1 kg peynir nasıl 100 lira olur? 

Ziraat Mühendisi ve tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, 1 kg peynirin nasıl 100 lira olduğunu rakamlarıyla anlattı.

TV 5'de Emek ve Tarım proğramında gıdada yaşanan fiyat artışları konusunda önemli değerlendirmelerde bulunan Kahveci, "sosyal medyada ve piyasa şöyle bir kanaat var. 1 kg peynir 100 lira olur mu? Pekala 1 kilo peynirin nasıl 100 lira olduğunu rakamlarla ortaya koyalım, sonra da sorunu analiz edelim" dedi. 

SANAYİCİ SÜT ÜRETİCİSİNİ ZİNCİR MARKETLER DE SANAYİCİSİ HIRPALIYOR!

100 liraya satılan peynirden ise üretici ve sanayicinin değil asıl kazananın ise zincir marketleri olduğuna dikkat çeken Kahveci, zincir marketlerin yüzde 25 net kar almadan alıcı olmadığını belirterek, “Süt üreticisi önce süt sanayicisi tarafından düşük fiyattan dolayı bir yıl hırpalandı. Şimdi de süt sanayicisi zincir marketler tarafından hırpalanıyor” dedi. 

Türkiye’de 32 bin zincir market bulunduğunu ve bu zincir marketlerin gıda piyasasına hakim olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayan Kahveci, “Bu durum çok tehlikeli bir gidiştir” dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftlik
Ciftlik - 12 saat Önce

Tarim Kredinin gida istiraki Tk Birlik kendi fabrikasi oldugu halde odemiste,Aydinda,Ereglide sut peynir tereyagini fason yaptirdigini biliyormusunuz. Yapilan fason anlasmalarda iade neden yok.Tonlarca urun tnk 600-850 tl arasinda Skt gecmeden veya gecence kooperatif marketler sayisi su anda 170 civarinda depo sayisi 15 civarinda urunler cooe atilmakta..Kulluyen zarar.Kurum bilerek Bayramali ve bizim toptandan getirdigi becerikli mudurleri tarafindan borc bataginda cirpiniyor.

Ciftci
Ciftci - 7 saat Önce

Hükümet denetleme görevini yerine getiremez se 100. 150 olur adamlara dur diyen yok.yem geçen yıl 75 TL bu yıl 137 adamlara dur diyen yok ama süt 2.80 i geçerse destek kesilecekmis ? Yetmez.burnuna halka takın meydanlarda gezdirin. Üretici de kendine verilen değeri gorsun

sedaT
sedaT - 12 saat Önce

herşey pahalı denetim şart
aslında en güzeli etiket her ürünün paketinin üstünde fiyatı yazıcak
fiyatlarıda üretici satıcı_market alıcı_vatandaş ve devlet belirliycek

hasan kılınç
hasan kılınç - 9 saat Önce

faşist yönetimin dogurduğu aç faşist mandıracıların fiyatı doymaz bu paragözler

Agah var
Agah var - 9 saat Önce

Bu düzen değişmez vahşi kapitalizm düzeni

Digira gir
Digira gir - 7 saat Önce

Gerçek terör bunlar fırsatçı faşsitt ler peynire 100 TL bu millet teker teker anlarsınız

Tahsin erten
Tahsin erten - 6 saat Önce

Allah sonumuzu hayır etsin millet mafoldu bu fiyatları PKK mı yaptı

Süt sanai faşist olduğunu kanitladi
Süt sanai faşist olduğunu kanitladi - 6 saat Önce

Bu süt sanayinde ne vatan ne millet sevgisi yok


banner34
banner223
Gübre Takip Sistemi
Gübre Takip Sistemi
  • 416 kez görüntülendi.

banner251