Tarım Kredi’de kamu zararının hesabını kim verecek?

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, geçtiğimiz hafta görevden alınan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama döneminde yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin, "Yapılan bu olumsuzluklardan meydana gelen kamu zararlarının hesabını kim verecek?" dedi.

Tarım Kredi’de kamu zararının hesabını kim verecek?
banner200

Mecliste basın toplantısı düzenleyen Sarıbal, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama'nın görevden alındığını, yerine eski AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz'ın atandığını hatırlattı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilerin tohumluk, kimyasal gübre, mazot, zirai ilaç, alet-makine, hayvan ve yem gibi tarımsal girdiler ile nakdi kredi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kredi kullandırmak; ortaklarının ürünlerini değerlendirmek, üretim materyalleri ve ekipman taleplerini karşılamak amacıyla kurulduğunu belirten Sarıbal, “1 milyon 100 bin üyesi olan bu kuruluşun üreticilerin ekonomik çıkarlarını korumak, meslek ve geçimleriyle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyette bulunması gerekir. Oysa son yıllarda yolsuzluk ve siyasetle anılır hale gelmişlerdir. Ayhan Karayama'nın hakkında soruşturma yapılmaksızın görevden alınması siyasi bir Ak'lama operasyonudur" iddiasında bulundu.

Sarıbal, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

HAYVAN İTHALATI İÇİN TEMİNATSIZ PARA TRANSFERİ

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, 15 Temmuz darbe girişiminden 3 gün sonra 'hayvan alımı' sözleşmesi adı altında Macaristan'daki bir firmaya teminat almaksızın ve kurum mevzuatına aykırı olarak 3 milyon Euro gönderdiği belirtilmiştir.Çiftçiye teminatsız kredi kullandırmayan Tarım Kredi'nin teminatsız olarak Macaristan firmasına aktardığı bu para daha sonra Estonya ve Letonya'da kurulan iki firmanın Et ve Süt Kurumuna yaptığı hayvan ithalatında kullanılmıştır.

550 BİN DOLARA VİDEO KONFERANS SİSTEMİ

Tarım Kredi Merkez Birliği'nin bölge müdürleri ve iştiraklerle yaptığı koordinasyon toplantılarında kullanılmak üzere video konferans sistemine geçmiş; TARNET AŞ. tarafından kurulan bu sisteme KDV hariç 472 bin dolar ödenmiştir. Ancak bu sistemin piyasada çok daha ucuza yaptırılabileceği belirlenmiştir.

Tarım Kredi, lisanslı depoculuk yatırımları kapsamında 110 milyon liralık ihale yaptı. Oysa piyasada 120 bin tonluk bir silonun maliyeti 20, 24 bin tonluk bir silonun maliyeti ise 4 milyon liradır.

BİR GÜN HESABI MUTLAKA SORULACAK

Tarım Kredi'de bu olumsuzluklar varken AKP yine Ak'lama yaparak Genel Müdür Karayama'yı görevden alarak adeta yaptıklarını onaylamaktadır. Yapılan bu olumsuzluklardan meydana gelen kamu zararlarının hesabını kim verecek? Borcunu ödeyemeyen, sürekli borçlanan yoksul ve çaresiz insanların hakkını yemek hangi vicdana, ahlaka ve adalete sığar. Ancak tüm bunlar yapanın yanına kar kalacağı anlamına gelemez. Bir gün hesabı mutlaka sorulacaktır."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 01:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
zarar ziyan
zarar ziyan - 4 yıl Önce

Şimdide uzmanlık sınavı ipdal. İyide sınava girenlerin günahı kabahatı ne. Kurum bu sınava kaç lira harcadı, yön yrd ndada aynı durum. Kurumun ödedikleri sorumlulardan alınacakmı? Kooperatifçiye zimmet çıkartıyorlar ama.

Faruk
Faruk - 4 yıl Önce

Ayhancim biz demistik.faruk abicigin.profesyonel diye. Bak hic onun adi yok. Sen ve kulcu varsin

Ayhan
Ayhan - 4 yıl Önce

ayancim haberi kaldirmadin? Noldu ? Hasta felanmi oldun? Yoksa karizman kalmadi mi??

Ayhan  külcü
Ayhan külcü @Ayhan - 4 ay Önce

iki dünyada yatacak yerin yok .. reisin resmini de kaldırmışsın profilden. bıraktın mı artık. aferin

Vebal
Vebal - 4 yıl Önce

Yazilanlara göre TKK da o kadar usulsuzlukler varken, neden ilk icraat olarak uzmanlik sinavi iptal edildi acaba. Yoksa ustadlar kendilerinden baskasinin idari makama gelmesini mi istemiyorlar. Yillarini vermis insanlarin hic mi hakki yok. Diger yandan Bolgedeki merkezdeki mufettislikten kontrolorlukten gelme 3-5 yillik tedvir mudurlerimi istemedi uzmanligi sayin F.Poyraz bu 2 mufettis furyasi aman dikkat. Bunun vebali buyuk. Yazik o cocuklara once kapsam ici kapsam disi ayrimini halledin calisan calismayan belli olsun.

REİS talimatı verdi zaten...
REİS talimatı verdi zaten... - 4 yıl Önce

Hepsi gidecek rahat olun bu beceriksizliğin,düzensizliğin,yolsuzluğun illaki adı koyulacak.Sayın genel müdür kuruma boşuna gelmedi hemde REİS tarafından.VER MEHTERİ....:)))))

Herşey aynı değişen yok tarnet
Herşey aynı değişen yok tarnet - 4 yıl Önce

Sayın genel müdürüm tarnette aynı durum işe gelmeden maaş alanlar hala işe gelmiyorlar. Yakın eş dost yakınları boş boş oturuyor. Yöneticiler istanbulda. Danışmanlığın adı hizmet alımı şekline değiştirildi. Vesselam.

Hala görevde
Hala görevde - 4 yıl Önce

Video konferansı yuksek fiyata tarnete aldıran müdürede tarım kredi merkez birliğine alınması için önerge ve yüksek fiyattan kabul eden hakkında bir soruşturma bakalım fahrettin bey açacakmı? En azından kamu vicdanı açısondan Fahrettin beyin soruşturma başlatması gerekir. Kendisini temiz birisi olarak bilşyoruz.

Bilgileri kimden aldilar
Bilgileri kimden aldilar - 4 yıl Önce

7. Katdaki makam hirsi bilgileri disari sizdirmis


banner151

banner251