" />

Bakanlığın araştırma gemisi karaya oturdu!

Balıkçılık kaynakları ile ilgili Akdeniz ve Ege'de araştırma yapmak üzere 2014 yılında düzenlenen görkemli törenle dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından denize indirilen "Arama 1" gemisi, İskenderun Körfezinde karaya oturdu.

Bakanlığın araştırma gemisi karaya oturdu!
banner200

'Arama-1' isimli araştırma ve kontrol gemisi Türkiye'nin balıkçılık sektöründe önemli veriler toplaması için 2014 yılında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştı.

6 milyon liraya yaptırılan gemi, modern teknik cihazlarla donatılarak, seyir ve donanım özellikleri bakımından Avrupa'da 4'üncü, dünyada 11'inci sırada bulunuyordu.

Edinilen bilgiye göre, Akdeniz'de stok araştırmaları için yaptırılan geminin alt karinadan darbe aldığı, pervanelerinin hasar görmesinden dolayı su alarak yarıya kadar suya battığı bildirildi. Makine dairesi, gemi kamaraları, laboratuvar ve diğer önemli cihazların da su altında kalarak zarara uğradığı öğrenildi. Gemide, yüksek teknoloji nitelikli iki adet su üstü radarı ile bir adet bin metre derinliği gösteren ekosaunder ve seyir hidrografi haritaları olduğu da ifade edildi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
"Mızrak çuvala sığmaz" - 4 yıl Önce

Sigortacının rücu hakkı, zarar sigortalarında geçerli olan halefiyet ilkesinden kaynaklanır. Halefîyet ilkesine göre sigortacı ödediği tazminat dolayısıyla sigortalının haklarına sahip olur ve üçüncü kişilere karşı doğrudan doğruya dava açabilir (TTK.m.1301; 1361). Bu ilkenin bir sonucu olarak sigortacı, sigorta bedelini ödedikten sonra hukuken sigorta ettiren kişinin yerine geçer, onun halefi olur. Böylece, zarara neden olan kişilere karşı sigorta ettirenin açabileceği tüm davaları sigortacı açar ve meydana gelen zararın tazminine ilişkin talep haklarını kullanır.
Herkesin içi rahat olsun. Herkes biraksa bile sigorta şirketi bu işin peşini bırakmaz. Şu vatan millet edebiyatını da bırakın, devletin kanunlari kurullari var. İşinize bakın...

Bilgi yok, fikir çok
Bilgi yok, fikir çok - 4 yıl Önce

Haberin ayrıntısına bakınca, geminin alt karinadan darbe aldigi ve pervanelerin hasar gördüğü yazıyor.Bodoslama bir adacik veya su ustunde gorunen bir kayalığa girmemiş diye anlıyorum bunu. O halde bu kaya su altında olmalı. "Son teknoloji su üstü radarlari" su altını da gösteriyor mu? O iş için sonar ya da yan taramali sonar lazım değil mi? 1000 m derinliği gösteren ekosounder var denmiş, o alet geminin geçtiği yerdeki zemin yapısını verir, önündeki zemini değil. "Deniz kazaları araştırma ve inceleme kurulu" var Ulaştırma Bakanlığının. Ortalik uzmandan gecilmiyor.Yorumlara bakınca bu kurulun inceleme yapmasına gerek yok, kaptanı asalım gitsin. Kıt bilgiyle hüküm veren bilmem kaç yıllık denizciler, sanırım palamarcı.

Huseyin
Huseyin - 4 yıl Önce

Üzülmekten başka elimizden bir şey gelmiyor.Umarim bunun üstü kapatılmaz. İnsanlar hatalarını kabul etmek yerine kapatmaya çalışirlar.Gerçi gerçeklerin ortaya çıkması gibi kötü bir huyu vardır. Devlette işe bilene yaptırmak önemli, en azından işini onemseyerek yapacaktır. Burda ihmal gördüğüm gibi bilgisizlik ve tecrubesizlikte olduğunu düşünüyorum. Sadece gerçekler ortaya çıksın.

