Niğde ilinde farklı köy ve kasabalarda küçük aile tipi işletmelerde  besici ve süt inekçiliği yapanlar ve veteriner hekimlerle görüşme yapan  Ö.Fethi Gürer, sektörde yaşanan sorunları dinledi. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e, veterinerlik hizmetleri konusunda yaşanan sorunları anlatan veteriner hekim Mustafa Altan geçen sene 60 liraya gelen antibiyotikleri yerinde bu yıl 120-150 lira arasında fiyatlara alabildiklerini, ödeme durumuna göre antibiyotiklerin yetiştiriciye 200 liraya zor satılabildiğini belirtti. Dükkan kirası,elektrik ve ulaşım giderleri artışı dikkate alındığında sattıkları ürünü aynı fiyatla yerine koyamadıklarını ifade etti.

Sütte üreticiye bayram baskısı! Fiyatı yüzde 50 düşürdüler! Sütte üreticiye bayram baskısı! Fiyatı yüzde 50 düşürdüler!

İLAÇ FİYATLARI 3-4 KAT ARTTI

Hayvan hastalıklarında kullanılan ilaçların ise geçen yıla göre 3-4 kat artığına değinen veteriner hekim Mustafa Altan döviz kurlarındaki artışın, hayvan hastalıklarında kullanılan ilaçlarda ve aşılarda fiyat artışına neden olduğunu belirtti. 

HASTALANAN HAYVAN VETERİNER HEKİME DEĞİL KESİMHANEYE GİDİYOR 

Veterinerlik hizmetleri, aşı ve ilaçlardaki fiyat artışının yetiştiriciyi hayvanlarına bakamaz duruma getirdiğini da kaydeden veteriner hekim Mustafa Altan Eskiden en küçük bir hastalık belirtisinde bile yetiştiriciler hayvanlarını veteriner hekime gösteriyor idi, İlaç ve aşı yaptırıyor idi. Ancak fiyat artışları nedeniyle hayvanını veteriner hekime getirmeyen besici , yetiştirici, direk kesime gönderiyor. Bu durum da hayvan varlığı sayısında ciddi daralmaya neden oluyor. Son yıllarda hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan varlığında ciddi azalma olduğu bilinen bir gerçektir” diye konuştu.

İLAÇ VE AŞI FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise hayvancılıkta en önemli gider kalemlerinden birinin yem olduğunu ancak veterinerlik hizmetleri, ahır giderleri,hayvan hastalıklarında kullanılan ilaçlar ve aşılardaki fiyat artışının da hayvan yetiştiricilerinin en önemli şikayetleri arasına girdiğini anlattı. 

HAYVAN HASTALIKLARI ARTIYOR 

Hayvan hastalıklarının ve ishalden kaynaklanan buzağı ölümlerinin giderek arttığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılık yapanların geliri azaldığı için hayvanına yapması gereken harcamaları yapamıyor. Dönem içinde aşısını yaptırıp ilacını vermesi gerekiyor ama fiyat artışları nedeniyle olabildiğince giderini kısıyor ahır ve hayvan  bakımı , ilaç ve aşı yaptıramadığı için, buzağıyı antibiyotikle destekleyemediği için hayvan hastalıkları yaygınlaşıyor ve buzağı ölümleri artıyor” şeklinde konuştu. 

HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİ SİGORTA PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYOR 

Gürer, hayvan yetiştiricilerinin hayvanların bakımlarını yaptıramadığı ve ilaçlarını verip aşılarını yaptıramadığı gibi kendilerinin tarım Bağkur’u sigortalarını yaptırmakta zorlandığını da ifade sözlerine ekledi. Gürer ziyaretlerinde Ulukışla CHP İlçe Başkanı Hüseyin Toker ve Bor İlçe Başkanı Erdal Gevrekçi yer aldı