Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Ülkemizi tarım üssü haline getirmek ve bu kriz anlarında ülkemizi avantajlı bir konuma taşıyabilmek için tarım liselerimizi yeniden yapılandırma kararı aldık. 123 tarım lisesine ilave olarak bu sene 23 tane daha açarak tarım lisesi sayısını 146’ya ulaştırdık” dedi.

Bakan Özer, Hollanda’da tarım alanında dünyada en iyi üniversite olarak kabul edilen Wageningen Üniversitesi ile yenilikçi tarım uygulamaların yapıldığı ve sektör ile eğitim kurumlarının bir arada yer alan World Horti Center’ı 19-20 Ekim tarihleri arasında ziyaret edecek. Son dönemlerde özellikle gıda tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntıların tarım ve hayvancılık alanını çok daha kritik bir sektör olarak ön plana çıkardığını belirten Bakan Özer konuyla ilgili şunları söyledi:

TARIM LİSESİ SAYISI 146’YA ULAŞTI

“Ülkemizi tarım üssü haline getirmek ve bu kriz anlarında ülkemizi avantajlı bir konuma taşıyabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı olarak tarım liselerimizi yeniden yapılandırma kararı aldık. 123 tarım listesine ilave olarak bu sene 23 tane daha açarak tarım lisesi sayısını 146’ya ulaştırdık. Tarım liselerimizin birlikte müfredatının güncellenmesi ve son teknoloji uygulama laboratuvarlarının tesisi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önceliklerine göre eğitimin yeniden tasarımıyla ilgili çok kapsamlı bir iş birliğine adım attık. Aynı zamanda bu liselerimizin uygulama alanı olan 4 milyon metrekarede de AR-GE merkezleri kurarak tarımla ve hayvancılıkla ilgili yeni yaklaşımları uygulamalı bir şekilde gerçekleştirme imkânına kavuştuk.

YENİ GELİŞMELERİ YERİNDE GÖRECEĞİZ

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’müzdeki uzman arkadaşlarla birlikte iki günlük bir Hollanda ziyareti gerçekleştireceğiz. Orada hem eğitim bakanıyla hem de tarımla ilgili dünyada çok ünlü çalışmalara imza atmış olan üniversitelerde tarım eğitiminin nasıl yapıldığı, nasıl iyileştirildiği ve yeni teknolojilerle tarıma bakışı nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili yeni gelişmeleri yerinde görebileceğiz. Türkiye ile Hollanda arasındaki bu iş birliğini de artırmayla ilgili yeni yaklaşımları deneme imkânımız olacak. Umut ediyorum ki Hollanda’daki çalışmalarla birlikte Türkiye'de son bir yılda tarım alanındaki yeni yaklaşımımızı çok daha güçlü hale getireceğiz.”

EĞİTİMİN FARKLI ALANLARINDA İŞ BİRLİĞİ

Bakan Özer, 19-20 Ekim tarihlerini kapsayan ziyaretinde beraberindeki heyetle birlikte Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Robbert Dıjkgraaf ve Wageningen Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sjoukje Heimovaara ile görüşecek, Tarım alanında örnek teşkil eden okul ve kuruluşları ziyaret edecek. Özer, araştırmacıların, girişimcilerin ve çeşitli eğitim kurumlarının inovasyon odaklı ortaklaşa çalışmalar yürüttüğü bir araştırma merkezi olan World Horti Center’ı da ziyaret ederek burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alacak. Hollanda ziyaretinde genel olarak tarım eğitimi konusundaki tecrübeler ve iyi uygulamalar hakkında bilgi edinilmesi, tarım başta olmak üzere eğitimin farklı alanlarında iş birliği imkânlarının değerlendirilmesi amaçlanıyor.