SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Günay, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'de düzenlenen sempozyuma katılımdan memnun olduklarını söyledi.

Dünyanın farklı ülkelerinden sempozyumu takip etmek için gelenler bulunduğunu belirten Günay, "Türkiye'den seçkin akademisyen heyetinin helal gıdayla ilgilenen pek çok kurum ve kuruluşunun yetkilileri ve üyelerini bu sempozyumda bir araya getirdik. Diyanet İşleri Başkanı Din İşleri Yüksek Kurulundan helal gıda sertifikası ve Türk Standartları Enstitüsünden (TSE) ve bu kurum bünyesindeki Helal Belgelendirme Akademik İstişare Kurulundan, Helal Gıda Sağlık Platformu gibi sivil toplum kuruluşlarından pek çok yetkili ve üye bu sempozyumda yer alıyor" diye konuştu.

Yurt dışında da nitelikli kurumlarla iş birliği yaptıklarını, sempozyum ortağı Suudi Arabistan ile Uluslararası İslam Ekonomi ve Finans Kurulunun genel sekreteriyle temsil edildiğini anlatan Günay, Dubai İslam İktisadını Geliştirme Merkezi Müsteşarı Halit Ganahiy'in onur konuğu, Dünya İslam Birliği Uluslararası Helal Konseyi Genel Sekreteri Salih Hüseyin el-Ayed'in de konuşmacılar arasında olduğunu dile getirdi.

ÖNCEKİ SEMPOZYUMDAN FARKI

Sempozyumun konusuyla geniş kesimlerin ilgilendiğine dikkati çeken Günay, "Bu sempozyumun daha öncekilerinden farkı, helal gıdanın kriterleri, konuyla ilgili standartlar, akreditasyon, toplantı ve çalışmalar. İşin dini, fıkhi, ekonomik ve ticari boyutu çok fazla ele alınmadı. Bu anlamda sempozyuma geniş kesimlerden yoğun ilgi var. Bunun ilerideki nitelikli çalışmalar için başlangıç olacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

GIDA İNSANLIĞIN SORUNU

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuk Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer de gıda meselesinin insanlığın sorunu olduğunu vurguladı. İnsanlığın yaratılışından bu yana helal yemekle imtihan edildiğini aktaran Beşer, "Bu mesele, ibadet olarak ele alınmadıktan sonra birtakım kurumlarla bu işin halledilmesinin çok zor olduğunun bilinmesi lazım. Bu konudaki esas zorluk, helal gıda sertifikası vermekten ziyade bu sertifikanın kontrolü çok zor olan bir şey. Bu işi öyle zannediyorum ki güçlü İslam Devleti olmadıktan sonra da takibi mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.

"Yahudiler, gıda konusunda daha titiz"

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve TSE Helal Belgelendirme Akademik Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker de helal gıda araştırmaları yaparken neyin helal, neyin haram olacağı konusunda "istihale" ve "İstihrak" kelimeleri üzerinde durduklarını söyledi.Etkin ve kalabalık ümmetler sıralamasında inanışlarına göre helal gıda konusunda en titiz davranan milletin Yahudiler olduğuna işaret eden Çeker, şu değerlendirmede bulundu: "Yahudilerden sonra en titiz davranan Müslümanlar geliyor, arkasından Hristiyanlar ve Budistler. Bu iki ümmette 'helal' diye bir anlayış yok. Neyi canları çekiyorsa hepsini yiyebilmektedirler. Yurt dışına çıkan vatandaşlarımıza tavsiyemiz, Yahudiler ile Hristiyanların gıdası arasında tereddütte kalırsanız,'Yahudininkisini tercih edin ama bunu da kendilerine söyleyin' diyoruz. Alkol meselesine gelince kimyada alkol 10 kısma ayrılıyor, dini anlamda haram olanı etil alkoldür. Diğerleri bizim için problem değildir. Domuz için 'ne kadar istihaleye uğratılırsa uğratılsın, ham maddesi domuzsa bu kullanılamaz' diyoruz.

HABERLER.COM