Tarım Kredi'de kirli ve gizemli ilişkilerde VARAN 3! Çiftçi kuruluşuna çökmüşler!

Türkiye tarımda zor günler geçirirken, ülkenin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri ise bırakın çiftçiye hizmet etmeyi büyük bir çökme operasyonu ile resmen yağmalanıyor. Yusel İnşaat'tan sonra yeni bir paravan şirket daha ortaya çıkarken, bu paravan şirketle de Tarım Kredi'deki vakıf binasına çökmüşler!

Tarım Kredi'de kirli ve gizemli ilişkilerde VARAN 3! Çiftçi kuruluşuna çökmüşler!
banner282

Tarım Kredi Kooperatiflerinin hukuksuz genel müdürü Fahrettin Poyraz, paravan şirketler üstünden Tarım Kredi’yi nasıl yağmaladığı resmen belgelenirken, Devlet Denetleme Kurulu denetçilerinin Tarım Kredi Kooperatiflerinin dışında İRİS Akademi’nin ortaklarından Adnan Yüce ile Abdullatif Beyberk Uysal’ın GÜBRETAŞ hisseleri ile ilgili inceleme ve soruşturma yapması, ‘Tarım Kredi’de Gizli Kasa’ iddialarını gündeme getirdi. 

YUSEL İNŞAAT'TAN SONRA BU SEFER BESA EĞİTİM! DAHA KAÇ TANE PARAVAN ŞİRKETİNİZ VAR?

Tarım Kredi Kooperatiflerinde, Yusel İnşaat'tan sonra yeni bir paravan şirket daha ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu paravan şirketin sahibinin de yine İris Akademi'nin bir çalışanı olması dikkat çekti. Yusel İnşaat ile hem Tarım Kredi Market çalışanları üzerinden büyük bir rant elde edilirken, hem de Fahrettin Poyraz'ın yarı hissesi eşine ait olan bina Tarım Kredi Kooperatiflerine kiraya verilmişti. Ortaya çıkan yeni paravan şirketle ise Fahrettin Poyraz’ın gizli ortağı olduğu düşünülen İRİS Akademi’nin kiracı olarak kullandığı ve Tarım Kredi Kooperatifleri Memurları Emekli Sandığı Vakfına ait Kızılay GMK Bulvarı üstündeki 7 katlı bina satın alındı. 7 katlı binayı satın alan BESA Eğitim şirketinin sahibi Emrah Yılmaz'ın İris Akademi'nin maaşlı çalışanı olması dikkat çekerken, bu şirketin Poyraz’ın yarı hissesi eşine ait olan o meşhur binada kurulması ise yolsuzlukta nasıl bir çağ atladıklarını gözler önüne serdi.

180 BİN LİRALIK MAAŞ BİLE YETMİYOR!

Tarım Kredi'nin hukuksuz genel müdürü Fahrettin Poyraz'a 180 bin liralık maaş bile yetmiyor! Çiftçi kuruluşunda Yusel İnşaat'tan sonra yeni bir paravan şirket daha ortaya çıktı. Bu sefer Fahrettin Poyraz'ın kurucu ortağı olduğu şirketin maaşlı çalışanı, Poyraz'ın eşine ait olan binada kurduğu şirketle Tarım Kredi vakfına ait 7 katlı binayı satın almış! 

ÇİFTÇİ ÜSTÜNDEN ÜLKE TARIMINA OPERASYON ÇEKİYORLAR! 

Türkiye, tarımsal üretimde zor günler geçirirken, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinde ortaya çıkan paravan şirketler, kirli ve gizemli ilişkiler ile Gizli Kasa iddiaları çiftçi üstünden ülke tarımına nasıl bir operasyon yapıldığını da tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi’nin hukuksuz Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın Milli Gazete’den neden bu kadar rahatsız olduğu ortaya çıktı! Milli Gazete’nin haberlerine toplu halde belli hakimler üzerinden hukuksuz bir şekilde erişim engeli ve tekzip kararları aldırılırken, Fahrettin Poyraz’ın resmen çiftçi kuruluşunu paravan şirketler üzerinden yağmaladığı gün yüzüne çıktı. Milli Gazete, öyle yeni bilgi ve belgelere ulaştı ki, bundan önce ortaya çıkan skandallar bile bunun yanında hafif kalıyor. 

VAKIF BİNASI BÜTÜN KİRLİ İLİŞKİLERİ DEŞİFRE ETTİ! 

Mülkiyeti Tarım Kredi Kooperatifleri Memurları Emekli Sandığı Vakfına ait, GMK Bulvarı üstündeki 7 katlı binanın satışı ve sonrasında ortaya çıkan bilgiler bütün kirli ve gizemli ilişkileri deşifre etti. Vakıf binası 2019 yılında satılırken, binanın satış ilanı da ‘ilan.gov.tr’de yayınlanıyor. Buraya kadar her şey normal ancak ihalede binayı satın alan firma ile firmanın sahibi ve firmanın kurulduğu adres, bütün kirli ve gizemli ilişkileri deşifre ederken, çiftçi kuruluşunun da paravan şirketler üstünden nasıl yağmalandığını gözler önüne serdi.

