Cargill rapor hazırladı hükümet 15 fabrika için düğmeye bastı!

Türkiye'nin şeker pancarı üretimi için büyük önem taşıyan şeker fabrikaları, yeniden satışa çıkarılıyor. Şeker fabrikalarının özelleştirme kararının zamanlaması da dikkat çekti. ABD'li Cargill, geçtiğimiz günlerde şeker sektörü ile ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayarak hükümete ve ilgili Bakanlara el altında vermişti. Skandal raporda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geniş yer verilmişti.

Cargill rapor hazırladı hükümet 15 fabrika için düğmeye bastı!
banner200

Milli Gazete'nin etkin yayınları, hükümeti geçmişte şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda büyük bir yanlıştan geri döndürmüştü. Bu süre içinde ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının üretim, verimlilik ve rekabeti açısından hiçbir strateji belirlemeyen hükümet, şeker fabrikalarını sessiz sedasız yeniden satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

BAŞBAKAN 'ÖZELLEŞTİRMENİN GEREKÇELERİNİ' ANLATTI

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım'ın önceki gün şeker fabrikalarının bulunduğu bölge milletvekilleri ile özel bir toplantı yaptığı ortaya çıktı. Toplantıda, bölge milletvekillerine 'özelleştirmenin gerekleri' anlatıldı. Toplantı sonrasında kamuoyuna bir açıklama yapılmazken, satış ilanına önümüzdeki günlerde çıkılması bekleniyor.

İLK PLANDA 15 FABRİKA SATILACAK!

Alınan bilgilere göre hükümet ilk olarak, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki kapasitesi düşük fabrikalarla arazisi değerli olan fabrikalar hariç, 15 fabrikanın satışını yapacak. Eskişehir ve Ankara gibi arazisi değerli fabrikalar da ikinci ihale ile elden çıkarılacak.

YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLMÜŞTÜ

Bilindiği üzere şeker fabrikalarının satış ihaleleri 2009 ve 2012 yıllarında iptal edilmişti. 2009 yılında yapılan ihaleler, üretim şartı korunmadığı için Danıştay tarafından iptal edilirken, 2012 yılında ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından durdurulmuştu.

PEKİ, NE OLDU DA YENİDEN SATIŞA ÇIKIYOR?

Peki, ne oldu da ülkenin stratejik fabrikaları yeniden satışa çıkarılacak? Kamunun elindeki 25 şeker fabrikasına yönelik hiçbir yatırım ve planlama yapmayan hükümet, fabrikaları sadece bütçeye ek gelir sağlamak için satışa çıkaracak.

ALMANYA BİLE ŞEKER FABRİKALARINI YENİDEN YAPILANDIRDI!

Avrupa, son 15 yılda şeker fabrikaları başta olmak üzere şeker sektörünü yeniden yapılandırarak, pancardan şeker üretiminde rekabetçi bir konuma geldi. Türkiye'de ise bu süre içinde pancar üretimi ve şeker fabrikalarına yönelik hiçbir planlama ve strateji belirlenmedi. Bundan dolayı fabrikalar rekabetçi konumunu her geçen gün kaybederken, yapılacak özelleştirme ile de ülkenin pancardan şeker üretimine büyük bir darbe vurulacak.

GIDADA YAPILAN ÖZELLEŞTİRMELER ÜLKEYİ İTHALATÇI YAPTI!

Son 15 yılda yapılan özelleştirmeler ülke istihdamına ve üretimine bir katkı sağlamazken özellikle gıda sektöründe yapılan özelleştirmeler ise ülkenin yerli üretimine büyük darbe vurdu. Özellikle Et Balık Kurumu'nun ve süt sektöründe yapılan özelleştirmeler, bugün ülkeyi hayvancılıkta ve et üretiminde ithalatçı bir konuma getirdi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi de ülkenin pancar üretiminden çekilmesini gündeme getirerek, Türkiye, şeker ihtiyacını tamamen mısırdan yapılan nişasta bazlı şekerlerden karşılamaya başlayacak.

CARGİLL'İN RAPORUNDAN SONRA DÜĞMEYE BASILDI!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili yapılan toplantının zamanlaması da manidar bulundu. Bilindiği üzere ABD'li Cargill, şeker sektörü ile ilgili kapsamlı birer rapor hazırlayarak el altından hükümete ve ilgili Bakanlara sunmuştu. Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan şok Cargill raporunda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geniş yer verilirken, fabrikaların biran önce özelleştirilmesi istenmişti.

ŞEKER SEKTÖRÜ ABD'Lİ CARGİLL'E TESLİM EDİLECEK!