- 4 yıl Önce

Sebeplerini ve bunlardan kaynaklı sonuçları bilmeden, "düşene vur " hatta fırsattan istifade "çamur at izi kalsın" mantığı maalesef burada da kendini göstermiş. Yukarıdaki yorumları yazanları "KAZA" kelimesinin anlamına TDK sözlüklerinden bakmalarını tavsiye ediyorum. Kendi araçları ile kaza yapınca "cana gelmedi mala gelsin", "şükürler olsun bize bir şey olmadı" diyenler, nedense bu tip durumlarda aynı duaları burada yazmıyorlar. Sizin yapamadığınızı ben yapayım. Şükürler olsun ki hiç can kaybı olmamış..

VİCDANA DAVET
VİCDANA DAVET - 4 yıl Önce

Bir kaptan adayı olarak haberi duyunca çok üzüldüm. Bu kazanın yaşanması hem devletimiz hem de araştırmacı ekip açısından gerçekten çok üzücü ama ben yorumları görünce daha çok üzüldüm çünkü her kaptan denizcilik kanunlarının bilincinde ve sorumluluğundadır. Her zaman öncelikle gemisinin ve çalışanlarının güvenliğini düşünmek zorundadır dolayısıyla böyle bir kazayı en son isteyecek kişidir. Lütfen yorumlarınızı yaparken böylesine yargısız infaz ve devletin personeline çirkin ifadeler kullanmayınız. O gemi devletin önemli bir araştırma gemisi olmasının yanında o gemide çalışanlarının ekmek teknesidir. Bu çirkin yorumlarla o insanları daha fazla üzmeyin rica ediyorum.

Tereyağlı İskenderun.
Tereyağlı İskenderun. - 4 yıl Önce

Omurgasız olmanın manası yok. Ona buna susariz devletin malına verilen zarara susmayiz. Sen kimsinde devletin malını hiçe sayıyorsun. Ne demek görünmeyen kaya. Ne demek sigorta öder. Efendi gibi çık deki ben sorumsuzluk yaptım beytül mala zarar verdim ... Bu gemide sonar cihazı yokmu piyasada satılan ucuz sonarlarda bile o görünmeyen kaya gözüküyor..Hatta bu olayın sorumluları kimse güzelce bir sorguya alınmalı bence...

Bilmeden konuşmamalı
Bilmeden konuşmamalı - 4 yıl Önce

Öncelikle ilgili Bakanlık Kurumuna geçmiş olsun diler oluşan zararın bir an önce giderilip araştırma gemisinin çalışmalarına devam etmesini, milletimize faydalı olmasını temenni ederim. Yine kahve ağzıyla teknik bilgi gerektiren konularda işin ustası gibi atıp tutmuşuz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'mızın "Deniz Kazaları İzleme Komisyonu" bilir kişilerince bu olay hakkında kayıtlar incelenerek karar verilmeden yapılan yorumlar haksızlığa yol açacaktır.Bu sebeple yorum yaparken dikkatli olmak gerekir.Devlet memurları ve/veya Devlet Kurumlarının haklarında herhangi bir karar verilmeksizin zan altında bırakılmaması gerektiği kanısındayım.Denizcilik ve Su Ürünleri önemli bir mevzumuzdur.Hassasiyetle irdelenmelidir.Saygılarımla

Bildiğini sanan bilgisizler
Bildiğini sanan bilgisizler - 4 yıl Önce

Ekosouder, su üstü radarı, göz göre göre kayalara vurmak, devletin malına yazık, yönetim hatası, avrupanın 4. Dünyanın 11. Gemisi falan filan. Bakıyorumda herkes anadan doğma denizci. Kardeşim su altı kayası yani gözle görünmüyor, haritada yoksa o köyde balıkçı degilsen ve ya daha önce carpmadiysan nafile. Anlaşıldı mı? Bırakın uzmanlar arastirsin. Zaten gemi sigortaliymis. Şimdi herkes yerine marş marş.


banner251