VAKIF BİNASINDA DA KARŞIMIZA YİNE İRİS AKADEMİ ÇIKIYOR!

Tarım Kredi Marketlerde çalıştırılan market çalışanların kiralandığı YUSEL İnşaat’da olduğu gibi, vakıf binasını da yine İRİS Akademi’de maaşlı çalışan Emrah Yılmaz tarafından 2 Nisan 2019’da kurulan BESA Eğitim şirketi alıyor. 

ŞİRKETİN MAAŞLI ÇALIŞANI VAKIF BİNASINI SATIN ALARAK ÇALIŞTIĞI ŞİRKETE KİRAYA VERİYOR! 

Fahrettin Poyraz’ın resmiyette hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen 2013’de kurucu ortağı olarak açılışını yaptığı İRİS Akademi’nin maaşlı çalışanı Emrah Yılmaz’ın BESA Eğitim şirketini kurarak Ankara’nın en işlek bulvarlarından olan GMK üstündeki 7 katlı değerli binayı Tarım Kredi’nin açtığı ihaleye girerek alıyor ve bu binayı maaşlı çalıştığı İRİS Akademiye tekrar kiraya veriyor. 

BESA ŞİRKETİ FAHRETTİN POYRAZ’IN YARI HİSSESİ EŞİNİN ÜSTÜNDEKİ BİNADA KURULUYOR! 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin paravan şirketler üstünden nasıl yağmalandığını net bir şekilde ortaya koyan belge ise BESA Eğitim şirketinin kurulduğu adres oldu. Vakıf binasını satın alan BESA Eğitim şirketi, Fahrettin Poyraz’ın yarı hissesi eşine ait olan Ümitköy’deki o meşhur binada kuruluyor. Bilindiği üzere bu bina yine İRİS Akademinin eski çalışanı Mehmet Uslu tarafından kurulan YUSEL İnşaat tarafından Poyraz’ın eşinden satın alınarak, Tarım Kredi Kooperatiflerine kiraya verildiği ortaya çıkmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri Memurları Emekli Sandığı Vakfına ait 7 katlı binayı satan alan BESA Eğitim şirketinin, Poyraz’ın gizli ortağı olduğu düşünülen İRİS Akademinin çalışanı tarafından kurulması ve şirketin yine Poyraz’ın yarı hissesi eşine ait binada kurulması, Poyraz’ın yolsuzlukta artık çağ atladığını belgeleri ile ortaya koyuyor. 

ALTTAKİ DÜKKÂNI DA BESA EĞİTİM ALDI!  

Diğer yandan vakfa ait 7 katlı bina 2019 yılında satılırken, alttaki mağazanın satışı ise 2021 yılında yapıldı. Yine alt kattaki bu mağazayı da BESA Eğitim alırken, bu mağazanın satışı ile ilgili bir duyuru ve ilanın yapılmaması da dikkat çekti. 

BESA’NIN SATIN ALDIĞI VAKIF BİNASINDA İRİS AKADEMİ KİRACIYDI! 

Fahrettin Poyraz’ın gizli ortağı olduğu düşünülen ve Tarım Kredi Kooperatiflerine 2020 Aralık ayına kadar iş sağlığı eğitimi hizmeti veren İRİS Akademi, söz konusu Vakıf binasında kiracı olarak bulunuyordu. Ancak BESA Eğitim’in vakıf binasını satın almasıyla birlikte dolaylı olarak binanın sahibi oldu. 

İHALE EDEN KENDİLERİ SATIN ALANLAR KENDİLERİ!
Vakıf binasının satışıyla ilgili ortaya çıkan skandal belgeler, Tarım Kredi Kooperatifleri Memurları Emekli Sandığı Vakfına ait binaya nasıl bir çökme operasyonu yapıldığını gözler önüne serdi. 

İRİS AKADEMİNİN ORTAKLARI KİM?

Peki, çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin paravan şirketler üstünden yağmalanmasında sürekli gündeme gelen İRİS Akademi’nin sahipleri kim? Her ne kadar Fahrettin Poyraz’ın resmiyette bu şirketle bir bağlantısı görünmese de kirli ve gizemli ilişkiler, gizli ortağı olduğuna dair ciddi şüpheleri ortaya koyuyor. Resmiyette ise Adnan Yüce ve Abdullatif Beyberk Uysal görünüyor. Ortaya çıkan kirli ve gizemli ilişkiler, İRİS Akademi’nin sahibi olarak görünen Adnan Yüce ve Abdullatif Beyberk Uysal’ın da Tarım Kredi Kooperatifleri ve bağlı iştirakleri ile ilişkilerinin sorgulanmasını gündeme getirdi.  

