" />

Bakan Çelik: Tohum ihraç eden bir ülkeyiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Tarım Projesi'yle toprak, tohum ve bilgiyi bir araya getireceklerini belirtti. Çelik, "78 ülkeye de 58 bin ton tohum ihraç ediyoruz. Yani tohum ihraç eden bir ülkeyiz" açıklamasını yaptı.

Bakan Çelik: Tohum ihraç eden bir ülkeyiz!
banner282

Bakan Çelik, Samsun Tekkeköy ilçesinde yapımı tamamlanan Tohum Test Sertifikasyon Tarama Merkezi açılış törenine katıldı. Çelik, Türkiye'de tohumculuk alanında da önemli mesafeler kat ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "2016 yılında 958 bin ton tohum üretimi gerçekleştirdik. 49 bin ton tohum ithal ediyoruz ama 78 ülkeye de 58 bin ton tohum ihraç ediyoruz. Yani tohum ihraç eden bir ülkeyiz. Tohum ihracatından 154 milyon dolar gelir elde ettik. Önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyduğumuz tohumu bizim üretmemiz gerekiyor. Meyve ve sebze tohumundaki dışa bağımlılığını kaldırmak için TİGEM arazilerini meyve sebze tohumu için tahsis ettik. Bütün enstitü laboratuvarlarımızı üniversitelere ve özel sektöre açtık. Bunlarla kendi tohumumuzu kendi fabrikalarımızda üretmek istiyoruz. Bir başkasına, namerde muhtaç olmamak amacındayız."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İthalat parasal değeri
İthalat parasal değeri - 5 yıl Önce

Parasal değerler daha mühim, az olur 5-10 katı degerli olur tohum. Borda da ülke olarak iyi ihraç var fakat gümrük yekününde zarardayız. Ithalat gideride veri olarak verilseydi analizi kolay olurdu. Tohum çeşitlilikte zaten zorluk çekiyoruz, bugday, mısır tohumumuz ithal domatesi karşılar mı?