TARIMDAN HABER ÖZEL / Kamuoyundan gizlenen 2023 yılı canlı hayvan ve et ithalat bilgilerine Tarımdan Haber ulaştı!

Türkiye, 2023 yılında et fiyatları ile mücadele etmek için özel sektör ve devlet kurumları ile dört koldan canlı hayvan ve et ithalatı yaptı. Özel sektör ve devlet kurumlarının yaptığı toplam ithalat 1 milyar doları aştı. Ancak yapılan bu yoğun ithalata rağmen, vatandaşın rahat rahat et tüketememesi, izlenen politikalardaki çarpıklığı gözler önüne serdi. 

2023 yılında kasaplık hayvan ve et ithalatı ESK tarafından yapılırken, besilik hayvan ithalatı ise özel sektör tarafından gerçekleştirildi. 

ESK 2023 YILINDA CANLI HAYVAN VE ET İTHALATINDA YENİ BİR REKORA İMZA ATTI!

Angus sığır kesim fiyatı 330 liraya çıkarak et fiyatları yeni bir rekor kırdı! ESK'nın ithalat hamlesi de çözüm olmadı! Angus sığır kesim fiyatı 330 liraya çıkarak et fiyatları yeni bir rekor kırdı! ESK'nın ithalat hamlesi de çözüm olmadı!

Et ve Süt Kurumu, 2023 yılında canlı hayvan ve karkas et ithalatında yeni bir rekora imza attı. Kurumun yaptığı ithalatla ilgili bütün bilgiler kamuoyundan gizlenirken, Tarımdan Haber ESK’nın 2023 yılında yaptığı ithalatla ilgili bütün bilgilere gümrük verilerinden ulaştı.

ESK CANLI HAYVAN VE ET İTHALATINI HANGİ ÜLKELERDEN VE HANGİ FİRMALAR ÜZERİNDEN YAPTI?

ESK, hangi ülkeden kesimlik canlı hayvan ithal etti? Karkas ve kemiksiz et ithalatı hangi firmalar üzerinden yapıldı? Canlı hayvan ve et ithalatına Euro ve Dolar bazında kaç liradan yapıldı? Bu ithalatlara ne kadar döviz ödendi? ESK’nın yaptığı ithalatla ilgili kamuoyundan saklanan bütün bilgiler bu haberde… 

Sözde et fiyatlarının yükselmesini engellemek için yapılan yoğun ithalata rağmen, et fiyatlarının yükselmesi ithalattaki politikasızlığı gözler önüne sererken, 1 milyar dolarlık ülke kaynağının da yurt dışına transfer olmasına neden oldu.  

ESK, 2023 yılında özellikle kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında rekor kırarken, yapılan bu yoğun ithalatın da belli firmalar üzerinden yapılması dikkat çekti.

ESK GÜNEY AMERİKA’DAN 58 BİN 249 BAŞ KASAPLIK HAYVAN İTHAL ETTİ!

ESK, 2023 yılında en yoğun kesimlik hayvan ithalatını Güney Amerika’dan yaptı. Uruguay ve Brezilya’dan toplam 58 bin 249 baş kesimlik hayvan ithal edilirken, 3,39 dolar/kg’dan yapılan bu ithalata toplam 88 milyon 458 bin 497 dolar ödendi. Uruguay ve Brezilya’dan yapılan kasaplık hayvan ithalatının tamamı JAWAN SA Firması üzerinden gerçekleştirildi.  

AVRUPA’DAN 17 BİN 851 BAŞ KASAPLIK HAYVAN İTHAL EDİLDİ!

ESK yine Avrupa’dan ise 17 bin 851 baş kasaplık hayvan ithal ederken, bu ithalata da 3.80 dolar/kg’dan toplam 46 milyon 740 bin 533 dolar ödendi.

KASAPLIK HAYVAN İTHALATI AVRUPA’DAN TEK BİR FİRMA ÜZERİNDEN YAPILDI!

ESK, 2023 yılında Avrupa’dan kasaplık hayvan ithalatını Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Romanya’dan yaptı. En yoğun ithalatı ise Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya’dan yaparken, Avrupa’dan kasaplık hayvan ithalatının tamamı Koletich Attila firması üzerinden yapıldı.

