Karkas kesim fiyatları yükselmeye devam ediyor. Önceki hafta 8.6 lira artan karkas kesim fiyatı geçtiğimiz hafta da ortalama 4.3 lira arttı. Buna göre dana yağsız karkas kesim fiyatı Türkiye ortalaması 168.17 lira olurken, kuzu karkas kesim fiyatı da 149.04 lira oldu.

Uzun bir süredir fiyat artışı yaşanmayan karkas kesim fiyatlarında son haftalarda yaşanan artışlar dikkat çekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, et fiyatlarında sözde spekülasyon bulunduğunu gerekçe göstererek, Avrupa ve Güney Amerika’dan toplam 20 bin baş kasaplık hayvan ithalatı yapmıştı. Ancak yapılan kasaplık hayvan ithalatı da karkas kesim fiyatlarındaki yükselişi durduramadı.

KARKAS KESİM FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Karkas kesim fiyatları uzun bir süredir artmazken, son haftalarda yaşanan artışlar et fiyatlarını da yükseltiyor. Karkas kesim fiyatlarının artmasında ana neden olarak maliyetlerdeki artışlar ve ülkede yeterli kesimlik hayvan bulunmaması gösteriliyor.

Hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar, Türkiye’yi büyük bir et krizi ile karşı karşıya bırakırken, karkas kesim fiyatlarında önlenemeyen yükseliş, yeni kasaplık hayvan ve et ithalatını gündeme getirecek.

TARIM BAKANLIĞI AYLARCA SÜT ÜRETİCİSİNİN ZARARINA ÜRETİMİNE GÖZ YUMDU! 

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılında kurlarda yaşanan artışla birlikte yem fiyatlarında ciddi artışlar olurken, çiğ süt fiyatlarında aynı oranda artışlar yapmaması ülkede ciddi dişi hayvan kesimine neden olurken, bu da ülkede kesimlik hayvan sayısının da azalmasına neden oldu. Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ süt fiyatını artan maliyetler karşısında belirleme yetkisinin olmaması ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruyor.

UKON BÖLGELER ARASI KARKAS KESİM FİYATLARINI YAYINLADI!

Ulusal Kırmızı Et Konseyi, 23 Şubat 2023 tarihi itibariyle kombinalar ve kesimhanelerden alınan haftalık yağsız dana ve yağsız kuzu fiyatlarını yayınladı.

DANA KARKAS 4.3 LİRA, KUZU KARKAS 3 LİRA YÜKSELDİ

Bir önceki hafta dana karkas kesim fiyatı ortalama 8.6 lira yükselerek 163.9 liraya çıkmıştı. Karkas kesim fiyatları geçen hafta da 4.3 lira yükselerek ortalama 168.17 TL oldu. Kuzu karkas kesim fiyatları ise 3 lira yükselerek ortalama 149.04 liraya çıktı.

BÖLGELERE GÖRE KARKAS KESİM FİYATLARI

UKON tarafından yayınlanan haftalık karkas kesim fiyatlarına göre; Ege Bölgesi’nde 169.50 TL, Akdeniz Bölgesinde 166.70 TL, Marmara Bölgesinde 168.80 TL, İç Anadolu Bölgesinde 169.20 TL, Doğu Anadolu Bölgesinde 167 TL, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 163 TL ve Karadeniz Bölgesinde 173 TL oldu. 

İTHALATA RAĞMEN FİYATLAR ARTIYOR! TARIM BAKANLIĞININ HAYVANCILIK POLİTİKASI İFLAS ETTİ!

Et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için Et ve Süt Kurumu, Macaristan’dan 5 bin, Güney Amerika’dan ise 15 bin kasaplık hayvan ithalatı yaptı. İthal edilen kasaplık hayvanlar Türkiye’de kesilerek Et ve Süt Kurumu satış mağazaları ile Tarım Kredi Marketlerde satışa sunuldu. İthalata rağmen karkas kesim fiyatlarının yükselmeye devam etmesi, Tarım ve Orman Bakanlığının uyguladığı hayvancılık politikasının iflas ettiğini gözler önüne seriyor.

Et fiyatları yeniden yükselmeye başladı! Güncel dana ve kuzu kesim fiyatları belli oldu! Et fiyatları yeniden yükselmeye başladı! Güncel dana ve kuzu kesim fiyatları belli oldu!

karkas kesim fiyatı-3