FAHRETTİN POYRAZ’IN GİZLİ KASASI BUNLAR MI? 

İRİS Akademi, YUSEL İnşaat ve BESA Eğitim şirketleri arasındaki kirli ilişkiler, Fahrettin Poyraz’ın gizli kasası bu şirket sahipleri mi sorusunu gündeme getirdi. 

DEVLET DENETLEME KURULU DENETÇİLERİ GÜBRETAŞ HİSSELERİNDE GİZLİ KASAYI BULMAYA ÇALIŞIYOR! 

Tarım Kredi Kooperatiflerinden denetlemelerini sürdüren Devlet Denetleme Kurulu Denetçilerinin özellikle GÜBRETAŞ hissesindeki işlemlerden dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilgili hiçbir alakaları olmamasına rağmen İRİS Akademi’nin ortakları olarak görünen Adnan Yüce ve Abdullatif Beyberk Uysal ile ilgili inceleme ve soruşturma yapmaları dikkat çekerken, gizli kasa iddialarını da anlamlı hale getirdi.

PARAVAN ŞİRKET ÜSTÜNDEN ZEYTİN YAĞI FABRİKASI ALINDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Yine paravan şirket üstünden Ayvalık’ta büyük bir zeytin ve zeytinyağı fabrikası alındığı ortaya çıkmıştı. Tarım Kredi’nin zeytin ve zeytinyağı fabrikası bulunmasına rağmen paravan şirket üstünden yağ fabrikasının alınması anlamlı bulunmuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 13:18
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arpa buğday geç olur.
Arpa buğday geç olur. - 7 ay Önce

Arpa buğday da çıkmasın Gübretaş hissesini 4-5 liralardan toplayanların içinde ve velinimetlerinin ateşe el sokmadığu yerlerde maşası olmasın sakın! Vakfın Gübretaş hisselerini kaynak ihtiyacı yokken 35 liradan satan yöneticilerin sebepleri neydi acaba? Bursa'da Gübretaş hissesinden 2,5 milyar Tl'lik servet edinenlerle ilişkileri nedir? Varlık Fonu'na değil, şahıslara kazandıranlarla bu Devlet'in sorunu olmalıdır ve Devlet varlığını ve kudretini burada göstermelidir.

Ergeç
Ergeç @Arpa buğday geç olur. - 7 ay Önce

Keşke olan bitenlerin medyaya düşmesini engellemeye çalışmak yerine, duyulmasını istemediğin şeyleri hiç yapmasaydın. Allah'ın duyduğunu biz duyup bilmesek ne çıkar sonuçta! Dünyalığınızı düzelttiniz belki, lakin haber konularına bakılınca ahiret hesabınız kolay olmayacak gibi. Umurunuzdamı, bilmiyorum ama yazılanlardan utanıyorum. Ak Parti'ye oy veren çiftçi kesiminin de yapılanlardan hoşnut olmayacağından eminim. Ciddi oy kaybının sebepleri arasına zatı alinizin adını da kolayca yazabiliriz. Ekibiniz kimliğinizin ve bilginizin de göstergesidir ve emanet ve ehliyetin gözetilmediğini görmek zor değil. Gitmeniz değil, bağımsız yargı önüne de çıkmsnızın gerekli olduğunu düşünüyorum ve oluşturduğunuz bunca öfke ve nefret bunun ergeç olacağını söylüyor.

Kösele
Kösele @Arpa buğday geç olur. - 7 ay Önce

Pavyon işinde para olduğunu duysalar, birinin üzerine şirket kurdurup, personele de oradan fatura karşılığında ödeme yapılacağı şartını koşacaklar herhalde. Ne bu ya, bu sitede okuduklarımızdan sonra bir dakika koltukta oturamazlar sanıyoruz ama kösele mübarek.

Yangın yeri
Yangın yeri @Arpa buğday geç olur. - 7 ay Önce

Kendinize kazandırdıklarınızı okuyoruz ve belli ki yazılmayan ve ilerde haberdar olunacak ne hikayeleriniz var. Zenginleşme kaynaklarının başında olduğunuz kuruma bağlı oluşu ise tartışmalara sebep oluyor. Misal Razi'den alınan milyonluk temettüler, taşeron işçi için kurdurulan şirket, kiraya verilen mülk, zeytinyağı şirketiniz ve Elit bağlantısı, Süt ve süt ürünleri, diğer kiralamalar vs Peki kurumunuza ne kattınız bu sürede? Çiftçi ne kazandı bu 3 yılda? Kaç ortak kaybedildi, kaç kişi hiç alışveriş yapmaz oldu kurumla? İşletmelerin hepsi zarar ederken, kazanan Gübretaş kur artışını kullanırken, çiftçiyi ise duman ediyor. Borsadaki hisseleri ise kimlerin adıyla kimler taşıyor bulununca heryer yangın yeri olur.

