Ziraat Bankası kredi verecek Tarım Kredi alacak TİGEM sözleşme yapacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Bolu Valiliği ziyaretinde bir basın toplantısı düzenlendi. Burada 300 koyun desteği ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Fakıbaba, 300 koyunu Ziraat Bankası'nın kredisiyle Tarım Kredi'nin alacağını ve TİGEM'in de sözleşmeli ailesi olacağını kaydetti.

Ziraat Bankası kredi verecek Tarım Kredi alacak TİGEM sözleşme yapacak!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bolu Valisi Aydın Baruş'u makamında ziyaret etti. Fakıbaba, burada gündemdeki 300 koyun desteği ile ilgili açıklamalarda bulundu. 300 koyunu Ziraat Bankası'nın kredisiyle Tarım Kredi'nin alacağını ve TİGEM'in de sözleşmeli ailesi olacağını belirten Fakıbaba, yem ve ilaç desteğini de Bakanlığın vereceğini söyledi. Fakıbaba, “Asgari ücretini vereceğiz. Sigortalayacağız ama bunu bir avans olarak veriyoruz" dedi.

300 koyun projesinde amaçlarının bir ailenin geçinebilmesi olduğunu dile getiren Fakıbaba, “En kötü ihtimalde bir koyun 1,4 yavru verirken, biz 1 olarak kabul ediyoruz. Yani bir yıl sonra bu 300 koyun 300 yavru veriyor. 300 koyun ve 300 yavrunun 5 ay sonra fiyatları belli. Bu 300 koyun, direkt olarak üreticinin hakkı. Bizim değil. Yani 300 koyunun fiyatı belli ve fiyatını çarpacaksınız. Bizim verdiğimiz avansı çıkartacaksın. Elinde adamın para kalacak. Ne kadar kalacağını da biliyoruz. Bir aileyi gerçekten geçindirecek."

300 koyun projesinde desteğin herkese verilmesi gibi bir durum söz konusu olmadığını da belirten Fakıbaba, bu konuda da bazı açıklıklar getirdi. “Bizim düşüncemiz 'Hadi herkese sıradan verelim, herkes koyun sahibi olsun.' değil. Merası, barınağı, kredibilitesi olacak, bu işle iştigal etmiş olacak. Yani 'Herkese vereceğiz.' diye bir kaide yok."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Anlayan
Anlayan - 3 yıl Önce

Ben veteriner hekimim. Cahilliğime verin ben ne demek istedi anlayamadım. Anlayan varsa lütfen yorum yazsın

- 3 yıl Önce

Bizim ülkede tarım ve hayvancılık ne zaman gelişecek biliyormusun sayın fakıbaba ? millete havadan hayvan ve para dağıtma işinden vazgeçtiğiniz zaman...

İnşallah iyi olur
İnşallah iyi olur - 3 yıl Önce

Yaklaşık 30 yıl çalışıp emekli olduğum Tarım kredi koooeratiflerinin koyunları temin edecek olması yerinde bir karardır. Çünkü zaten tarım kredi koooeratifleri kendi ortakları için koyun temini yapmaktadır, gerekirse damızlık koyun ithali de yapabilecek tecrübeye sahiptir. Hadi hayırlısı, İnşallah ülkemiz ve çiftçimiz için iyi olacaktır. Bundan önce kendisine devlet tarafından verilen bu tip görevleri eksiksiz yerine getiren Tarım kredi koooeratiflerinin kendisine verilen bu görevi de hakkıyla yapacağını inanıyorum.

banner151

banner251