Arpa ve buğdaya TMO da zam yaptı! Kasım ayı satış miktarı açıklandı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) müdahale amaçlı Kasım ayında satışını yapacağı buğday ve arpa miktarını açıkladı. TMO Kasım ayında piyasalara 552 bin ton ekmeklik buğday ve 100 bin ton arpa satışı yapacak. Ekim ayında ekmeklik buğdayı 1750 liradan, arpayı ise 1350 liradan satan TMO, Kasım ayında yapacağı buğday ve arpa satışlarının fiyatını artırdı.

Arpa ve buğdaya TMO da zam yaptı! Kasım ayı satış miktarı açıklandı
banner200

TMO’nun Kasım ayında piyasaya satacağı buğday ve arpa miktarı belli oldu. Ekim ayında piyasalara 281 bin ton ekmeklik buğday, 25.7 bin ton makarnalık buğday ve 75.3 bin ton da arpa satışı yapan TMO, Kasım ayında daha yüklü bir satış yapacak. 

Kasım ayında yapılacak ekmeklik buğday miktarını yaklaşık iki kat artıran TMO, makarnalık buğday satışı yapmayacak. Arpa satışını da 100.5 bin ton yapacak. 

TMO’NUN SATIŞ FİYATLARI ARTTI

Ekim ayında ekmeklik buğdayı 1750 TL’den satan TMO, Kasım ayında yapacağı ekmeklik buğdayı 2000 TL ile 2050 TL arasında satacak. Satışı yapılacak 552 bin ton ekmeklik buğdayın 534 bin tonu ithal buğdaydan 17.7 bin tonu ise yerli buğdaydan yapılacak. Suriye’den ithal edilen buğdayı 2000 TL’den diğer ithal buğdayı ise 2050 TL’den satacağını duyuran TMO, yerli ekmeklik buğdaydan da düşük vasıflı olanları 2000 TL’den diğerlerini ise 2050 TL’den satacağını belirtti. 

ARPA SATIŞI YETİŞTİRİCİ VE BESİCİLERE ÜÇ AY VADELİ YAPILACAK

Kasım ayında satışı yapılacak olan 100 bin 505 kilo arpa tamamen besici ve yetiştiriciye üç ay vadeli olarak satılacak. Yetiştirici ve üreticiler büyükbaş hayvan başına günlük 5 kg, küçükbaş hayvan başına ise günlük 1 kg hesabıyla arpa alabilecek. Kanatlı hayvan besiciliği yapanlara ise arpa satışı yapılmayacak. Ekim ayında arpayı 1350 liradan satan TMO, Kasım ayında yapacağı arpa satışını 1425 liradan yapacak.

TMO’NUN EKİM AYINDA YAPTIĞI SATIŞ FİYATLARI ETKİLEMEMİŞTİ

TMO, piyasada artan fiyatların önüne geçmek için ürün satışına başlarken, Ekim ayında yapılan satışların piyasadaki artan buğday ve arpa fiyatlarını etkilememişti. Ekmeklik buğday fiyatları 2400 lira seviyesinde seyrederken, TMO’nun Kasım ayında 2000-2050 TL arasında yapacağı satışta piyasalardan daha çok alıcılara büyük bir avantaj sağlayacak gibi görünüyor. Söz konusu müdahalelerin piyasadaki fiyatları aşağıya çekmediği sürece yapılan satışlar bu satıştan yararlanan kesime büyük bir avantaj sağlamaktan başka bir anlam ifade etmiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 20:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
ATİLLA
ATİLLA - 11 ay Önce

SANKİ VERİYOR DA NE OLUYOR HER YERDE VAR DİYORLARDI ŞU ANDA AFYONDA YOK YA KONYADAN GETİRECEĞİZ YA ESKİŞEHİRDEN NAKLİYE KDV PİYASAYLA AYNI GELİYOR NEREDEYSE

Osman buyrucu
Osman buyrucu - 11 ay Önce

TMO nun yaptığı piyasaya müdahalemi sanayiciye destekmi.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Ekim ayında açıklanan satış fiyatları gerçekçi rakamlar değildi zaten çünkü hasat döneminde serbest piyasadaki hububat fiyatları TMO'nun ekim ayında açıklamış olduğu fiyatları bulmuştu. TMO her hareketiyle Piyasaya güven vermelidir.

Yalçın celik
Yalçın celik - 11 ay Önce

Yükselişte müdahale ediyorsunuz harmanda fiyatlar düşüyor o zaman neden müdahale etmiyorsunuz böyle devam eden n durmayın

banner151

banner251