1 kg peynir nasıl 100 lira olur? 

Ziraat Mühendisi ve tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, 1 kg peynirin nasıl 100 lira olduğunu rakamlarıyla anlattı.

TV 5'de Emek ve Tarım proğramında gıdada yaşanan fiyat artışları konusunda önemli değerlendirmelerde bulunan Kahveci, "sosyal medyada ve piyasa şöyle bir kanaat var. 1 kg peynir 100 lira olur mu? Pekala 1 kilo peynirin nasıl 100 lira olduğunu rakamlarla ortaya koyalım, sonra da sorunu analiz edelim" dedi. 

SANAYİCİ SÜT ÜRETİCİSİNİ ZİNCİR MARKETLER DE SANAYİCİSİ HIRPALIYOR!

100 liraya satılan peynirden ise üretici ve sanayicinin değil asıl kazananın ise zincir marketleri olduğuna dikkat çeken Kahveci, zincir marketlerin yüzde 25 net kar almadan alıcı olmadığını belirterek, “Süt üreticisi önce süt sanayicisi tarafından düşük fiyattan dolayı bir yıl hırpalandı. Şimdi de süt sanayicisi zincir marketler tarafından hırpalanıyor” dedi. 

Türkiye’de 32 bin zincir market bulunduğunu ve bu zincir marketlerin gıda piyasasına hakim olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayan Kahveci, “Bu durum çok tehlikeli bir gidiştir” dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftlik
Ciftlik - 10 ay Önce

Tarim Kredinin gida istiraki Tk Birlik kendi fabrikasi oldugu halde odemiste,Aydinda,Ereglide sut peynir tereyagini fason yaptirdigini biliyormusunuz. Yapilan fason anlasmalarda iade neden yok.Tonlarca urun tnk 600-850 tl arasinda Skt gecmeden veya gecence kooperatif marketler sayisi su anda 170 civarinda depo sayisi 15 civarinda urunler cooe atilmakta..Kulluyen zarar.Kurum bilerek Bayramali ve bizim toptandan getirdigi becerikli mudurleri tarafindan borc bataginda cirpiniyor.

Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

Hükümet denetleme görevini yerine getiremez se 100. 150 olur adamlara dur diyen yok.yem geçen yıl 75 TL bu yıl 137 adamlara dur diyen yok ama süt 2.80 i geçerse destek kesilecekmis ? Yetmez.burnuna halka takın meydanlarda gezdirin. Üretici de kendine verilen değeri gorsun

Beyin tatilde
Beyin tatilde - 10 ay Önce

Bu analiz değil kompozisyon olmuş oda tam olmamış

sedaT
sedaT - 10 ay Önce

herşey pahalı denetim şart
aslında en güzeli etiket her ürünün paketinin üstünde fiyatı yazıcak
fiyatlarıda üretici satıcı_market alıcı_vatandaş ve devlet belirliycek

hasan kılınç
hasan kılınç - 10 ay Önce

faşist yönetimin dogurduğu aç faşist mandıracıların fiyatı doymaz bu paragözler

Digira gir
Digira gir - 10 ay Önce

Gerçek terör bunlar fırsatçı faşsitt ler peynire 100 TL bu millet teker teker anlarsınız

Tahsin erten
Tahsin erten - 10 ay Önce

Allah sonumuzu hayır etsin millet mafoldu bu fiyatları PKK mı yaptı

Maşallah
Maşallah - 10 ay Önce

BU NASIL BİR ANALİZ OLDU. SAÇMA SAPAN İKİ TANE CÜMLE İLE ANALİZ YAPILMIŞ


banner34

banner251