Tarım Kredi mağduru çiftçiler Kayseri'den seslerini duyurmaya çalıştılar

Tarım Kredi Kooperatifleri ve bankalara olan borçları nedeniyle haciz baskısı altındaki çiftçiler bu kez Kayseri’den seslerini duyurmaya çalıştı.

Tarım Kredi mağduru çiftçiler Kayseri'den seslerini duyurmaya çalıştılar
banner200

ANKA'nın haberine göre, Türkiye’nin farklı illerinden Kayseri’ye giden çiftçiler Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaparak taleplerini dile getirdiler. Çiftçilerin sokağa çıkıp "açız" diye bağırmak zorunda kaldığını belirten çiftçiler, "Topraktan kopmak istemiyoruz" dediler.

Meclis’ten geçen yapılandırma yasasına çiftçi borçları dahil edilmeyince tarlaları, traktörleri, hayvanları haczedilen çiftçiler, geçen hafta Başkent’te, TBMM’nin önünde sıkıntılarını anlatmak istemiş, ancak polis eskortları eşliğinde Ankara’dan çıkarılmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, haciz ve takip işlemlerini 31 Mart 2021 tarihine kadar durdurmasına karşın çiftçiler bu süre içinde borçlarının faiz nedeniyle daha da artacağını belirterek eylemlerini sürdürüyor.

Kayseri, Sivas, Nevşehir, Yozgat, Niğde, Amasya, Malatya gibi farklı illerden gelen çiftçiler Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda kürsü kurarak başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere yetkililere seslendi. Çiftçilere CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da destek verdi.

Eylem sırasında meydanda, “Çiftçinin karnını yarmışlar kırk tane gelecek yıl çıkmış. Elleri nasır tutan çiftçilerimizi küstürmeyin sayın Cumhurbaşkanımız” yazılı pankartlar açıldı. Eylem sırasında çiftçi Halim Ahmet Kurnaz sıkıntılarını kürsüden mani okuyarak da dile getirdi.

Eylemde kürsüye çıkan Kayseri Bünyanlı patates üreticisi çiftçi Mehmet Işık tefecilere borcu olduğunu belirterek şunları söyledi:

Tüccarı musallat ettiler: Çiftçinin borcunun ödenmesinin şartları, yapılandırmadan, borçların ertelenmesinden geçmez. Devlet, benim veya sizlerin borçlarını yapılandırsa, ne yapabiliriz? Seneye ödeme imkânımız yok. Şimdiye kadar bu devlet bizim ürettiğimiz mahsulü soyuyor. Ucuza aldığından biz bu duruma düştük. Benim elimde şu an 1500 ton patates var. Tüccarı çiftçinin başına musallat edersen, bugün patatesin kilosunu bin liraya ben üretiyorum 600 liraya alıcı yok. Ben de çöktüm.

Evime ekmek bulamıyorum: 1.5 milyon benim de borcum var, kime var? Tefeciye borcum var. Biz çiftçiler hep tefecilere bulaştık arkadaşlar. Sadece bizim kooperatife olan borcumuz ertelenmeyle bu çiftçinin bütün borçlarını silse dahi ayakta duramaz. Buna çözüm fiyat istikrarı olacak. Benim ürettiğim malı tarlada değerinden alacak… Ben 10 kuruşa razıyım yeter ya… Dört tane çocuğumla çalışıyorum. İşçi bile çalıştırmıyorum evime ekmek bulamıyorum. Aynı zamanda AK Partinin ilçe belediye meclis üyeliğini yaptım.”