ESK POLONYA, FRANSA, BOSNA HERSEK VE ROMANYA’DAN TOPLAM 32 BİN 378 TON KARKAS VE KEMİKSİZ ET İTHAL ETTİ!

ESK, kasaplık hayvan ithalatının dışında Avrupa’dan yine yoğun bir şekilde karkas ve kemiksiz et ithalatı da yaptı. Karkas ve kemiksiz et ithalatı en yoğun Polonya’dan gerçekleştirilirken, bu ülkenin dışında Fransa, Romanya ve Bosna Hersek’ten de karkas ve kemiksiz et ithal edildi. 2023 yılında bu dört ülkeden karkas ve kemiksiz et ithalatının toplamı 32 bin 378 ton oldu.

Polonya’dan 23 bin 56 ton karkas et, 2 bin 172 ton ise kemiksiz et ithalatı yapıldı. Polonya’dan yapılan 23 bin 56 ton karkas et ithalatının tamamı yine tek bir firma (SICILIANI SPA) üzerinden gerçekleştirildi. Fransa’dan 6 bin 180 ton karkas ithalatı yapılırken, Bosna Hersek’ten ise 806 ton kemiksiz et ithal edildi. Romanya’dan ise sadece 164 ton karkas et ithal edildi.  

ESK KEMİKSİK VE KARKAS ET İTHALATINA TOPLAM 203 MİLYON 594 BİN DOLAR ÖDEDİ!

ESK, 2023 yılında Polonya, Fransa, Bosna Hersek ve Romanya’dan yaptığı 32 bin 378 ton karkas ve kemiksiz et ithalatına toplam 203 milyon 594 bin dolar ödedi.

KARKAS VE KEMİKSİZ ET ÜLKELERE GÖRE FARKLI FİYATLARDAN İTHAL EDİLDİ!

İthal edilen karkas ve kemiksiz etin kilogram fiyatı da ülkelere göre değişiklik gösterdi. Kemiksiz et Polonya’dan 7,55 dolar/kg’dan ithal edilirken, Bosna Hersek’ten 7,77 dolar/kg’dan ithal edildi. Yine karkas et Polonya’dan 5,96 dolar/kg’dan ithal edilirken, Fransa’dan ise 6,88 dolar/kg’dan ithal edildi.

ESK, kasaplık canlı hayvan, karkas ve kemiksiz et ithalatının yanı sıra Avrupa’dan 1074 başta besilik hayvan ithalatı gerçekleştirdi.

ESK 2023 YILINDA ET VE CANLI HAYVAN İTHALATINA 340 MİLYON 388 BİN DOLAR ÖDEDİ

Yapılan ithalatları hepsi üst üste konulduğunda ESK, 2023 yılında toplam 340 milyon 388 bin dolarlık ithalat gerçekleştirdi.

ÖZEL SEKTÖR VE TİGEM BESİLİK HAYVAN İTHALATINA TOPLAM 695 MİLYON 438 BİN DOLAR ÖDEDİ!

ESK’nın yaptığı bu yoğun ithalatın yanında özel sektör tarafından da Güney Amerika ve Avrupa’dan toplam 576 bin 400 baş besilik hayvan ithalatı yapıldı. Özel sektör tarafından yapılan besilik hayvan ithalatına ise toplam 695 milyon 438 bin dolar ödendi.

TİGEM ŞİLİ’DEN 5 BİN 106 BAŞ BESİLİK HAYVAN İTHAL ETTİ!

2023 yılında yapılan besilik hayvan ithalatında en dikkat çeken nokta ise damızlık üretimiyle ön plana çıkan TİGEM’in Şili’den toplam 5 bin 106 baş besilik hayvan ithal etmesi oldu. TİGEM, Şili’den ortalama kg fiyatı 3,91 dolardan ithal ettiği 5 bin 106 baş besilik hayvan ithalatına toplam 4 milyon 859 bin dolar ödedi.

TÜRKİYE 2023 YILINDA CANLI HAYVAN VE ET İTHALATINA TOPLAM 1 MİLYAR 35 MİLYON DOLAR ÖDEDİ!

ESK, özel sektör ve TİGEM tarafından yapılan canlı hayvan ve et ithalatının Türkiye’ye toplam faturası ise tam 1 milyar 35 milyon dolar oldu.

Hayvan Ithalatı-2