Şeker fabrikalarının bilinçsiz bir şekilde özelleştirilmesinden ülke tarımı ve ekonomisi büyük bir darbe yiyecek. Avrupa'da şeker pancarı üretiminde söz sahibi olan Türkiye, özelleştirmelerin ardından bu üstünlüğünü kaybederek, şekerde de ithalatçı duruma gelecek. Şeker piyasası tamamen Cargill'in kontrolüne girecek.

SAĞLIK BAKANLIĞININ RAPORU İLE ÇELİŞİYOR!

Hükümetin şeker fabrikalarını özelleştirme kararı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun raporu ile de büyük bir çelişki oluşturuyor. Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan Bilim Kurulu raporunda, nişasta bazlı şekerlerin insan sağlığına büyük zararlarının bulunduğu belirterek, kotaların düşürülmesi ve NBŞ'nin gıda maddelerinde kullanımının sınırlanmasını istemişti. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ise nişasta bazlı şekerlerin tüketimini daha da artıracak.


ŞEKER SEKTÖRÜNDE YANKI BULAN İLGİLİ HABERLER


Satılacak milli şeker fabrikaları belli oldu! Haber için tıklayın...


Cargill'den şok rapor: Türkiye şeker pancarından zarar ediyor! Haber için tıklayın...


Bakanlara sunulan Cargill Raporu! Haber için tıklayın...


Sağlık Bakanlığı'ndan zehir gibi NBŞ raporu! Haber için tıklayın...


Hükümet Erbakan'ın son fabrikalarını da satacak! Haber için tıklayın...


Türkiye'yi şekerde bekleyen tehlike! AB'nin pazarı haline gelecek! Haber için tıklayın...

 

Önce plaket sonra satış! Haber için tıklayın...


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 17:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Pancar
Pancar - 3 yıl Önce

Memlekette satılacak mal kalmışmı. 15 yılda sata sata bitiremediler. Abd nin yemediği zararlı şekeri sen ben yiyeceğiz. Satılınca pancar üretimi zaten yasaklanacak akılsız çiftçide seviniyor.tarlaya soğan ekersin artık.

Cargill'i Tanımak
Cargill'i Tanımak - 3 yıl Önce

CARGİLL'i tanımak ve pisliklerini anlamak için LÜTFEN Soner Yalçın'ın "SAKLI SEÇİLMİŞLER" Kitabını Okuyunuz.(sayfa 80 den sonra okuyarak değerlendirebilirsiniz.)
Ve yorum size ve geleceğinize ait olacaktır.

şeker stoğu
şeker stoğu - 3 yıl Önce

Fabrikalarda fabrikaların değerine yakın şeker stoğu var

Memlekette satılacak mal
Memlekette satılacak mal - 3 yıl Önce

Memlekette satılacak mal kalmışmı 15 yılda sata sata bitiremediler. Bazı çiftçiler satılınca daha iyi olur diyor.bilmiyorki pancar ekimi yasaklanacak..abd nin yemediği zararlı şekeri sen ben yiyeceğiz beyinsiz.

Şeker
Şeker - 3 yıl Önce

Turan sendemi amerikanın usagisin birde üreticiyim diyorsun sen cahiller usagisin anlaşılan

Uyanın
Uyanın - 3 yıl Önce

Şeker fabrikalarının özelleşmesine her çiftçi kendi cebinden bakmış. 15 senedir özelleştirme idaresine bağlı bu kurum.Adam akıllı ne bir ödenek verildi ne bir yenilik yapıldı.Bu kurumlarda çalışan eski personellerin yerine doğru düzgün istihdam bile yapılmadı.Avrupa fabrikalarını revize edip otomasyonu geliştiriyor biz özele satıyoruz.Özelleştirme yerine göre yapılabilir ama belli başlı kurumlar devletin idaresinde olmalıdır.Şimdi pancar eken bizler ileride bugünleri arayacağız eğer özelleşir ise. Yıllardır kısılan kota daha da azalacak.ülkemize bizleri zehirleyecek nişasta bazlı şeker girişi daha da artacak.Biraz aklı selim düşünün.Kaç senedir şeker üretim maliyeti yüksek neden girdi fiyatları düşmüyor ? Mozot,tohum,gübre?

- 3 yıl Önce

ZATEN SATAÇAK BAŞKA BİRŞEY KALMADI .....EN SON KENDİMİZİ SATACAGIZ........

Vatanseverlik
Vatanseverlik - 3 yıl Önce

Bu kadarına pes şeker sanayide özelleştirmeli nasıl savunursınuz aklım almıyor.bazı kurumlar vardır özelleştirilmesi çok büyük riskler taşır şeker fab. Böyledir kesinlikle bu yanlıştan biran önce dönülmelidir.aksi halde eti nasıl ithal ediyorsak Şeker-İş’e ithal etmeye başlarız zaten hükümetin derdi de bu ithalatı artırıp üretimi azaltmak!!!


banner151

banner251