“Çiftçiler sokağa dökülüp ‘açım’ diye bağırıyor”

Amasya’dan gelen çiftçi Ömer Sarı da eylemdeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle seslendi:

“İstediğimiz şey Cumhurbaşkanı’mızın iki dudağının arasında. Bize, ‘Çiftçiler size de bir yapılandırma yaptık’ dese biz de güzelce gideriz işimizin başına… Herkes domatesini diker, buğdayını eker, ineğine bakar, malına bakar, doğru mu? 50 yaşındayım bu zamana kadar çiftçilerin sokağa dökülüp de ‘açım’ diye bağırdığını duymadım. Biz sokaklar da bu eylemleri yapmaya utanıyoruz ya… Bu torba yasadan çiftçiler de neden çıkarıldı şaşırdık yani…”

“Dördüncü maaşını almak için bu koltuktalar”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise yasa gereği tarım ekipmanlarının haczedilemeyeceğine dikkat çekti. Arık, “Ama Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin traktörlerini haczediyor. Tarım Kredi’nin başında eski bir AK Parti Milletvekili bulunmaktadır. Bunlar çiftçilerin sorunlarını çözmek için bu koltukta değiller 3’üncü hatta 4’üncü maaşlarını almak için bu koltuklardalar” dedi.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer de ülkeyi yönetenlerin pandemi kurallarını dahi hiçe sayarak sazlı sözlü eğlence yaptıklarını savunarak, “Türkiye’nin gerçekleri ile sarayın gerçekleri bir değil. Patates ve soğan üreticileri ürünlerini satamadıkları için yollara döküyor” dedi.

Eylem için Kayseri Pınarbaşı ilçesinden gelen çiftçi İsmail Cingöz sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

Faizler altında eziliyoruz. Biz üretmek istiyoruz. Başka da işimiz yok. Ama borç altındayız. Faizlerin makul oranda silinip, taksitlendirilmesini istiyoruz. Biz bu ülkeye çiftçilik yaparak memur yetiştirdik. Biz topraktan kopmak istemiyoruz. Bizim borçlarımızı taksitlendirsinler. Biz sonuç alana kadar bu eylemlerimiz devam edecek… “

Sivaslı çiftçi Başar Yıldırım: Türkiye’nin dört bir yanından organize olduk. Önce Ankara’ya gittik. Şimdi de hep beraber Kayseri’de toplandık. Biz devletten kredi ve bankalara olan borçlarımızın faizlerinin silinerek 5 taksite bölünmesini istiyoruz.

Merzifon’dan gelen çiftçi Sadık Turan: Yurtdışından ithal edilecek olan arpa, buğday olmak üzere ürünlerin gümrük vergileri nisan ayına kadar uzatıldı. Bu demektir ki ‘Türk çiftçisinin topraktan elini çeksin’ demektir. Biz topraklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 12:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Koltukkkk
Koltukkkk - 10 ay Önce

Tarım Kredi idarecilerinin umurunda bile değisiniz. 1 milyonluk makam aracı, 300 bin lirayı aşkın aylık ve şimdide milyar dolarlık madencilik işi ile ilgili hevesler. Yönetim Kurulu bile 100 bin liradan aşağısına bakmaz. Yakınlara yüksek maaşlı iş, iş aryan vekillere Atm'den binlikler, olay budur. Çiftçi orasını burasını yırtsın dursun. Ne Bakanlığa nede Külliyeye Tkk idarecileri çiftçinin sorunları ve çözüm yolları diye tek satır bir talepte bulunmuşlarmı? Cevap hayır. İsteyen değil, isteneni yerine getiren koltukta kalır.

Gerçekçi
Gerçekçi @Koltukkkk - 10 ay Önce

Nasrettin hoca misali dostlar. Tamam tkk şöyle böyle de her ihtiyacını alıp çoluğuna çoçuğuna yedirip sonra borcunu ödemeyenin hiç mi suçu yok

Nasıl anlamalıyız?
Nasıl anlamalıyız? @Koltukkkk - 10 ay Önce

Kaynak sorunu var ve hemen Kalkınma Bankası haberleri yayıldı ve yalanlandı. Çok geçmeden bu işin kredi bulabilecek, para koyabilecek ve siyasete yakın bir ortakla yapılacağını duyarız. İki yıla kadar bulunan madenin işletmeye başlanacağı söylenmişki buda Fahrettin beyin iki yıldan önce gitmeyeceğinin işaretidir. Ortaklık şartları ne olur, kim ne pay alır, çiftçiye 1 liralık bile katkısı olurmu onuda görürüz. Bu kadar paranın olduğu yerin rahat bırakılmayacağını ise rahatlıkla söyleyebiliriz. Yem fabrikasında bile 20 milyon diye açıklanmak zorunda kalan, ancak bunun çok üzerinde olduğu bilinen yolsuzluk, hayvancılık dosyası, lidaş çankırı, Tanet ortak kart, Tarkim, Tk Birlik vs Gönül huzuruyla şunu diyecek tecrübeleri var: Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.

