Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan 600 bin baş besilik hayvan ithalatındaki belirsizlik et fiyatlarında ciddi bir artışı gündeme getirirken, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın fiyat artışını sadece fırsatçılara bağlaması dikkat çekti. Bakan Yumaklı'nın açıklamasına sosyal medyada bir çok vatandaş, "Şikayet etme müdahale et" diyerek tepki gösterdi. 

Kırşehir'de, kuzu katımı programına iştirak eden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kırşehir MALYA Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nü ziyareti sırasında et fiyatlarındaki artışa yönelik açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin kendisine yöneltiltiği “Et fiyatlarıyla ilgili tartışma neden çıkıyor?" sorusu üzerine açıklamada bulunan Yumaklı, bu tartışmayla ilgili olarak, "Rekabet Kurumu dün açıkladı. Sektör paydaşları açıkladı. Bunların herhangi bir maliyet artışıyla ya da üretimin azlığı ya da çokluğuyla açıklanabilir bir yönü yok. Bunun adı fırsatçılıktır. Ramazan öncesi fırsatçılığıdır.” dedi.

BUNUN ADI FIRSATÇILIKTIR!

Maliye Bakanı Şimşek duymasın! Danimarka’da çiftçiden inek başına 100 dolar vergi alınacak! Maliye Bakanı Şimşek duymasın! Danimarka’da çiftçiden inek başına 100 dolar vergi alınacak!

Son dönemde özellikle et üzerinden devam eden bir tartışma olduğunu kaydeden Yumaklı, şunları söyledi:

Bizim ülkemizin tarımsal üretim açısından gıda arz güvenliğini etkileyecek herhangi bir problemi yoktur. Ben bunu söylemekten imtina etmeyeceğim, hep söyleyeceğim. Hem bitkisel üretimde hem hayvansal üretimde bizim gerekli üretimimiz mevcut. Peki bu tartışma neden çıkıyor, bu tartışmayı, Rekabet Kurulu bugün açıkladı, sektör paydaşları açıkladı. Bunların herhangi bir maliyet artışıyla ya da üretimin azlığı ya da çokluğuyla açıklanabilir bir yönü yok. Bunun adı fırsatçılıktır. Ramazan öncesi fırsatçılığıdır.

BU FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ!

Açıkçası bunu da anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz, Ticaret Bakanlığımızla birlikte bu fırsatçılara göz açtırmayacağız. Şöyle bir algı var, sanki Türkiye'de tüketilen etin hepsi yurt dışından geliyor, değil. Yani bizim hayvan sayılarımıza baktığımız zaman şu anda piyasa regülasyonu için yapılan ithalatın çok küçük bir oran olduğunu görürüz. Maalesef bu biraz da 'kuşa bak' diye bakışların yönünü o tarafa çevirip, fırsatçıların bu taraftan hakikaten tüketicilerin, bu ülke halkının cebinden tabiri caizse hiç hak etmedikleri bir geliri elde etmeleri anlamına gelir. Biz mücadelemize devam edeceğiz.