini belirten Turnalı köy çiftçisi Üzeyir Özcan ise “Bende Tarım Krediden 90 bin TL kredi aldım. Yonca için, saman balyası için aldım. Bu paranın 60 bin lirasını ödedim. Önceki gün borcumu öğrenmeye gittim. An itibariyle 172 bin lira borç olduğu ve her gün faizin işlendiği söylendi. Pandemi zamanında bile faizler durmadı. Toplam 230 bin TL para isteniyor. Bu olayı Tarım Bakanlığı'na ve Cumhurbaşkanlığı'na aktaracağımı söyledim. Bana ‘Nereye gidersen git’ dediler. Fahiş faiz uygulamasından biz çiftçileri kurtarsınlar istiyoruz" diye konuştu. 

KAYNARCA'DA BİN KİŞİ İCRALIK OLDU 

Kaynarca'da kooperatiften kredi alan en az bin kişinin icralık durumda olduğunu ifade eden İsmail Hakkı Keskin, "Ben 70 bin lira çektim. Zamanında ödüyorum. Ödeyemezsem hemen faiz koyuyorlar. Bankadan aldıkları parayı fahiş faizle çiftçilere veriyorlar. Çiftçilere destek yerine adete çiftçileri ağır faizle bitiriyorlar. Ben siyasetlerde uğraşıyorum, emlak işi de yapıyorum. Traktörü satın alıp da 100 dönüm tarlasını satanı biliyorum. Kaynarca'da kooperatiften kredi alan en az bin kişi icralık durumda" dedi.

Çiftçilik yapıp kooperatiften aldığı paranın taksitlerini zamanında ödeyen ancak TBMM'de zamanında ödeme yapanlar için opsiyon tanınmasına tepki gösteren Mümtaz Özer ise "Bende kredi çektim ana düzenli ödedim. Çiftçiler için bir şey yapılmadı. Temerrüte düşüp parayı başka yerde kullananlara imtiyaz tanınıp kurtarıldı. Zamanında kredisini ödeyen bizler için bir imtiyaz tanınmadı" şeklinde konuştu. Öte yandan kooperatif yetkilileri, kredilerin geri dönüşünün yasal mevzuatlar çerçevesinde sürdürüldüğünü belirttiler.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 00:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk çiftçisi
Türk çiftçisi - 1 yıl Önce

Vay arkadaş hangi Ülkede yaşıyorsunuz.
Yok faiz %60 larda yok 70 bin TL ye 230 bin TL ödedim. Hepsi yalan ve kurgu. Tarım Kredi Kooperatifi bu zamana kadar hangi çiftçinin traktörünü arazisini satmış. Tarımdan haberde bu uyduruk olayları sırf tarım krediyi karalamak için haber yapıyor. Ayıptır Günahtır. Birkerede tarım kredinin hakkını verin.

Susun ve kabullenin!
Susun ve kabullenin! - 1 yıl Önce

Gübretaş ve Razi'den 80, Tkk'dan 60, vakıflardan yirmi. İkram ve temsiller sonsuza yakın, araçlar hafta sonu ve resmi tatiller ve yıllık izinlerde kendilerinde, amaçsız gezme görme seyahatleri ve 2 bin lirayı aşan günlük harcırah. Kimsenin malında gözümüz yok ama karşılığında bir kuruşluk çiftçiye hizmet beklemekte hak olsa gerek.

Yuhpiii flag flag flagg
Yuhpiii flag flag flagg @Susun ve kabullenin! - 1 yıl Önce

1.Kanunsuz faiz 2.genel müdürler görevden al kanunsuz koy
3.taseron kadro verme 4.ordan oraya sürgün tayinler 5.yazimmi daha maasini aciklayin irfan ayhan bey aranır oldu sanki :)))) giden aranıyor valla .

Mandrake
Mandrake @Susun ve kabullenin! - 1 yıl Önce

Tuttuğu yeri kurutuyor dememek için kâr açıklayanlar, şirketin milyarca liralık borçlarını neden söylemiyorlar? Mandrake öldü, sihirbazlık size mi kaldı?

Şahin
Şahin @Susun ve kabullenin! - 1 yıl Önce

Ya de hele gardaş bu dediklerin rakamlar doğru mu?? Bana böyle paralar bağlasalar ikinci ay muhasebesini tutamam vAllahi... bir tane muhasebeciyi maaşa bağlarım de hadi şaka yapıyorum de gurban olam :)

Adanalı
Adanalı - 1 yıl Önce

Bir tarım bakanı paramız varkı,dışarıda mal alıyoruz diyen bakanın,böyle genel müdürü olmsı normal...!tarım kredi çiftiyi estekleme amacı yok,çiftçinin tarım krediyi destekleme amaçlanıyor...yöneticilerimiz uyuyormu..

Bu işe Cumhurbaşkanının mel atması şart oldu...t.k.koperatif ileri yöneticilerin arpalığı olmuş...!

Vay be
Vay be - 1 yıl Önce

Video baştan aşağı kurgu ama bu organizasyonun yapılmasına vesile olanlar utansın

Şükrü Yurt
Şükrü Yurt - 1 yıl Önce

Allah yardımcınız olsun inşAllah şu gidişatımız hiiiiçmi hiç eyü değil sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı haberi olsa konuyu hemen ele alırama bunu duyuracak bakan lazım bakan eyyyyy sayın tarım bakanım duy sesimizi saygılar

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Zaten size uretmeyin sizin ürettiğiniz daha pahalı diyor hükümet dünyada daha ucuza buluyoruz diyor

Kenan pert
Kenan pert - 1 yıl Önce

Tamam faizler 2018-2019 çok yüksekti faizi belirleyen tkk değil merkez bankasıdır konusanlarida tanıyorum yalan söylüyorlar,son konuşan ile ilk konuşan baba oğul ciftcilikte yapmıyorlar.. babası kredi çekip videoda son konuşmacı ogluna ev ve araba almıştır,ikinci konuşan serviscidir çiftçilikle alakası yoktur, var olan icralık borcunu 8 aydır ödeyeceğine söz verip ödenmiştir. Icraya düşmeden borçlarını ödemeleri için çook aranıyorlar lakin ödemiyorlar.

Dikili agac
Dikili agac - 1 yıl Önce

Eski vekil mecliste ne yapmis vatan millet icin kanunmu çıkarmış yeminden baska kursuye çıktı mi acaba tek yaptığı el kaldir indir al maasi bunu neden ne diye genel murid yapti lar anlamis degilim birak eli ayagi topraga değmemiş leri md yaparsan ne anlar cifciden koyluden ne anlar vatan millet sevgisinden sonra bir bakmisin devket icinde devlet kurmuş ne cumhur tanirim ne bakan burda devlet benim der kisaca ALLAH bunlarin elinden devletimi kurtarsın bunca köylü aglarken gulene o kadar hak etmedigi maasi alana yaziklar olsun...


banner151

banner251