Ziraat Mühendisleri Odasından gübreyle ilgili çarpıcı iddia: Dolardaki artıştan dolayı DAP ve Üre satışları donduruldu!

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, gübrede DAP özelinde son bir ayda fiyatların yüzde 14 arttığına dikkat çekerek, "Gübretaş dahil, gübre fiyatlarının dolara bağlı artışı nedeniyle DAP ve üre dahil satışların dondurduğu bir süreçte yaşıyoruz" dedi. 

Ziraat Mühendisleri Odasından gübreyle ilgili çarpıcı iddia: Dolardaki artıştan dolayı DAP ve Üre satışları donduruldu!
banner200

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Cumhuriyet Gazetesine yaptığı değerlendirmede çiftçinin üretime devam etmek için kredi çekmek zorunda kaldığını belirtti. Gübre piyasası ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulunan Suiçmez, gübre fiyatlarının dolara bağlı artışı nedeniyle Gübretaş dahil DAP ve ürenin satışlarının dondurulduğu bir süreç yaşandığını kaydetti. 

GÜBRETAŞ DAHİL SATIŞLARIN DONDURULDUĞU BİR SÜREÇTE YAŞIYORUZ 

Suiçmez, şunları kaydetti: “2016- 2020 aralığında ilaç yüzde 24, gübre yüzde 32.5, tohum yüzde 36, mazot yüzde 48, elektrik yüzde 56 arttı. Gübretaş dahil, gübre fiyatlarının dolara bağlı artışı nedeniyle DAP ve üre dahil satışlarını dondurduğu bir süreçte yaşıyoruz. Gübrede DAP özelinde son bir ayda artış yüzde 14 düzeyinde. Yüksek maliyetlere rağmen tarımsal destekler hem yetersiz hem de yıllardır geç açıklanıp, geç ödeniyor. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi, çiftçinin daha fazla gelir elde etmesi sağlanmalı”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 18:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aidatçı Odalar
Aidatçı Odalar - 1 yıl Önce

Memlekette panik havası için söylemeyeceğiniz yalan yok. Siparişini veren malını alıyor. Yalanınızda boğulun. Aidat almaktan başka birşey yapmıyorsunuz. Çiftçinin elektrik, sigorta, mazot problemlerine kafa yorsanıza.

ADEM BABA
ADEM BABA - 1 yıl Önce

Yanıltıcı açıklama yapmayın evvelsi gün Üre ve kompoze aldım hemde biryıllık ihtiyacımı kooperatif yetkilileri DAP almamı israrla istediler almadım.İlk defa hesabıma geldi Tarım kredi den gübre aldım.Siz ne iş yapıyorsunuz Türk tarımı için onu açıklayın.Sadece yeri geldimi basın açıklaması yapan aidat alan meslek odasısınız.

Umurla onur
Umurla onur - 1 yıl Önce

Detayına girmeden, gübre yılların sorunu. Piyasayı dengelesin diyede Gübretaş gibi yarı resmi bir kuruluş var. Hatta bu kuruluşa devletin teşvik ve kamu bankalarının kredi vermesiyle Razi gibi bir tesiste kazandırıldı İran'da. Peki nedir Gübretaş'ın durumu, nasıl idare olunur bu çiftçinin yanında olması gereken kuruluş? Uzatmadan söyleyelim: Başında kimya sektörünü bilmeyen muhasebeci bir genel müdür, hepsi bir yerlerden alolu bir yığın beyaz yakalı idareci, iki milyar lirayı bulan kredi borcu daha geçen yıl yapılan 300 milyon liranın üzerinde zarar, Tkk genel müdürünün dünürü kontenjanından atanan lise mezunu yönetim kurulu üyesi ve işsiz kalan eski milletvekilleri! Son bir not daha: Bunlara çare bulması gereken Fahrettin Poyraz Teknofest katılımcılarına 1000 tablet hediye edeceğini açıklıyor. Yapması gereken kendinin ve yardımcılarının bir aylık gelirlerini bağışlamak olmalıydı halbuki. Bayraktar ve Albayrak'a selam etmek yerine dişe dokunur hizmet vermek kimsenin umuru değil.

Aloo
Aloo @Umurla onur - 1 yıl Önce

İş vermediler doğru! Alo dedirt, yoksa olmaz dediler

Enteresan
Enteresan @Umurla onur - 1 yıl Önce

Mesajı yazan arkadaş, ne oldu Gübretaş ta iş vermediler mi? Sizin gibiler kaos olsun, çarşı karışsın belki birşey elde ederiz diyenler ve maalesef çıkarları için memleketin yanmasına rıza gösterirsiniz. Gübretaş çiftçinin sığınacağı liman, herkesin kendini hizaladığı çizgidir. Çiftçi kızar, köpürür ama gözü gibi bakar Gübretaşa. Sadece siz buralardan çamur atarsınız. Ama tutmamıştır, tutmayacaktır. Yalanlarla idarenin değiştiği dönemler geçmiştir. O çamur attığın alo diyerek işe giriyor dediğin Gübretaş çalışanları tecrübelerinin zekatını verse yüz senede ulaşamazsın.

sabir
sabir - 1 yıl Önce

arazide sahada simdiye kadar hiç olmayan oturduklari yerde oda baskanligi yapan asparagas ve spekulatif algi olusturan zavallilarin duzmecesidir. git gubreni al veya nereye gittinde sana dap yok dediler. yalan soylerken yuzunuzde mi kizarmiyor..

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Bunların yaptığını hiç bir vicdan kaldırmaz. Allah'ın dan bulsunlar.

Bayii
Bayii - 1 yıl Önce

Gübretaş bayilerine gübre satışı kapalı yada kısıtlı,tüccarlar tkk lardan hübre alıyor. Çiftçi gübreyi daha düşük fiyata bozdurup bayiye satıyor. Tkk lar seyrediyor. Yöneticiler herzamanki gibi 3 maymunu oynuyor. Ne güzel memleket, çiftçi batıyor, tkk ler zararda, fırsatçılar avucunu sıvazlıyor.

Wahey
Wahey - 1 yıl Önce

Garibim a haber izleyicileri ülke süt liman.siz TÜİK enflasyonuna inanın,dolar yalan, gerçek olan TÜİK haydi hep beraber tekbiiiiiiir

Ense
Ense @Wahey - 1 yıl Önce

Bu ırk at gözlüğü takmış a haberden başka görmez

sedat
sedat - 1 yıl Önce

gübre şuan kaç lira bilen yazsın

Ceysın
Ceysın @sedat - 1 yıl Önce

Bilmiyor amdat sen yazsana


banner151

banner251