Tarım Kredi çiftçinin kabusu oldu!

Tarımı geliştirmek ve üretimi artırmak için var olan Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin adeta kâbusu oldu. Çiftçi İbrahim Türkoğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından borçlar yapılandırılırken yüzde 3 olan faiz oranının yüzde 30’a kadar yükseltilebildiğine dikkat çekti.

Tarım Kredi çiftçinin kabusu oldu!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'den Onur Şehmus Şahin'in haberine göre, borç yapılandırmalarında hukuksuzluk yaptığı iddia edilen Tarım Kredi Kooperatifleri, haksız kesinti ve yüksek faizler nedeniyle çiftçiyi iflasın eşiğine getirdi. Çiftçilere boş kâğıt imzalatılıp, zorunlu bağış dahi toplandığı iddialar arasındayken, bilgi ve evrak almaları da zorlaştırılıyor.

Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları yüzünden adeta kan ağlayan çiftçiler, şimdi de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetiminde olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından mağdur ediliyor. Mahsullerinden kar edemeyen çiftçiler bir yandan zamlar ve vergilerle boğuşurken, diğer yandan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin haksız kesintileri ve faizlerine karşı adeta ayakta kalabilme mücadelesi veriyor. Çiftçilerin borçlarını yapılandırırken birçok usulsüzlük yaptığı iddia edilen Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticilerin kooperatif binalarında işlem yapmasından bile ‘bina yıpratma hakkı’ adı altından yüzde üçlük kesinti yaptığı ortaya çıktı. Hizmetler karşılığında çiftçilere boş kâğıt imzalatıp, zorunlu bağış toplayan kooperatif, tarım üreticilerinin korkulu rüyası haline geldi.

Konuyla ilgili Milli Gazete'ye konuşan çiftçi İbrahim Türkoğlu, kooperatifle ilgili yaşadığı sorunları gazetemize anlattı.

BOŞ KÂĞITLARA İMZA ATTIRIYORLAR

İzmir Tire’de uzun yıllardan beri çiftçilik yapan İbrahim Türkoğlu, 5 yıldır Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’yle çalıştığını belirterek, “Yaşadığım sıkıntılar ve diğer çiftçilerin sorunlarından dolayı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne hiç güvenim kalmadı. Çiftçiye yardımcı olması gereken bir kurum bizi korkutuyor. Kooperatiften aldığımız yem ve gübre karşılığında boş kâğıtlara imza attırıyorlar. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin binasına girdiğimizde bile ‘bina yıpratma hakkı’ adı altında işlemlerimizde yüzde üçlük bir kesinti oluyor. Kooperatifin yönetim kurulunun aldığı bir kararla da ‘Kooperatifin görev zararı’ adı altında miktarı belli olmayan ücretler kesiliyor. Bilgi ve evrak almamızı da zorlaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 3 OLAN FAİZ ORANI YÜZDE 30’A KADAR YÜKSELTİLEBİLİYOR

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi’nin borçları yapılandırmada da hukuksuzluklar yaptığını iddia eden İbrahim Türkoğlu, “Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından borçlarımız yapılandırılırken yüzde 3 olan faiz oranı yüzde 30’a kadar yükseltilebiliyor. Buna da faizlerin yükselmesi bahane ediliyor. Zaten doğru düzgün kar etmiyoruz. Geçtiğimiz yıl yaşanan selle beraber birçok arazim ve ekinim zarar gördü. O zaman bile borçlarımız yapılandırılırken birçok şaibeli iş döndü ama biz herhangi bir net bilgi alamadık. Kooperatif yetkilileri, bize eksik bilgi ve evrak veriyor” diye konuştu.

ARTIK ÜRETİM YAPMAYACAĞIM

İbrahim Türkoğlu,  “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kooperatif yönetimi yok. 23 bin TL borcum için 500 bin TL’lik arazilerimi ipotek ettiriyorum ama üstüne 2 kefil bulmam isteniyor.  Bulduğum 2 kişinin de 250 bin TL’lik borcuna kefil olmamı istiyorlar.  Borç yapılandırmaları ve kesintilerden Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nden tereddüt ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetimi altında olan bir kurumun haksız kesintileri ve çiftçiye yönelik olan zamlarından dolayı arazilerimi boş bırakıyorum. Artık üretim yapmayacağım. Artık borçlarımı ödeyip Tarım Kredi Kooperatifi’nden arazilerimi kurtarmak istiyorum sadece. Kooperatif zorunlu bağış adı altından bizi durduk yere zarara uğratıyor” diyerek sadece bölgede değil tüm Türkiye’de Tarım Kredi Kooperatifleri yüzünden çiftçilerin mağdur edildiğini belirtti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 12:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Liyakat adamı
Liyakat adamı - 3 yıl Önce

Asaleti şeflik olan sivas bölge öüdürü mustafa altunok görevden alınmalı !

kurtoglu
kurtoglu @Liyakat adamı - 3 yıl Önce

liyakat adamı gerçek kimliğinle yax da derdini anlayalım Altınok.la ilgili . belge den bilgiden bahsediyorsun bi görelim bakalım.

