Tarım Kredi'de 1.4'lük icralık çiftçi sayısının altından 48 bin kişi çıktı!

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, icralık çiftçi sayısını düşük göstermek için faal olmayan ortaklar üzerinden 1.4 oranını açıklarken, açıklanan bu 1.4'ün altından ise en az 48 bin kişi çıktı. Aileleriyle birlikte 150-200 bin kişi icra gölgesi altında yaşıyor.

Tarım Kredi'de 1.4'lük icralık çiftçi sayısının altından 48 bin kişi çıktı!
banner200

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın icra takibinde olan çiftçilerin sayısıyla ilgili verdiği rakam, yeni bir tartışma başlattı. Fahrettin Poyraz, icralık olan çiftçilerin sayısını açıklamazken “Mevcut durumda Tarım Kredi Kooperatif ortaklarından sadece yüzde 1,4’ü icra takibinde” dedi. İcra takibinde olan çiftçi sayısının oranını düşük göstermek için 850 bin ortak üzerinden bu oran verilirken ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinin faal ortak sayısı 350 bin seviyesinde bulunuyor. 

TARIM KREDİ'DE 12 BİN ÇİFTÇİ İCRALIK ANCAK ASIL TEHLİKE GÖZ ARDI EDİLİYOR!

850 bin ortak üzerinden hesaplandığında Tarım Kredi Kooperatiflerinde mevcut durumda 12 bin çiftçinin icra takibinde olduğu anlaşılıyor. 12 bin icralık çiftçi sayısının 350 bin faal ortağa oranı ise yüzde 3,4’e geliyor. Ancak burada asıl bir tehlike göz ardı ediliyor. 

İCRALIK ÇİFTÇİNİN HERBİRİNİN DE 3-4 TANE KEFİLİ BULUNUYOR!

Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan ortaklardan en az 2 olmak üzere kullanılan kredinin durumuna göre 4 kişiye kadar kefil isteniyor. 

İCRA DA ASIL BORÇLUDAN ZİYADE KEFİLLERE GİDİYOR!

İcra işlemleri de asıl borçludan ziyade kefillere gidiyor ve uygulanan icra kararlarından dolayı birçok yerde asıl borç sahipleri ile kefiller arasında ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. Eğer bir borç yapılandırması olmaz ve bu icra kararları uygulanmaya devam ederse Türkiye ciddi bir toplumsal sorunla karşı karşıya kalacak. 

48 BİN KİŞİ TARIM KREDİ İLE DOĞRUDAN İCRALIK! 

İcra kararları, asıl borçluların yanında ortalama 3 kefille birlikte hesap edildiğinde 48 bin kişiyi doğrudan ilgilendiriyor. Yani şuanda en az 48 bin kişi doğrudan Tarım Kredi Kooperatifleriyle icralık durumda. Söz konusu 48 bin kişi aileleriyle birlikte düşünüldüğünde ise 150-200 bin kişi, uygulanan yüksek faizden dolayı mağduriyet yaşayacak.  

GENEL MÜDÜR RAKAM OYUNLARIYLA ASIL TEHLİKEYİ KAMUOYUNUN GÖZÜNDEN KAÇIRIYOR!

Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın rakam oyunları ile kefilleri yok sayarak, icralık çiftçi sayısını da düşük göstermek için faal olmayan ortak sayısı üzerinden bir oran açıklaması, yaşanan soruna karşı ne kadar duyarsız olduğunu gözler önüne serdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 22:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
İcralık
İcralık - 10 ay Önce

Ankaraya bağlı Polatlı kooperatifi ortağıyım icraya bakan müdür çiftçiyi küçümsüyerek konuşuyor. Bizi dinlemiyor.

İcralık
İcralık @İcralık - 10 ay Önce

Bizimle görüşmüyor bile telefonlara çıkmıyor.

Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 10 ay Önce

Helal olsun size çok teşekürler ederim gerçeklerin arkasinda durduğunuz icin

Köksal Zil
Köksal Zil - 10 ay Önce

Poyrazın suratına baktigim zaman görür gibiyim şeytan niye cehenneme girmiş herşeyi ben bilirim dediği için. Amma bildiğini söylemeyen de dilsiz şeytandır. Yeter oldu sana poyraz ,kılıç,bayraktarsözlerin yüzünden akp den soğudum

Bilge
Bilge - 10 ay Önce

Merakımı bağışlayın; çiftçi bu duruma düşmüş iken çitçinin seçimle iş başına getirdiği temsilcileri, bilhassa merkez birliği yönetim ve denetimi bu işler ile ilgili ne düşünüyor acaba? çiftçiye söyleyecek bir sözleri, bu işlerin halli noktasında bir fikirleri var mıdır?

Taklacı guvercin
Taklacı guvercin - 10 ay Önce

Ya Poyraz müdür safmısın bu kadar. İnsan yalan atarken attığı yalana kargalar bile inanirmi diye düşünür. Hepimiz biliyoruz ki şu sıra tüm personelin ensesinde tahsilat diye boza pişirilir. Tüm sene bölgelerinden çıkmayan bölge yöneticileri heryani tavaf eder takla makla tahsilatı tutturun diye. Hergun mail gelir tahsilat oranları kaç olmuş geçen sene kaçmış bu sene ne olmuş. Personel canını dişine takıp tüm riski sıralanır bölge ve merkez havasını atar. Zavallı kooperatifciler bilir ki 10 kişiden 4-5 kişiyi takla makla düze çıkarmıştır. Kooperatif emekçileri olmasa o verdiği rakam en az %50 olur.

osman genç
osman genç @Taklacı guvercin - 10 ay Önce

gübre taş, razi kimya, tk holding yönetim kurulu başkanı aynı zamanda tkk genel müdürü mesclis kürsüsünde tek huzur hakkı dedikleri bu olsa gerek saf olan insan bu kadar çok yönlü olmaz diye düşünüyorum. bu üst kimlikler için ensede boza pişmesi doğaldır..

Meraklı
Meraklı - 10 ay Önce

Ülkemizde milyonlarca kişi kredi kartı kullanıyor. Kart borcumuzu 3 ay ödemediğimiz taktirde icralık oluyoruz. Bu çiftçilerimiz kredi kullanmışlar sonuç olarak borçlarını ödemedikleri için icralık olmuşlar tartışılan konu neden borçlarının ödenmemiş olduğu değilde icralık olmalarımı şimdi. Borçlarını ödeyen çiftçilerimizin günahı ne suçlu aldığı krediyi ödeyen mi oluyor bu linç neden. Bildiğim kadarıyla tkk gübre,tohum,mazot, yem vb üretim için herşeyi veriyor üret ürettikten sonra getir öde hatta pazarını da oluşturuyor bir çok ürününde alıyor pazar arama derdindende kurtarıyor. Lütfen alınan kredileri vadelerinde ödesinler yüksek faiz ve icra işlemleri oluşmasın. Bu olay torba yasada erteleme cıksaydı sorun olmayacaktı yıllardır ertelemeye sokarak bırçların bir kar topu misali çığ haline gelene kadar neredelerdi. Bu ülkede askeri ücretle çalışan vatandaş maaşı almadan vergisi kesiliyorsa bu insanlarda erteleme beklememeli ve üretim için verilen emtiaların ürettikten sonra bir kısmıyla ödeme yapsalar daha sağlıklı olur.

Eskilli
Eskilli - 10 ay Önce

Allah kimseyi borçlu yapmasın amaYahu hayret ediyorum 850.000 ortak varımış onu 350.000 düşürüyon hadi oda kabül 340.000 kişi borcunu ödüyor onlara hiç bir şey istemiyor sunuz borcunu ödemeyen 10.000 kişinin peşine düşüp bizler o 340.000 kişi enayimiyiz 340.000 kişi ödeyorda 10000 kişi niye ödemiyor kardeşim araştırılsın hastası olan başına iş gelen insanlardan almasın ama gazinolarda yiyenler var bizim burda oldu onlardanda alınsın sizinki haber yapmak değil bel altına vurmak ama hepimiz aynı gemideyiz

Ömer
Ömer - 10 ay Önce

Çifçi yapılandırmasını niye istemiyolar arkadaşlar kesin büyük bir yolsuzluk var ortaya çıkmasından korkan var sanırım


banner151

banner251