Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında (Anadolu Mandası ve Küçükbaş) görev alan proje teknik elemanlarına ve danışma kurulu üyelerine yönelik 5 yıldızlı otellerde düzenlediği eğitim toplantıları tepkileri de beraberinde getirdi. 

EĞİTİM TOPLANTISININ İLKİ 31 EKİM-4 KASIM'DA YAPILDI, İKİNCİSİ 29 KASIM-2 ARALIK'TA YAPILACAK

Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesinde görev alan proje teknik elamanlarına 31 Ekim-04 Kasım 2022 (5 gün) tarihleri arasında Antalya Belek’te 5 yıldızlı otelde kişi başı günlük konaklama gideri 1250 liradan eğitim adı altında toplantı düzenlenirken, 29 Kasım-2 Aralık tarihinde de yine aynı otelde bu sefer proje liderlerinin katılımı ile ikinci bir eğitim toplantısı daha yapılacak.   

5 YILDIZLI OTELDE ISLAH PROJESİ EĞİTİMİ!

ESK geçtiğimiz hafta 991 adet kasaplık hayvan ithal etti 2 grup firmasına pay etti! Kim bu firmalar? ESK geçtiğimiz hafta 991 adet kasaplık hayvan ithal etti 2 grup firmasına pay etti! Kim bu firmalar?

Antalya/Belek’te 5 yıldızlı Lykia World Hotels’te eğitim adı altında yapılan toplantıların giderlerinin ıslah projesi kapsamında çiftçiye ayrılan desteklerden kesilen proje bütçesinden karşılanması tepkilere neden oldu. Küçükbaş hayvan üreticileri, zor bir süreçten geçerken, artan yem maliyetlerinden dolayı hayvanlarını gerçek değerinde satamadığı için üretimden çekilirken, Bakanlığın tatil modunda 5 yıldızlı otellerde eğitim toplantıları düzenlemesi yaşanan çelişkileri de gözler önüne serdi. 

Bilindiği üzere ıslah çalışması kapsamında projeye dahil olan üreticilere ayrı bir destek veriliyor. Buna göre 2022 yılı için mevcut anaç koyun keçi desteği harici ıslah projesine dahil olan üreticilere 40 lira anaç, 40 lira da yavruya olmak üzere toplam 80 lira destek veriliyor. Bu desteğin yüzde 25’i yani 20 lirası proje kapsamında birliklere ödenirken, 60 lirası ise üreticilere ödeniyor. Bakanlığın Antalya/Belek’te 5 yıldızlı otelde düzenlediği eğitim toplantısının gideri de proje bütçesinden karşılanıyor. 

TARIM BAKANLIĞININ EĞİTİM BİNALARI NEDEN KULLANILMIYOR? 

Tarım Bakanlığının ve ilgili kuruluşların Türkiye’nin farklı bölgelerinde toplantı salonları bulunmasına rağmen, eğitim toplantılarını burada yapmayarak, küçükbaş üreticisinin üretimden çekildiği bir dönemde 5 yıldızlı otelde eğitim toplantısı düzenlemesi zaten düşük miktarda ayrılan destek bütçesindeki kaynakların da nerelerde harcandığını gözler önüne serdi. 

antalya otel