Behçet
Behçet @Liyakat adamı - 3 yıl Önce

Sebep ne adam geleli kaç gün olduki bunu yazan kesin eski bölge müdürüdür. Adam gibi işine baksa şutlanmazdı

Nejat
Nejat @Liyakat adamı - 3 yıl Önce

Niye zoruna mı gitti yoksa sende temmuzda paketlenen ise yaramazlardan mısın

Kemal tek
Kemal tek @Liyakat adamı - 3 yıl Önce

Tmm

Doğrucu Davut
Doğrucu Davut - 3 yıl Önce

Gelir gelmez ye kürküm yeni diye göreve başlayan mustafa altunok görevden acilen alınmalı hakettiği şefliğe geri dönmeli

Doğrucu Davut
Doğrucu Davut @Doğrucu Davut - 3 yıl Önce

Adamın geçmişi elimizde kimlerle ne bağlantısı olduğunu biliyoruz

David
David @Doğrucu Davut - 3 yıl Önce

Adam geleli 3 gün olmadan çamura başladılar. Delikanliysan de bakalım ne yapmış. Kesin i.kose yazıyor zaten çekemiyordu

Yavaş
Yavaş @Doğrucu Davut - 3 yıl Önce

Adam geleli kaç gün olduki hemen çamur siyaseti adamsan attığın yalanın altını doldur ne yemişte çamur atıyorsun

Ehliyet Sahibi
Ehliyet Sahibi - 3 yıl Önce

İşin ehillerini göreve ne zaman getirecek bu kurum asaleti olmayan müdürler iş başında

Kemal tek
Kemal tek @Ehliyet Sahibi - 3 yıl Önce

Tam beni tarif ediyorsunuz, cilere yazın reyis beni genel müdür atatsin

Yalan haber
Yalan haber - 3 yıl Önce

Uyduruk kaydırık bilgilerle yalan haber yapmayın. Tarım kredi de hicbir zaman %3 faiz olmadı, kaldı ki değişken faiz uygulanıyor. Ayrıca 500 bin değerde ipotek vermiş olsa 150 bin kefilsiz kredi kullanılabilir. Kefil aldigin kişilere 250 binlik kefalet ayrı bir yalan neresini düzelteyimki. Eğer tarım kredi bu kadar kötü ise üretimden neden vazgeçiyor gitsin başka yerden alsın hiç inandırıcı değil. Devlet, ziraat bankası gibi tarım krediyede bütçeden pay versin görelim kim tarım krediyle rekabet edebiliyor.
Yaşanan olumsuzluklar azda olsa muhakkak vardır. Ama bu durum yalan dolanla kuruma çamur atmanızı gerektirmez.

Tarı kredi yem gnl müdürlüğü
Tarı kredi yem gnl müdürlüğü - 3 yıl Önce

Yem fabrikalarında görevden alınan müdürleri fahrettin bey tekrar getirdi onlar şimdi operasyon yapıyor yazık oluyor fabrikalar onların adamıyla doluyor sivas balıkesir kütahya hepsi darmadağın edildi istifa ettirildi kendi cematlerinden olmadıkları için harçandı her şey biliniyor yukarı tayfası hesap zamanı az kaldı sayın bakanım görün artık bu yapılanmayı cumhurbaşkanımızın bunca mücadelesi boşaymış bu arkadaşlar kendi arkadaşlarını cemaat gruplarını fabrikalara yetkili olarak yerleştiriyorlar ve oradaki insanlar istifa ettiriliyorlar görün artık yukarıyı ve fabrikaları ele aldılar çok yazık fabrikarın durumu içler acısı

Atanamamış Bölge Müdürü
Atanamamış Bölge Müdürü - 3 yıl Önce

Genel Müdür'ün umrunda mı sanıyorsunuz bunlar. Almanya'da Çin'de gezmelere devam etsin. 2 yıldır görevde. Toplasanız 30 tane kooperatif gezmemiştir. 50 tane çiftçinin elini sıkmamıkştır. Çiftçinin elini tutmaya çekinen genel müdür bir de bakan mı olacakmış. Çiftçinin ahları yetecek bunlara.

Palavra palavra
Palavra palavra - 3 yıl Önce

iyice sulandirmissiniz olayı...Borcuna sadık olmayan borcunu ödememek için 40 takla atan adamların iftiralarını abarta abarta yazmayı bırakın tamam faiz yüksek ama oda ziraat bankası yüzünden bunuda biliyorsunuz

Gizli cifci
Gizli cifci - 3 yıl Önce

Bıktık bıktık tefeciler yiyor bizi Allah kahır etsin tarım kırediyi


banner151