1 dekar buğdayın üretim maliyeti kaç lira? 

Ziraat mühendisi Faik Toy, kuru tarımda 1 dekar buğdayın üretim maliyetini çıkardı. Ortaya çıkan rakamın geçen yıl açıklanan taban fiyatın en az yüzde 50 üstünde olması dikkat çekti.

1 dekar buğdayın üretim maliyeti kaç lira? 
banner200

Ziraat mühendisi Faik Toy, kuru tarımda 1 dekar buğdayın üretim maliyetini çıkardı. Toy, 1 dekar üzerinden 1 kg buğdayın üretim maliyetini bulurken, ortaya çıkan rakam geçen yıl açıklanan taban fiyatın çok üstünde olması dikkat çekti. Toy’un yaptığı buğday üretim maliyeti hesabı, buğday taban fiyatının hangi seviyede açıklanması gerektiğiyle ilgili önemli ipuçları veriyor. 

1 KG BUĞDAYIN ÜRETİM MALİYETİ 

Geçtiğimiz yıl buğday taban fiyatı 1650 lira açıklanırken, bu yıl girdi maliyetlerinin yükselmesinden dolayı açıklanacak taban fiyat çiftçi için ayrı bir önem taşıyor. Diyarbakır’da çiftçilik yapan ziraat mühendisi Faik Toy, kuru tarımda 1 dekar buğdayın üretim maliyetini çıkardı. Toy’un, işçilik, traktör değer kaybı, Bağ-Kur primi ve enflasyon kaybı gibi giderleri hesaba katmadan yaptığı hesaplamaya göre kuru tarımda 1 kg buğdayın üretim maliyetini 2.55 TL olarak çıkardı.

İŞTE FAİK TOY'UN YAPTIĞI HESABA GÖRE 1 DEKAR VE 1 KG BUĞDAYIN ÜRETİM MALİYETİ 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 21:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖMER
ÖMER - 9 ay Önce

Sayın mühendis mazot dekara litre olarak 10 ile 15 litre arası gider

Fettah
Fettah - 9 ay Önce

Yazılanlara bakılırsa bizim ürünlerin para kazanması için, çiftçinin topraklarını 5 çete veya katarlilara devir etmemize doğru gidiyoruz. O zaman ürün çok para eder.

gokhan
gokhan - 9 ay Önce

hangi çiftçi tarla kiralayıp buğday ekiyor. işler iyi demek ki.

Yüksel Çakın
Yüksel Çakın @gokhan - 9 ay Önce

Gökhan kardeşim çiftçinin ektiği tarlanın ortalama %30-40 ı kiradır. Ayrıca maliyet hesaplarında tarla kendisinin de olsa kira hesaba katılır. Çünki kendisi ekmese kiraya verse bu geliri elde edecektir. Bu bir kuraldır.

çiftçi
çiftçi - 9 ay Önce

umarım en yakın zamanda herkes çiftçiliği birakacak ve küyden şehirlere göç edecek oralarda çalışmak üzere...

Ali dag
Ali dag - 9 ay Önce

Seninde suyun ısındı derlersende terör örgütü üyesi damgası yersen şaşırmam

A
A - 9 ay Önce

gübre yi abartmış taban 15kg boy 15kg yeterli

Üretici
Üretici @A - 9 ay Önce

Yazmış olduğunuz kilolara acaba kendiniz inandınızmıki

Üretici
Üretici @A - 9 ay Önce

Yok gübreler cokmuş dalgamı geciyiyorsunuz 100 gr buğday nekadar azot nekadar fosfor potas kükürt VS kaldırıyor bir araraştırın dedidiğiniz 15 külolar saf azot fosforsa maliyet cok daha yüksek cıkar

Çiftçi
Çiftçi - 9 ay Önce

Yorum yapmak için yazmayın. Abartmışmış falanmış filanmış. Rakamlar doğru. gübreyi ben 25 er kilo atıyordum bu sene 15 attım. Seneye 5 kg atarım bu hızla zamlanırsa. Birinin yukarda yazan maliyeti tarım bakanının GÖZüne sokmalı, görsün diye

sedaT
sedaT - 9 ay Önce

Tarla kirasını çık gübre yi de abartmış orda yazanın yarısı kadar masraf


banner151

banner251