Aylardır borç yapılandırılması beklentisi içinde olan icralık çiftçiler, Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya gelerek sesini duyurmak istedi. Ancak emniyet güçleri Ankara girişinde bütün şüpheli araçları durdurarak, eylem için Başkent’e gelen çiftçilerin Ankara’ya girişine izin vermedi. Ankara’ya girmeyi başaran çiftçiler Meclis’in önünde toplanırken, bu çiftçilerin de oturma eylemi yapmasına izin verilmeyerek eskortlar eşliğinde Ankara’nın dışına çıkarıldı.

ÇİFTÇİLER ANKARA DIŞINA ÇIKARILARAK AÇIKLAMA YAPTILAR 

Adana Ziraat Oda Başkanları İsyanda: Biz üretmezsek ülke aç kalır Adana Ziraat Oda Başkanları İsyanda: Biz üretmezsek ülke aç kalır

Çiftçiler, Kayaş yolunda toplanarak, burada basın açıklamasını yaptılar. Kayaş yolu üzerinde yapılan basın açıklamasına bazzı milletvekilleri de destek verdi. Borç yapılandırılması yapılmaması durumunda borçlu çiftçilerle kefillerin bir birlerine gireceklerini ve çok zor günler yaşadıklarını belirterek, “ana borçlarımız yüksek faizlerden dolayı ikiye, üçe katlanmış durumda, biz bu borçları nasıl ödeyeceğiz? Traktörlerimiz haczedildi. Bu şartlarda nasıl üretim yapacağız” diyerek yetkililere seslendiler.