TİGEM 50 milyon lira faiz ödedi!

Ülke tarım ve hayvancılığı için önemli bir işlevi bulunan TİGEM'in içine girdiği ekonomik krizin faturası çıkmaya başladı. Kötü yönetimden kaynaklandığı belirtilen ekonomik krizden dolayı bankalardan kredi çekmek zorunda kalan TİGEM'in, bu kredilerden dolayı Ocak ve Şubat ayında yaklaşık 50 milyon lira faiz ödemesi yaptığı ortaya çıktı.

TİGEM 50 milyon lira faiz ödedi!
banner282

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) Ocak-Şubat döneminde bankalara yaklaşık 50 milyon lira faiz ödemesi yaptığı ortaya çıktı. Son yıllarda büyük bir ekonomik dar boğaza giren TİGEM, içine girdiği ekonomik krizden çıkmak için bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmıştı. İçine girilen ekonomik dar boğazın ise kötü yönetimden kaynaklandığına dikkat çekiliyor.

Kullanılan bu kredilerden dolayı Ocak-Şubat döneminde yaklaşık 50 milyon lira faiz ödemesi yapıldı. Faiz için ödenen rakamın yüksek olması, TİGEM'in içinde bulunduğu krizi gözler önüne serdi.

ÜRETTİĞİ BUĞDAYIN YÜZDE 24.3'Ü FAİZE GİTTİ

Ocak-Şubat döneminde ödenen bu faiz ile TİGEM'in 2014 yılı buğday üretiminin yaklaşık yüzde 24,3'ü faiz ödemesine gitmiş oldu.

TİGEM verilerine göre, 2014 yılı buğday üretimi, 238 bin 429 ton olarak gerçekleşmişti. Hükümet, buğday müdahale alım fiyatını 862 TL olarak açıklamıştı. Bu durumda bir hesap yapıldığında, TİGEM'in ürettiği buğdaydan elde ettiği gelirin yaklaşık yüzde 24,3'ünün faiz ödemesinde kullanıldığı görülüyor.

Faiz ödemelerinin bununla da sınırla kalmadığı kaydediliyor. Ödeme günü gelmemiş kredilerden dolayı da önümüzdeki dönemlerde de bankalara faiz ödenmeye devam edileceği belirtiliyor.

TİGEM ARAZİSİ ARMADA'YA SATILMIŞTI

Bilindiği üzere Ankara'nın gözde alış veriş merkezlerinden olan Armada'nın yanındaki TİGEM'e ait arazi de geçtiğimiz yıllarda Armada'ya satılmıştı. Armada, buraya ek bina yapmıştı. Bu satış işleminden dolayı da TİGEM'in bütçesinin bir süre karlı göründüğü ifade ediliyor.

Bilindiği üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, uzun yıllardır TİGEM'de Genel Müdür olan Mehmet Halis Bilden'i geçtiğimiz aylarda görevden almıştı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 08:26
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kalkınma Bakanlığına Müşavir
Kalkınma Bakanlığına Müşavir - 6 yıl Önce

Madem ki kötü yönetimden olan bir hadise, M. Halis BİLDEN i neden kalkınma bakanlığına müşavir atarlar? 6 senedir bu adam görevde idi, iş bu hale gelene kadar neredeydiniz? Sayın EKER bu durumun farkında değil miydi? Gerekenin yapılmadığı gibi sorumluları da ödül gibi yerlere atanıyor. Bu ne saçmalık?

Mahir unalin yanina mi gidecek
Mahir unalin yanina mi gidecek - 6 yıl Önce

Tarim bakanligindaki yetmedi git kultur bakanligina git. Bi de orayi ayni sekilde hallet gel.
Keyfine gore tayin yaptin. İnsanlari eylul ayina kadar bekleyton resil ettin. En cok kendini resil ettin şimdi.
Ozel kebacin bile vardi ne oldu

- 6 yıl Önce

tigemin bütün ihaleleri yolsuzluklarla dolu alım satımı işi ihaleye verir malzemeyi kendisi verir oradan rant sağlayan memuru amir yaparlar istediği yere ataması ve bir üst göreve getirilir ve bunlara hesap sorulmaz müfettiş gelir yemeye zıkımlanır gider yolsuzlukları örtbas eder çünkü onlarıda getiren hırsız olunca neyi denetleyecen

Tigem
Tigem - 6 yıl Önce

yetim hakkı yiyenlerin yetimleri bu dünyada ne çektiğini görsün yarabbi

- 6 yıl Önce

Kötü yönetimden kaynaklanıyorsa, yönetemeyip, kurumu zarara uğratanlara hesabının sorulması gerekir. 78 milyonun hakkı var. Kurumun hesapları incelenirken, zarara uğratanların şahsi ve de yakınlarının hesapları da incelenmeli. Ters orantı var mı bakılması gerekir.

vay be
vay be - 6 yıl Önce

kuruluşun eti ne budu ne bu kadar faiz olurmu önceki yorumlarda yazıyorlardıda inanmıyorduk bakalım daha neler çıkacak

Ödül mü ceza mı
Ödül mü ceza mı - 6 yıl Önce

Bir yerde yolsuzluktan yada başka birşeyler den bir zarar oluşuyorsa bu bir anda olmaz.sen açığını ne kadar kapatmaya çalışırsan çalış elbet ortaya çıkar. Ozkaynagi ekside olan yok olmaya mahkumdur.ve başarısız bir genel müdürü ödüllendirmek ayrı bir olay. Devletin her işletmesi yada kuruluşu halka hesap vermek zorundadır. Başaramadığı koltukta oturma, oluşturma. ..

Halis in ciftligi
Halis in ciftligi - 6 yıl Önce

Her yerde reklam yapiyordu, tigemi kurtaran adam diye.anlasilan reklam verdigi dergileri devletin parasiyla yuzlerce tane satin alip dergileri kar ettirmis. Çıkar bunlar halis aga ote tarafta


banner151