Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, İş adamı Mehmet Koç’un başkanlığını yaptığı Girişimci İşadamları Vakfı’nın sekreterliğini yaparken 2016 yılında Gübretaş Genel Müdürlüğüne vekaleten daha sonra asaleten atanan İbrahim Yumaklı, geçtiğimiz yıl Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne atanan Hüseyin Aydın ile yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığına kaydırılmıştı.

GÜBREDE KARTELLEŞME SORUŞTURMASI AÇIKLANMADAN BAKAN YAPILDI!

Rekabet Kurumu, gübrede kartelleşmeden dolayı aralarında Gübretaş’ın da bulunduğu 7 gübre firması ile ilgi 2021 yılında soruşturma başlatmıştı. Geçtiğimiz Şubat-Mart aylarında açıklanması beklenen soruşturma sonuçları, yaşanan deprem felaketinden dolayı ertelenirken, gübrede kartelleşme soruşturması Tarım ve Orman Bakanı yapılan İbrahim Yumaklı’yı da yakından ilgilendiriyor.

Çilek Ne Zaman Ekilir? Çilek Ne Zaman Ekilir?

GÜBRETAŞ’A KARTELLEŞMEDEN DOLAYI CEZA KESİLİRSE BAKANLIĞI DA CİDDİ ANLAMDA SORGULANACAK!

Rekabet Kurumu’nun, gübrede kartelleşme soruşturması, İbrahim Yumaklı’nın Genel Müdürlük yaptığı dönemi kapsamasından dolayı, Gübretaş’a kartelleşmeden dolayı ceza kesilmesi durumunda Yumaklı’nın Bakanlığı da ciddi anlamda sorgulanacak. Rekabet Kurumu’nun soruşturma devam ederken İbrahim Yumaklı’nın Bakan Yardımcısı yapılması bile etik bulunmazken, şimdi de Bakan olarak atanması dikkat çekti.

İBRAHİM YUMAKLI, HÜSEYİN AYDIN İLE ÇALIŞACAK MI?

Diğer yandan Yumaklı’nın Bakan olması, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ı da yakından ilgilendiriyor. Hüseyin Aydın, Tarım Kredi Kooperatiflerine Genel Müdür olduğunda Gübretaş Genel Müdürü olan İbrahim Yumaklı ile bazı sorunlar gündeme gelmişti. Hüseyin Aydın ile Yumaklı arasında yaşanan sorunlar, kamuoyuna yansımasa da Yumaklı bu sorunlardan dolayı geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığına kaydırılmıştı. Yumaklı’nın Bakan olması, Hüseyin Aydın’ın da koltuğunu tehlikeye attı.

TARIM BAKANLIĞI İBRAHİM YUMAKLI'NIN ÖZGEÇMİŞİNİ PAYLAŞTI!

Tarım ve Orman Bakanlığı Basın Müşavirliği, yeni Bakanın açıklanması ile birlikte İbrahim Yumaklı'nın özgeçmişini kamuoyu ile paylaştı. Bakanlıktan yapılan paylaşımla İbrahim Yumaklı'nın özgeçmişi... 

1969 yılında Kastamonu'da doğdu. 1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1993 yılında Marshall Boya A.Ş.'de ithalat işlemleri uzmanı olarak iş hayatına başladı. 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya A.Ş. ile bağlı grup şirketlerinin mali gruplarında yöneticilik yaptı.

2011 yılında Aljazeera Türkiye'de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Aljazeera Türkiye'nin sahip olduğu TV kanalını yönetti. Ocak-Ekim 2016 tarihleri arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörlüğü görevini yürüttü.

Ekim 2016 tarihinden itibaren Genel Müdür ve İcracı Yönetim Kurulu Üyesi olarak GÜBRETAŞ'ta görev yaptı. 7 Nisan 2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı görevine getirildi. 3 Haziran 2023 tarihinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle, Tarım ve Orman Bakanı oldu. İngilizce bilen YUMAKLI, evli ve iki çocuk babasıdır.

YUMAKLI'NIN ÖZ GEÇMİŞİNDE GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI VAKFI'NDAKİ SEKRETERLİĞİNDEN BAHSEDİLMEDİ!

Yumaklı'nın öz geçmişinde iş adamı Mehmet Koç’un başkanlığını yaptığı Girişimci İşadamları Vakfı’ndaki sekreterliğinden bahsedilmemesi dikkat çekti.