Kim kimdir?
Kim kimdir? @Arpa buğday geç olur. - 7 ay Önce

Bir zamanlar Kıbrıs dizisini seyrederken aklıma geldi. Filmde iki karakter vardı: Birisi ağır işkenceler altında Devletin sırlarını vermeyip şehit düşen Yüzbaşı Cengiz Topel, ikincisi ise Rum tarafının vaatlerine kanıp Türk tarafında casusluk yapan bir hain. Sonuçta zengin olmak derdine, vatanına yapılan onca zulme aracılık eden bir satılmış. Ne ilgisi var bilemedim.

Yolsuzluğa Koop Gel
Yolsuzluğa Koop Gel - 7 ay Önce

Sizi Kuruma, size ve şürekanıza yeni istihdam, mal edinimi ve mülk edinme fırsatlarını kendi nam ve hesabınıza yapasınız diye mi, kamu hizmeti göresiniz diye mi atadılar? Sizden önceki üst yönetimlerin akıl edemediklerini nasıl da hesapliyorsunuz maşAllah. Eski görevlerde öğrenilenlerin kamu yararı gözetilmeksizin ifası hezeyanı size yeter. Bunca sermayeyi size sunan Kurumu bugünlere iyi-kötü getirenler sizi ibretle ve nutku tutularak izliyor. Eskiler taş üstüne taş koyarmış, siz daha ortada olmayan ve Kuruma yar olmamış altından, dış kapının mandallarına servet kazandırdınız. Vesile olana da, firsat verene de, yaltaklık edene de, görmezden gelip hesap sormayana da yazıklar olsun...

Vallahi
Vallahi - 7 ay Önce

Bunların gidişleri ibret olacak inşAllah

Ciftci
Ciftci - 7 ay Önce

Bu kadar şaibeli işe rağmen devlet sessiz kalıyorsa demekki devlette bu işin içinde. İktidar değişmeden bu adama kimse birşey yapmayacak anlaşılan

Hayırlı olsun
Hayırlı olsun - 7 ay Önce

Kurumun içinden bir kişi genel müdür olarak ekibini oluşturuyor diye duyum var!!! Kulağımıza gelen isim doğru ise kurumu tanıyan icraatcı bir genel müdür olacaktır ismi heyecan yaratacaktır

Malum
Malum @Hayırlı olsun - 7 ay Önce

Tayyip Bey'le yakınsınız anlaşılan:)) Kuş hevesli ama giriş sınavını da biliriz:)) Kadro sınavına soksak sonuç ne olur, ben de biliyorum, tanıyanlarda.

Çelik
Çelik - 7 ay Önce

Bu sefer kendi personellerini de “yolmuşlar” galiba, vakfa üye her personel aidat ödüyor dolayısı ile vakıf malına personel de ortak.

Mahsun Kul
Mahsun Kul - 7 ay Önce

Gizli kasayı bilmem de şu anda kullanılan maşa belli. Arpalar Başak verdi gübreyi yedi ilacı yedi bitki beslemeyi yedi halen doymuyor. Ye babam ye! Ulan zındıklar ulan kendini bilmezler babanızın malı olsa bu kadar rahat yağma yaptırmazsanız. Hak yiyorsunuz iflah oluruz mu sanıyorsunuz. Devlet sabrı büyüktür hesap vereceksiniz hem bu dünyada hem de Cehennemde reziller…
Sanmayın yaptıklarınızdan kimsenin haberi olmayacak Devletin Aslanıda var kurduda var kuzusuda var kelebeğide var böceğide var. Göreceğiz bakalım elmi yaman beymi Yaman az kaldı hemde çok az.

Susun
Susun - 7 ay Önce

Çocuğunun bakıcısını kurum şoförü ve arabasıyla evinden aldırıp, evine bırakanların idarecilik yapıp, vatan millet aldatmacası yaptığı yerden bahsediyoruz sanırım. Hangi haksızlığa karşı durdunuz sahi? Kasanıza milyonlar girsin yeter ki kör sağır dilsiz olmayacağınız ne var?

hakant
hakant @Susun - 6 ay Önce

ALLAH cezalarını versin eyy güzel ALLAH'ım iyiki ahiret var ye kürküm ye zıkkım olsun benim olan hakkım ne varsa irin olsun inş...ALLAH kahretsin bu nasıl bir sistem ya bu nasıl lanet bir dünya hak var hak ALLAH cezanızı versin hak var....

Vurgu
Vurgu @Susun - 7 ay Önce

Hergün diye de vurguladaydın iyiydi. Bir sefere mahsus değil yani.


banner151