Koltukları ev koltuğu olmuş
Koltukları ev koltuğu olmuş @Koltukkkk - 10 ay Önce

Dedikleriniz o kadar doğruki eksiği bile var

Galerici bicer
Galerici bicer - 10 ay Önce

Sayin cumhurbaskanim AKP oyu ciftciler veriyor ic anadolu seslerini duyalim onlari magdur etmeyelim brokatlar tefeciler oy vermiyor ciftcilerin yaninda olalim

Ömer
Ömer - 10 ay Önce

Çifçi kardeşlerim bizler katarlı değilizki bizi DÜŞÜNEN OLSUN

Çifçi
Çifçi - 10 ay Önce

Allah yardımcımız olsun bizi bu duruma düşürenlerin Allah belasını versin

konusmak icin konusan
konusmak icin konusan - 10 ay Önce

4 kisilik bir ekip var mesela. hepsi birbirine kefil olmus. hepsi icralik. ama nasil tek kurus odeme yapmamislar. kalkmis faizler diorlar. kac yapilandirma gecmis odeme yok. ziraatten denizden cekmisler. orda bir tanesi suan. hak aramaya giden insanmis sordugunda. yuzde 1 ode 100 yilda ode desen onu bile odemeyecek insanlar var. bunlar ciftcileri temsil edemez. gecen sene piyasada 90 tl olan yemi 70 tl ye aldiniz. tk de mal bitince 20 tl fazlasina diger bayilerden gubre aldiniz. tk olmasa piyasada nasil ureteceksiniz nasil... yillik kredi faizleri bankalarin bile yuzde 25 olmusken suan 13.5 le kredi kullaniyor ciftcimiz. ne desek bos.

Orhan baba
Orhan baba - 10 ay Önce

Devlet elini uzatsın artık bu milletin efendisine

GERÇEK ÜRETİCİ GERÇEK ÇİFTÇİ
GERÇEK ÜRETİCİ GERÇEK ÇİFTÇİ - 10 ay Önce

BÜTÜN TÜRKİYE TUTTURMUŞ ÇİFTÇİ BORÇLARI TARIM KREDİ MAĞDURU BİZLERDE TARIM KREDİDEN ZİRAATTAN KREDİ KULLANIYORUZ BİZ BORCUMUZU NEDEN ÖDÜYORUZ DA AZINLIK OLAN KREDİ KULLANIN ÇİFTÇİLERİN %2 Sİ NEDEN BORÇ ÖDEMİYOR ALIŞMIŞLAR BORÇLARINI SİLDİRMEYE DEVLETE SÜREKLİ KANBUR. İNCELEYİN BAKIN YILLARDAN BERİ AYNI KİŞİLER KÖYLÜLER BUNLARIN KİMLER OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYOR HER KÖYE GİDEN SORUN PARMAKLA GÖSTERİR BUNLARI YA BİR ÇIKAR YA İKİ BAŞKA YOKTUR NE YAZIK Kİ MANGALDA DA KÜL BIRAKMAZLAR MEDYADA BUNLARIN PEŞİNE DÜŞER GİDER GERÇEKLERİ GÖRÜN LÜTFEN ÜRETİCİNİN DAHA ÇOK PROBLEMLERİ VAR BUNLARA BAKIN

Niyazi   çağman
Niyazi çağman - 10 ay Önce

Fayız silin sin 5 yılında odemistiyoruz


banner151

banner251